OFPOF

Türkiye'ye Avrupa Şampiyonluğunu Getiren Milli Tekvandocumuz "Mehmet Korucu" ile Özel Röportaj

-
3.3b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türkiye'ye Avrupa Şampiyonluğunu Getiren Milli Tekvandocumuz "Mehmet Korucu" ile Özel Röportaj
0 izlenme
Ofpofer
-

Milli tekvandocumuz Mehmet Korucu ile spora, tekvandoya ve kendi hayatına dair Ofpof'a özel keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

1. Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?   

Ben Mehmet Korucu, İzmirliyim. 15 yıldır tekvando yapıyorum. 6 yıldır milli takımdayım. 9 Eylül Üniversitesinde beden eğitimi öğretmenliği okudum. Şubat ayında mezun olacağım, KPSS'siz direkt milli sporcu kontenjanından öğretmen olacağım. Spora küçük yaşta başladım. Bu önce atletizmle oldu sonra futbolla devam ettim, ardından tekrar tekvandoya yöneldim ve ailemin yönlendirmesi sayesinde uzun yıllardır da devam ediyorum.  

2. Tekvandoyu seçme sebebiniz nedir? Bu seçimden önce başka spor türlerini denediniz mi?  

Evet denedim, az önce de bahsettim. futbol ve atletizmi beden eğitimi öğretmenimin yönlendirmesiyle amatörce yaptım, ardından ailem beni tekvandoya yönlendirdi. Tekvandoya bu şekilde başlamış oldum. Tekvandoyu seçme sebebim ise; mücadeleci bir aileye sahibim ve dövüş sporlarını seven bir ailemiz hatta sülalemiz var. Tekvandodan bir yerlere gelmiş bir-iki yakınımız var, hatırı sayılır sporculardır, yani kendi şehirlerinde tanınan eski sporcular. Şu an kendi illerinde doçent olmuş, profesör olmuş hatta BESYO'yu açabilmiş insanlar bunlar. 

3. Spor yaşamınızda bugüne kadar elde ettiğiniz başarılar nelerdir?  

10 tane Türkiye şampiyonluğum var tabi spora başlarken önce İzmir Şampiyonası, ardından Doğu-Batı Şampiyonaları oluyor. Bölge şampiyonaları, ardından Türkiye Şampiyonası ve Uluslararası, Avrupa, dünya diye gidiyor... İzmir'deki turnuvalardan madalyalarım var, 10 tane Türkiye Şampiyonluğum var, 2.'lik ya da 3.'lüğümün kaç tane olduğunu hatırlayamıyorum. Avrupa şampiyonluğum var 1 tane, Avrupa 2.'liğim var ve iki kez de Avrupa 3.'lüğüm var.  

4. Aile ve arkadaşlarınızın başarınızdaki rolü nedir?  

Ailemin tabi ki çok büyük bir rolü var bu başarıda, hatta bu başarının temel nedeni direkt ailem diyebilirim. Yani şampiyon olan ben değil annem, babam, kardeşlerim ve özellikle dedem bence çünkü ben eve her gün antrenmanda kirlettiğim çamaşırlarla gittim ve bunların hepsi yıkandı. Üstüne bir sporcuyu yetiştirmek çok zordur, normal bir çocuk yetiştirmek zor evet ama sporcu bir çocuk, sporcu bir birey yetiştirmek bundan 2 kat daha zordur. Çünkü ekstra beslenmesi lazım, sürekli kirli eşyalar, antrenman saatleri, sadece yorulan sporcu olmuyor, aile de oluyor.

Türkiye'ye Avrupa Şampiyonluğunu Getiren Milli Tekvandocumuz

5. Spor yaşamınızdaki hedefleriniz nelerdir?  

Şu an hedeflerime ulaştığımı düşünmüyorum. Önümdeki hedefe odaklıyım. Hedeflere başlarken önce önündeki hedef yani 1,2,3 diye gidersin, direkt 3. hedeften bahsetmezsin. Tabi 3. hedefte hedeftir ama şu anki hedefim önümdeki Türkiye Şampiyonası, ardından milli takıma girip uluslararası derece yapıp şampiyonaya gitmek ama hedefim tabi ki yıllarca milli takımda kalıp, milli sporcu olarak iyi başarılar elde etmek. 

6. Hiç bırakmayı düşündünüz mü?  

Evet çocukken çok düşündüm. Tabi bu zamanla değişiyor, kolum kırıldı, çok defa kırıldı, parmağım kırıldı, ayağım kırıldı, burnum çatladı her seferinde bir daha olursa dedim ama bırakmadım. Aslında tekvando da öyle vahşi bir spor değil, şanssızlık yani binde bir olacak şey, o binde birinci de benmişim bana denk gelmiş diye düşünüyorum. O zaman bırakmayı düşündüm başka da olmadı, sporu çok seviyorum bu benim için bir alışkanlık, diş fırçalamak gibi.  

7. Sizce günümüzde sporcularla ilgili sorunlar nelerdir?  

Tekvando'yu ele alırsak bir kere büyük takımlar yok, büyük takımlar olursa büyük spor kompleksleri olur, bu spor komplekslerinde istediğin saat antrenman yapabilirsin, gidip tesiste kalabilirsin tekvandonun maalesef sıkıntısı bu. Türkiye'de birkaç yer de var bu tesis, diğer yerlerde yok. Keşke büyük şehirlerin hepsinin bir tesisi olsa, tesisin içinde tekvando takımı olsa ve orada antrenman yapılsa.  

