OFPOF

Bazı Buluşların İlginç Hikayeleri

-
18.8b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Bazı Buluşların İlginç Hikayeleri
29.026 izlenme
Ofpofer
-

Bu listemizde tarihe geçmiş ve günlük hayatımızda yer edinen buluşları öğreneceğiz.

Bu yazımızda tarihe geçmiş ve tarihin akışını değiştirmiş olan icatları inceleyeceğiz.Bu imkanları bizlere sunan mucitleri saygıyla anıyoruz 

1. Hava Yastığı

Hava Yastığı

Allen Breed hava yastığının  doğumunda mevcut tek çarpışma algılama teknolojisi patentini elinde tutan kişi olarak karşımıza çıkmaktadır. Allen Breed 1968 yılında sensör ve güvenlik sistemi adını verdiği, dünyanın ilk elektromekanik hava yastığı sistemini icat etti.

Ancak, hava yastıkları için gelişmemiş patent başvuruları 1950’lere kadar geri gitmektedir. Hava yastığının icadı ile ilgili ilk patent başvurularını 1951 Alman Walter Linderer ve Amerikalı John Hedrik tarafından yapıldı.

Walter Linderer’in Havayastığı tampon teması veya sürücü tarafından harekete geçirilen bir basınçlı hava sistemine dayanmaktaydı. Altmışlı yıllarda yapılan arştırmalar basınçlı havanın yastıkların yeterince hızlı açamadığını  kanıtladı. Walter Linderer icadı ile ilgili sadece Almanya’da patent alabildi.

 

2. Anahtar(Kilitler)

Anahtar(Kilitler)

Anahtar ve kilidin icadı için  M.Ö. 2000 yılına baktığımızda Mısırlıların ilk kilitleri kullandığı görülür. Mısırlıların kullandığı bu kilitler ahşap olup oldukta büyük boyuttadırlar.

İlk kilitlerin çalışma makenizması şöyle olduğu söyleniyor:
Sürgü üzerindeki deliklere pimlerin girmesi ile kilitleme sağlanırken, pimleri boşa çıkaran T anahtar sistemiyle de kilidin açılması temin ediliyordu.

İngiliz buluşçu Joseph Bramah, yaptığı kilitler ile kilit dünyasının en önemli şahsiyetlerinden birisidir. Bramah’ın yaptığı kilitler öylesine sağlam ve karışıktı ki, döneminde hırsızlara karşı en etkili güvence sahip oldular. 

Galerinin devamı için "Sonraki »" tuşuna tıklayınız.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.