OFPOF

Amerika Tarihi Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken 18 Tarihi Gerçek

-
6.3b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Amerika Tarihi Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken 18 Tarihi Gerçek
0 izlenme
Ofpofer
-

Amerika Tarihi hakkında birçoğunu ilk kez öğreneceğiniz göz yaşartan tarihi gerçekler.

Dünyanın en popüler ülkesi konumundaki ABD şimdiki haline ulaşana kadar neler yaşadı? Bu iş öyle kolay mı oldu yoksa çok büyük olay ve kargaşalar sonrasında mı gelişti? Birçoğunu ilk kez öğreneceğiniz amerika'nın tarihi gerçekleri.

1. İlk Amerikalılar

İlk Amerikalılar

amerika’da bulunan en eski insan kalıntısı M.Ö. 14.000-30.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Buzul Çağı sırasında Doğu Sibirya’dan Alaska’ya yürüyerek geçen bu insanlar kızılderililerdir.

2. Keşifedilmeden önce

Keşifedilmeden önce

amerika’nın 15. yüzyıl sonlarında Kristof Kolomb tarafından keşfedildiğini biliyoruz. Şu anki ABD topraklarında Kolomb keşfetmeden önce sadece ve sadece Kızılderililer yaşıyordu. Tabii ki bu durum Amerika’nın keşfinden sonra tamamen tersi yönde bir ivme kazandı.

3. Amerika’da İlk sömürge kuranlar

Amerika’da İlk sömürge kuranlar

amerika keşfedildikten hemen sonra, ilk başta Fransa, İngiltere ve İspanya olmak üzere ardı ardına batılı ülkeler sömürge kurmaya başladılar. Bu ülkeler arasında Hollanda, İsveç ve Portekiz gibi birçok Avrupa ülkesi de bulunmakta. Bu sömürgeleşmenin ABD’nin kuruluşuna dönüşmesi ise Britanya’ya bağlı 13 koloninin bağımısızlığını kazanması (4 Temmuz 1776) sonrası gerçekleşmiştir.

4. ABD nasıl kuruldu?

ABD nasıl kuruldu?

ünlü Yedi Yıl Savaşları’nı kazanan İngiltere (1756-1763), savaşın faturasını sömürgelere ağır vergiler yükleyerek gidermeye çalıştı. Bu vergilerin Boston halkı tarafından 1773 yılında ünlü Boston Çay Partisi’nde protesto edilmesi bir anda bağımsızlık isteklerine ve ilanına kadar süren bir savaşı tetikledi. 4 Temmuz 1776 yılında ise sömürgeler bağımsızlıklarını ilan ederek ABD’yi kurdular. O zamanki ABD şu ankinin sadece 3’te 1’i konumundaydı.

5. ABD’nin şimdiki sınırları nasıl oluştu?

ABD’nin şimdiki sınırları nasıl oluştu?

ABD'nin 3. başkanı Thomas Jefferson, batıda kalan ve Fransa’ya ait olan toprakları savaş ile değil para karşılığında alma teklifinde bulundu. Fransa'nın başındaki Napolyon Bonapart yönetimi bu teklifi kabul ederek, 2.147.000 km2’lik alanı 1803 yılında 78 milyon Fransız Frankı (15 milyon ABD doları) karşılığında ABD'ye satıldı.

6. Monroe Doktrini (1823)

Monroe Doktrini (1823)

1823 yılında başkan James Monroe ABD Kongresi'nde bir konuşma yaparak Avrupa ülkelerinin amerika kıtasına müdahele etmelerini yasaklayan Monroe Doktrinini açıkladı. Bu sayede İngiltere ile hala gerilim yaşayan ABD, kararını yasal olarak sertleştirdi ve yaptırıma dönüştürdü.

7. Yerli İskan Yasası - Gözyaşı Yolu (1830)

Yerli İskan Yasası - Gözyaşı Yolu (1830)

Amerikan tarihinin en acıklı ve iç acıtan olaylarından biri de 1830 yılında başkan Andrew Jackson tarafından imzalanan Yerli İskan Yasası’dır. Bu yasa ile birlikte Mississipi Nehri'nin doğusunda kalan yerliler yurtlarından çıkarılarak zorla batıdaki yerli topraklarına göç ettirilmesi mecburi kılınmıştır. Göç sırasında birçoğu kelepçeli olan Choctaw ve Cherokee yerlilerinin dörtte biri yolda hayatını kaybetiştir.

8. Teksas’ın ABD’ye katılması

Teksas’ın ABD’ye katılması

1845 yılında bağımsız olan Teksas Cumhuriyeti, başkan John Tyler tarafından ABD topraklarına dahil edilmiştir. Bu olay sonrası Meksika-amerika Savaşı başlar. Savaş ABD üstünlüğü ile tamamlanınca 2 Şubat 1848'de Guadalupe Hidalgo Antlaşması ile New Mexico, Nevada, Arizona ve Kaliforniya eyaletlerini oluşturan topraklar 15 milyon ABD doları karşılığında ABD'ye katılır.

