OFPOF

Bayburt Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

-
3.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Bayburt Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey
11.455 izlenme
Ofpofer
-

Türkiye'nin en küçük illerinden biri olan Bayburt hakkında bilmeniz gerekenler

1. Bayburt Kalesi (Çinimaçin)

Bayburt Kalesi (Çinimaçin)

Bayburt Kalesi , Dede Korkut hikayelerinden "Kam Büre Oğlu Bamsı Beyrek Boyunu Beyan Eder" adını taşıyan hikayede Beyrek (Bey Böyrek veya Bamsı Böyrek)'in fethedip ün kazanmak için yola çıktığı kaledir. Ayrıca bu kaleye "Çinimaçin" kalesi de denilmektedir . Kaleye bu ismin verilmesine sebep olan çini süslemelerdir . Bunların dış yüzeylerinde tezyinat olarak mor ve yeşil renkli firuze çiniler kullanılmıştır . Gerek savaşlar , gerekse tahribat yüzünden bu gün bu çinilerden eser kalmamıştır . II.Kılıçarslan'ın oğlu ve Erzurum Meliki olan Tuğrul Şah (Ö.622/1225) gelecek saldırılara karşı bu kaleyi âdeta yeniden inşa ettirmiştir . Kanûnî Sultan Süleyman ve III. Murat dönemlerinde de büyük onarımlar görmüştür

2. Anadolu'daki İlk Müslüman Şehir

Anadolu'daki İlk Müslüman Şehir

O zamanki ismiyle Babert olarak bilinen Bayburt'un İslam dininin Anadolu'ya açılan ilk kapısı olduğunu ve Malazgirt'ten 347 yıl önce fethedildiği, T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı'nın Abdülvehap Gazi türbesiyle ilgili dilekçesine gönderilen 1 Mart 2007 tarihli yazı ve Osmanlıca belge ile ispatlandı.

3. Bayburt'un Nüfusu

Bayburt'un Nüfusu

Bayburt nüfusu, 31 Aralık 2015 tarihi itibarıyla 78 bin 550 kişi oldu. Türkiye'de 2015’te 60 ilin nüfusunda artış, 21 ilin nüfusunda da gerileme görülürken nüfusu azalan illerden biri şüphesiz Bayburt oldu. 2014’te nüfusu en fazla artış gösteren il olan Bayburt, 2015'te nüfusu en çok eriyen 2 ilden biri oldu. Geçtiğimiz yıl binde 63,9 olan yıllık nüfus artış hızı, son verilere göre binde -25,9 oranında düştü

4. Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü

Tarihi Mostar Köprüsü Bayburt taşı ile yapıldı! Tabiki gerçek böyle değil. TRT haber kanalı ve bir çok ulusal kanal köprünün Bayburt taşından yapıldığını belirten haberler yayınladı. Gerçek ise; 1997 yılında yeniden yapılan Osmanlı eseri Mostar Köprüsü’ne yeniden hayat veren 27 taş ustasının 25'i Bayburt’tan gitmiştir.

5. Çoruh Nehri

Çoruh Nehri

Kaynağını Mescid Dağı'nın (3.255 m) batı yüzünden alır. Önce batı doğrultusunda akıp Bayburt ve İspir'den geçtikten sonra bir yay çizerek Yusufeli'nin Yokuşlu köyü önünde Artvin il sınırlarına girer. Yusufeli, Artvin ve Borçka’nın içerisinden geçtikten sonra Borçka'nın Muratlı kasabasından geçerek burada il ve ülke sınırlarını terk eder ve Batum'da Karadeniz'e dökülür. Türkiye'de en hızlı akan nehirdir.

6. Dede Korkut

Dede Korkut

Korkut Ata’nın, Oğuz ve Kıpçakların bir arada bulunduğu dönemde yaşadığı, Bayburt çevresinin O’nun yaşadığı veya "yeniden yaşadığı" bir bölge olduğudur. Yunus Emre’nin, Sarı Saltuğun, Nasrettin Hoca’nın, Karacaoğlan’ın bir çok yerde mezarının olduğu gibi, Dede Korkut’un da, mezarı, hem Kazakistan’da, hem Bayburt’un Masat köyündedir.

7. Korgan Köprüsü

Korgan Köprüsü

1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından restore edilen Korgan Köprü, halk arasında 'Meliğin Köprüsü' olarak da biliniyor. Tarihi İpek Yolu üzerinde, Akşar Beldesi’nde bulunan Korgan Köprü'sü, XIII.-XIV.yüzyıl Selçuklu dönemine ait olup, tam 43,20 metre uzunluğunda ve dıştan dışa 4 metre genişliğindedir. İki gözlü ve gözlere hakim biri sivri diğeri daha yayvan kemerlidir. Kemerler ve korkuluklar ince yontulmuş sarı taştan diğer kısımlar moloz taşlardan ve Horasan harcı ile yapılmış. Kemer yüksekliği ise su yüzeyinden kilit taşına kadar 5 metredir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.