OFPOF

Akdeniz'e Korku Saçan Osmanlı Korsanları

-
982
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Akdeniz'e Korku Saçan Osmanlı Korsanları
581 izlenme
Ofpofer
-

Korsanlık tarihten bu yana halen aktif olan bir faaliyettir. Korsanlar her zaman kötü değillerdir, işte korsanlar ve yaptıkları...

Korsanlar her zaman kötü işler veya yağmalama yapmamıştı, bunun örneği olarak tarihi verebiliriz. Birçok korsan Osmanlı döneminde Osmanlı'nın yanında kalarak savaşmıştır, işte onlardan bazıları...

1. Karamürsel Bey

Karamürsel Bey

Karamürsel’in 1323 yılında fethi ile Marmara Denizi’ne ulaşan Osmanlı Beyliği, 1324 yılında Batı komşusu Karesi Beyliğinden yardım maksadıyla Mürsel Bey komutasında güçlü bir deniz kuvvetine gidecek uzun yoldaki ilk kararlı adımlarını atmıştır. Karamürsel’de 1327 yılında ilk Osmanlı Tersanesi kurulmuş, burada ilk Osmanlı savaş gemisi inşa edilmiştir. Karamürsel Bey, Osmanlı Devletindeki ilk “Derya Beyi” olarak türk deniz tarihinin öncüleri arasında yerini almıştır. Vasiyeti ise şöyledir. "Ölünce beni öyle bir yere gömün ki sırtım dağlaya dayansın, kucağıma denizi verin, daima denizi göreyim."

2. Piri Reis

Piri Reis

Ahmet Muhittin Piri Karamanlı bir ailenin çocuğudur. Gırnata’da katliama uğrayan Müslümanları kurtarmak için Osmanlı Devleti tarafından görevlendirilen Kemal Reis’le beraber Endülüs’e girmiştir. Venediklilere karşı başarılı savaşlar yapan reis, burada edindiği bilgiler ışığında dünya denizcilik tarihinin ilk kılavuz kitabı olan “Kitab-ı Bahriye’yi” yazmıştır. Gelibolu’da kitap ve haritalar üzerinde yoğunlaşan Piri Reis, Atlas Okyanusu, İber Yarımadası, Afrika’nın Batısı ve amerika Kıtasının doğu kısmının haritasını çizmiştir.

3. Oruç Reis

Oruç Reis

 türk denizcilik tarihinde önemli bir yeri olan Cerbe Adası, Oruç Reis tarafından 1513 yazında fethedildi. Burayı kendisine üs edinip, Doğu ve Batı Akdeniz'de pek çok gemi zapt etti. Papa'ya ait, o zamanın dev savaş gemilerini, ince tekneleriyle ele geçirmesi, şöhretini Avrupa ve dünyaya ulaştırdı. Cezayir'de bir devlet kurmaya karar veren Oruç Reis, kısa zamanda bu toprakları ele geçirdi. "Yaşama hakkın mücadelen kadardır" diyen Oruç Reis, en kötü fırtınada dahi mücadele etmiş hiçbir zaman umudunu kaybetmemiştir.

4. Hızır Reis (Barbaros Hayrettin)

Hızır Reis (Barbaros Hayrettin)

Denizciliğe küçük bir gemide başlayan Hızır Reis, Osmanlı donanmasına alınmış ve gösterdiği başarılardan sonra Kaptan-ı Derya makamına yükselmiştir. Dinin hayırlısı anlamına gelen Hayrettin adını Yavuz Sultan Selim vermiştir. Batılılar ise turuncuya çalan sakal renginden dolayı ona Barbarossa demişler. 1538’de Haçlı Ordusuyla karşılaşınca askerleri korkuya kapılıp geri çekilmek istemeleri üzerine Barbaros, "Ördek ne kadar çok olsa da bir avcı hepsini avlamaya yeter" demiş ve Andrea Doria'yı mağlup ederek Avrupa’da büyük yankılar uyandırmıştır.

5. Turgut Reis

Turgut Reis

Turgut Reis, muharebelerde cesaret ve silahları kullanmadaki maharetiyle büyük kahramanlıklar gösterip, Barbaros’un takdir ve teveccühünü kazandıktan sonra reis olmuştur. Kısa sürede kazandığı başarılar karşısında Güney Avrupalılar ona Dragon (ejderha) lakabını takmışlar. Batılı tarih kitaplarında ismi hala Dragut Reis olarak geçmektedir. türk tarihine ise Trablus'un fethinden sonra “Trablusgarb Fatihi” olarak geçmiştir.

6. Kılıç Ali Paşa

Kılıç Ali Paşa

Döneminin en önemli deniz bilginlerindendir. 1571’de İnebahtı Deniz Savaşı'nda gösterdiği üstün cesaret ve maharetlerinden dolayı Kaptan-ı Derya ilan edilmiştir. 15 yılda Osmanlı donanmasını dünyanın en güçlü donanması haline getirmiştir. türk denizciler arasında sanata olan ilgisiyle müstesna bir yer almıştır. Başlıca yaptırdığı eserler; padişah için hamam, zevcesi çin Selime Hatun Camii ve Mimar Sinan’a, Tophane rıhtımında denizin üstünde bir cami ve külliye inşa ettirmiştir.

7. Piyale Paşa

Piyale Paşa

Kanuni Sultan Süleyman zamanında henüz çocukken saraya alınmış, Enderun’un tahsil ve terbiyesi ile yetişmiştir. 1560 tarihinde Haçlı Donanmasına karşı Cerbe deniz Zaferini kazanarak, Akdeniz’de türk hakimiyetini sağlamlaştırmıştır. Piyale Paşa'nın Kasımpaşa’da Büyük Piyale Paşa Camisi, mescidi, medrese ve tekkesi  bulunmaktadır. Mimar Sinan tarafından yapılan cami tam bir sanat eseridir. Caminin içerisinde çok sayıda değerli parça bulunduğundan sıkça hırsızlık vakaları olmuştur.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.