9. Altına Hücum

Altına Hücum

1849 yılında Kaliforniya'da altın keşfedilir. Bu olayın üzerine çok sayıda Amerikalı Kaliforniya'ya dalga dalga akın etmeye başlar. Altına hücum adı verilen bu göç olayı ABD'nin sınırlarının Pasifik Okyanusu'na kadar genişlemesine neden olur.

10. Alaska’nın satın alınması

Alaska’nın satın alınması

1867 yılında Alaska, Rusya İmparatorluğu'ndan 7,2 milyon ABD doları karşılığı satın alınarak ABD topraklarına dahil edilir.

11. Hawaii işgal edildi

Hawaii işgal edildi

1898 yılında ise Hawaii, ABD tarafından işgal edilir. Böylece ABD hemen hemen günümüzdeki sınırlarına ulaşmış olur.

12. Amerikan İç Savaşı neden başladı?

Amerikan İç Savaşı neden başladı?

19. yüzyılın ilk başlarında güney eyaletler tarıma dayalı bir oluşum içerisine girerken gerekli olan iş gücünü Afrika’dan getirilen insanları köleleştirerek sağlıyordu. Kuzey eyaletleri ise sanayi ve serbest iş gücü ile birlikte kölelik kavramını tamamen yok etmiş bir durumdaydı. Batıda açılan yeni eyaletlerde de kölelik kavramı tamamen yasaklanmaya başlayınca, güneydeki eyaletler bu durumdan rahatsız olmaya başladılar. Köleliği tamamen kaldıracağını söyleyerek başkan seçilen Abraham Lincoln seçimi kazanır kazanmaz, güneydeki eyaletler bu duruma karşı çıkarak, bağımsızlıklarını ilan ettiler.

13. Amerikan İç Savaşı nasıl başladı?

Amerikan İç Savaşı nasıl başladı?

Bağımsızlığını ilan ederek ABD’den ayrılan 7 eyalet (Güney Karolina, Mississippi, Florida, Alabama, Teksas, Georgia ve Louisiana), Jefferson Davis'in başkanlığı altında amerika Konfedere Devletleri adı altında yeni bir devlet kurdular. Bu durum ABD’de iç savaşı başlatan temel olay oldu. Yani köleliğin kalkmasını istemeyen güneyli eyaletlerle, köleliği yasaklayan kuzey eyaletleri. Daha sonra güney eyaletlere 4 eyalet daha katıldı (Virjinya, Arkansas, Kuzey Karolina ve Tennessee). Ülkenin geri kalanı ise Birlik tarafını oluşturdular.

14. Gettysburg Muharebesi

Gettysburg Muharebesi

Savaşın ilk yıllarında iki tarafta ağır kayıplar verdi ve birbirlerine üstünlük kuramadılar. Ancak Gettysburg Muharebesi bu durumu kuzeyliler lehine değiştirdi. Teslim olmak zorunda kalan Güneyliler savaşı kaybetti. Savaşın hemen ardından güneydeki tüm siyahi kölelere özgürlükleri, oy kullanma ve diğer yasal hakları verildi. Ancak savaşın sonlarına doğru başkan Abraham Lincoln, güneyli biri tarafından yapılan suikast sonucu yaşamını kaybetti.

15. İç savaş sonunda

İç savaş sonunda

Tüm hakları geri verilen siyahilerin birçoğu, güneyli beyazlar tarafından sömürülmeye devam ettiler. Savaş sonunda hemen hemen eşit olan kuzey ve güney ekonomisi dengeleri değişti. Güney ekonomisi tamamen yıkıma uğradı. Yaşanan büyük savaş sonunda ABD parçalanmaktan kurtulmayı başardı.

16. ABD gelişimi savaş sonrası daha fazla hareketlendi

ABD gelişimi savaş sonrası daha fazla hareketlendi

Parçalanma tehlikesini geride bırakan ve savaşı kazanan Amerikalılar, ülkenin gelişimini yeniden hızlandırmayı başardılar. Özellikle 1. dünya Savaşı’nın sonlarına katılan ABD, İtilaf Devletleri’nin savaşı kazanmasını sağlayarak tam anlamı ile süper güç haline geldi.

17. 2. Dünya Savaşı sonrası

2. Dünya Savaşı sonrası

O zamana kadar dünyanın gördüğü en kanlı ve en büyük savaş olan 2. dünya Savaşı’nda Almanya, İtalya ve Japonya’ya karşı savaşan ABD, bu 3 ülkeyi de yenilgiye uğratarak artık tek süper güç konumuna doğru yükseldi.

18. Soğuk Savaş dönemi

Soğuk Savaş dönemi

NATO çatısı altında batılı ülkelerin liderliğini üstlenen ABD, Varşova Paktı lideri Sovyetler Birliği ile kıyasıya bir yarış ve savaş içerisine girdi. Ancak bu savaş ağırlıklı olarak teknolojik ve psikolojik bir savaş olarak devam etti. Berlin Duvarı’nın yıkılması ile birlikte sona eren soğuk savaş sırasında ABD; Kore Savaşı, Vietnam Savaşı gibi bir çok savaşa da girdi. Teknolojik gelişme ve psikolojik üstünlük kurma yarışı olarak geçen Soğuk Savaş Dönemi, ABD’nin az farklı galibiyeti ile sona erdi diyebiliriz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.