OFPOF

ABD Tarihine Yön Veren 10 Başkan

-
928
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
ABD Tarihine Yön Veren 10 Başkan
660 izlenme
Ofpofer
-

ABD yeni başkanını kutlarken bakalım bugüne kadar kimler, nasıl iz sürmüş başkanlık koltuğunda.

1. George Washington

George Washington

amerika’nın bağımsızlık savaşının en önemli ikonu sayılan George Washington, bugün halen uygulanmakta olan ‘başkanlık sistemi’ni şekillendiren isim olarak karşımıza çıkıyor. İki dönemin sonunda, başkanlıktan vazgeçerek bunu gelenekselleştirdi ve gelenek, Roosevelt başkan olduktan sonra ise yasalaştı.

Görev süresi: 30 Nisan 1789 - 20 Ocak 1797 

2. Thomas Jefferson

Thomas Jefferson

Amerikan Bağımsızlık Bildirisi’nin asıl metin yazarı olması nedeniyle başlı başına önemli bir figür olan Jefferson, Cumhuriyetçilik akımının geniş kitlelere yayılmasında da etkin bir role sahipti. 

Görev süresi: 4 Mart 1801 - 4 Mart 1809 

3. Abraham Lincoln

Abraham Lincoln

ABD’nin 16. başkanı olan Lincoln, Amerikan İç Savaşı’nda Konfedere Devletleri’ne karşı kazandığı zaferle köleliği sonlandırması, ülke tarihinin en önemli simgelerinden biri haline gelmesini sağladı. 1865 yılında bir suikast sonucu yaşamını yitiren Abraham Lincoln, ülke tarihinin en sevilen başkanları arasında gösteriliyor.

Görev süresi: 4 Mart 1861 - 15 Nisan 1865

4. Harry S. Truman

Harry S. Truman

Truman'ın başkan olması seçimle değil, Roosevelt’in başkanlığı sırasında ölmesiyle gerçekleşmişti. Truman, 2. dünya Savaşı’nın son dönemlerinde, Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atılması emrini veren başkan olarak hem ülke hem de dünya tarihine kara bir leke olarak geçti.

Görev süresi: 12 Nisan 1945 - 20 Ocak 1953 

5. John Fitzgerald Kennedy

John Fitzgerald Kennedy

Kennedy, Küba Füze Krizi sırasında verdiği sağduyulu kararla ‘Nükleer Denemelerin Yasaklanması Antlaşması'nı SSCB ve Rusya ile imzaladı. Siyahların üniversitelere girmesini sağlayarak eşitlik adına en önemli adımlardan birini atan Kennedy, 1963 yılında bir suikast sonucunda hayatını kaybetti.

Görev süresi: 20 Ocak 1961 - 22 Kasım 1963

6. Geroge H. W. Bush

Geroge H. W. Bush

Bush, 1990 yılında Saddam Hüseyin’in Kuveyt’i işgali üzerine ABD ordusunu harekete geçirerek Körfez Savaşı'nı başlatan başkan olarak tarihe adını yazdırdı. 1 yıllık bu süreçte Irak ordusunu Kuveyt’ten çıkaran Bush, sonraki 12 yıl boyunca uygulanan ambargonun da mimarıydı.

Görev süresi: 20 Ocak 1989 - 20 Ocak 1993 

7. William J. Clinton

William J. Clinton

Clinton, Irkçılığa karşı tutumu, yoksul ailelerin çocuklarına ücretsiz bakım, silahlanma bütçesinin küçültülmesi gibi kararlar alarak ülkenin takdirini kazandı. Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky ile ilişkisi haberleri nedeniyle senato tarafından yargılandı ve aklanarak görevine devam etti.

Görev süresi: 20 Ocak 1993 - 20 Ocak 2001

8. George W. Bush

George W. Bush

George H. W. Bush’un oğlu olan George W. Bush, 11 eylül 2001 tarihinde 4 yolcu uçağının El Kaide tarafından kaçırılıp New York’taki dünya Ticaret Merkezi, Pentagonı binası ve Pennsylvania’ya düşürülmesi üzerine 7 Ekim'de Afganistan’a müdahale başlattı. 1 Mayıs 2003’te çatışmaların sona erdiğinin açıklandığı tarihe dek sayısız sivil hayatını kaybetti.

Görev süresi: 20 Ocak 2001 - 20 Ocak 2009 

9. Barack Obama

Barack Obama

Obama, lk siyahî başkan olması sebebiyle başlı başına bir öneme sahip. 2009’da kendisini iktidara taşıyan sosyal eşitlik, eşcinsel hakları,sağlık ve eğitim reformu gibi programları son seçimlerde onu yine iktidara taşıdı.

Görev süresi: 20 Ocak 2009 - 2017'nin ilk günlerinde koltuğu devredecek

10. Donald Trump

Donald Trump

 Siyasetçi, işadamı, yazar Trump, 2016 ABD başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti adayı oldu ve 9 Kasım sabahı seçimi başkan adayı Hillary Clinton'a karşı kazandı. Seçim vaatleri hem ABD'de hem de dünyada büyük tartışmalara neden olan Trump'ın izleyeceği politika merakla bekleniyor.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.