OFPOF

Vücut Geliştirme Hakkında Doğru Bilinen 9 Yanlış

-
11.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Vücut Geliştirme Hakkında Doğru Bilinen 9 Yanlış
22.965 izlenme
Ofpofer
-

Ağırlık çalışmalarına dair duyduğunuz en saçma fikirleri incelemeye ne dersiniz?

1. Sporu bırakınca kaslarım sarkar!

Sporu bırakınca kaslarım sarkar!

O yüzden başlamıyorsun zaten değil mi ama? Sarkan doku kas değil yağ dokusur. Kas her zaman sıkı ve diri bir formdadır. Sporu bırakıp kilo alırsanız evet sarkar ama sarkanlar yağlarınız! 

2. Spor yaparsam kalbim büyür!

Spor yaparsam kalbim büyür!

Bu aslında hem doğru, hem yanlış bir sav. Egzersizle birlikte güçlenen kalp,  tek seferde daha fazla kan pompalar dinlenme halinde daha az yorulur evet bir kas olarak kalp de büyür ama bu sizi asla kötü etkilemez.

3. Fitness yapan kadınlar da erkekler gibi görünür!

Fitness yapan kadınlar da erkekler gibi görünür!

İnternette gördüğünüz abartılı kadın vücutları tamamen steroid ürünü, profesyonel sporculara ait. Ne kadar çaba göstersek de doğal şekilde onlar gibi gözükmek imkansız bir seçenek. 

4. Kaslı vücut hantal olur!

Kaslı vücut hantal olur!

Peki buna ne demeli!? Kas = güç + hız. Güç antremanlarına yeterince önem veren insan vücudu 700 beygir gücünde diyebiliriz aslında. Onunla yarışabilir misin? Ayrıca severek izlediğin futbol, basketbol hatta tenis müsabakalarında yarışan profesyonel sporcuların kaç kilo ağırlıkla çalıştığını görseniz şaşarsınız...

5. Kas kütlesi istiyorum öyleyse hacim tozu (gainer) almalıyım!

Kas kütlesi istiyorum öyleyse hacim tozu (gainer) almalıyım!

Hayır bu para tuzağına düşmeyin! Kütle arttırıcı tozlar tamamen karbonhidrat e dolayısıyla da KALORİ deposudur. Ve işin komik yanı da en kolay ulaşılan makromuz da KARBONHIDRATLAR! Bu tozlar yerine 1 tabak makarna, pilav, ekmek; yok ben sağlıklı beslenenlerdenim dersen bulgur, yulaf ezmesi tercih edebilirsiniz.

6. Ağırlık eklemlerime zarar verir!

Ağırlık eklemlerime zarar verir!

Kötü bir haberim var, yanlış yapılan BÜTÜN hareketler vücudun için risklidir (oturup kalkarken bile beliniz, incitebilirsiniz mesela) Eğer hareket formunu tam oturtamazsanız, gücünü yanlış kaslarından alırsanız, ağırlık antremanlarında gerçekten zarar görebilirsiniz lakin iyi haberimiz de var! Doğru yaptığınız güç egzersizleri; kaslarınızla beraber kemiklerinizi de güçlendiren sayılı durumlardan. Güçlü kemik & kas = zor zedelenen yapı.

7. Kardiyo kaslarımı eritir uzak durmalıyım!

Kardiyo kaslarımı eritir uzak durmalıyım!

Vücudumuz ne zaman baskı altında hissetse stres hormonu olarak bilinen kortizol salgılar. Egzersizde belli bir süreye yaklaştıkça salınım artar, kortizol proteinleri parçalar. FAKAT bu durum 60 -90 dakikayı aşmadıkça katiyyen olumsuz etkilemeyecektir. Gerçekten güçlü ve sağlıklı olmak istiyorsanız antreman programın kardiyo, güç ve esneklik egzersizlerinin tümüne yer vermeli.

8. Fitness boy uzamasına engel olur.

Fitness boy uzamasına engel olur.

Kesinlikle yalan, bunu destekleyen tek bir araştırma bile yoktur.

9. Şu yağları kasa çevirsem bu yaz kanka of diyorum!

Şu yağları kasa çevirsem bu yaz kanka of diyorum!

Keşke öyle olsaydı ama maalesef bu şekilde yürümüyor. Kas dokusu ve yağ dokusu altın ve çelik gibi birbirinden tamamen farklıdır. Birinin diğerine dönüşmesi gibi bir durum asla söz konusu olamaz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.