8. Tekvandoyu kadınlara tavsiye eder misiniz?  

Tekvando unisex bir spor yani hem kadın hem erkeklerin yapabileceği bir spor. erkek sporu değil, kick boks gibi değil ya da diğer branşlar gibi de değil, kadınlar tabi ki yapabilir. Çünkü sisteme yönelik bir mücadele var bu mücadelede her yerimize korumalık takıyoruz. Başımıza, gövdemize, kollarımıza, ayağımıza herhangi bir yaralanma olmuyor ve fizikte de bir bozukluk olmuyor. Yani kadınlar bu sporu yapabilir, ki başarılı sporcular da var Tekvando'da kadın olarak.  

Türkiye'ye Avrupa Şampiyonluğunu Getiren Milli Tekvandocumuz

9.Bu sporu seçmek isteyenlere ne tavsiye edersiniz, nasıl bir rota izlemeliler?  

Bu sporu tavsiye edeceğim kişiler genellikle ufak yaştaki çocuklar olabilir, yani kendini savunmak amaçlı tabi ki büyükler de yapabilir bu branşı ama daha çok çocuklara öneriyorum. Olimpik bir branş yapıyoruz ama bu sporun yaşı yok, herkes öğrenebilir. Profesyonel olarak yapmak istiyorsanız benim düşündüğüm yaş 7-8-9'lu yaşlar, yani bu yaşlarda çocuklar spora başlayabilir, ki tekvando sadece bir branş değil çocuğun kişisel gelişimini, zihinsel gelişimini de etkiliyor. 

10. Sizce bu sporun zor yanları nelerdir?  

Bir kere ikili mücadele var diğer branşlardan daha çok futboldan, basketboldan, hentboldan, tenisten ya da diğer branşlardan çok daha fazla ikili mücadele var. Çünkü karşında bir rakip var ve bu rakiple dövüşüyorsun en zor yanı bu. Tabi ki darbe alıyorsunuz ama aldığınız darbe yerlerinde korumalıklar oluyor bu canınızı çok yakmıyor ve zamanla bu darbelere alışıyorsunuz.  

11. Toplumumuzda sporculara verilen değeri nasıl buluyorsunuz?  

Toplumda spor diye bir şey yok. Toplumda sadece futbol var. Dünyadaki popülaritesini herkes biliyor tabi amerika hariç, Amerika'da Amerikan futbolu öncelikli. Toplumda sporculara çok değer verilmediğini düşünüyorum, yani bu değer verilse toplum da bu değerin farkında olur, toplum tüm spor dallarını bilir, sporcuları da bilir.  

12. Bu sporun size neler kattığını düşünüyorsunuz?  

Bu sporun bana kattığı çok şey var şu an bu röportajı yapıyorsam bu bile sporun bana kattığı bir şeydir. Sporun en sevdiğim yanı çok iyi arkadaşlara sahip oldum. İkinci güzel yanı hayatım düzene girdi, bu antrenman sayesinde oldu. Düzenli uyumak zorundasın, düzenli yemek yemek zorundasın. Yine spor sayesinde iyi bir fiziğe sahip olabiliyorsunuz ve ben sporcuların zeki olduğunu düşünüyorum çünkü spor yapmak her yiğidin harcı değil. Yiğitten kastettiğim erkek ya da kadın, çünkü futboldan örnek vereyim topu doksana atmak herkesin işi değil bu bir yetenek ve sayısal zeka ister. Ben de Tekvando yapıyorsam bir mesafe ayarı yapmak zorundayım burada da matematik var. Rakibi psikolojik olarak etkilemeli, baskı altına almalıyım bu psikoloji ister. Ayrıca üniversiteyi Tekvando sayesinde kazandım. Üniversitedeki bursu aldım. Üniversiteden sonraki millilik atamasını yine Tekvando sayesinde kazandım.  

Türkiye'ye Avrupa Şampiyonluğunu Getiren Milli Tekvandocumuz

13. Avrupa'daki sporculara göre kalite ve rekabet anlamında ülkemizdeki Tekvando'nun konumunu ve sporcuları nasıl değerlendirirsiniz?  

Yurt dışında pek çok maça gittim, en son Ukrayna'daydım, iki ay önce Yunanistan'daydım. Oradaki spor salonları daha kötü bence. Türkiye'de yapılan etkinlikler daha iyi. Türkiye konum olarak Avrupa'da da, dünyada da çok güzel bir konumda. Kışın bile Antalya'da şampiyona yapabilirsiniz. Türkiye'de yapılan şampiyonaları ben daha kaliteli buluyorum. Yurt dışındakiler tabi ki kaliteli ama Türkiye konum olarak güzel bir yerde, ki sporcu için fikrimce en önemli şey iklimdir. Bir şampiyonaya gittiğim zaman iklim iyiyse o gün iyiyimdir ama kötüyse kendimi kötü hissederim. Sporcuları değerlendirecek olursam, Türkiye ile birebir sayılır. Orada da bir takım birliği ve milliyetçilik var. Oradaki sporcuların profesyonel olduklarını söyleyemeyeceğim. Bizde sporcuya değer veriliyor ama Türkiye'de her yerde spor salonu maalesef yok. Anadolu'da spor salonu fazla yok, olsa tabi ki daha iyi sporcular çıkar.   

14. Başka ilgilendiğiniz spor dalı var mı?  

Atletizmle ilgileniyorum, uzmanlık aldım üniversitede ekstra fitness yapıyorum ki yapmak zorundayız zaten. Bir branşla uğraşıyorsanız sadece o branş üstüne yönelemezsiniz bugün ben tekvandocuysam sadece Tekvando yapmam doğru olmaz yanına koordinasyon da çalışmalıyım, yüzme de yapmalıyım. Haftanın bir günü de olsa koşu yapmalıyım. Yani atletizm, yüzme ve fitness var.  

15. Spor dışında başka ilgi alanınız ya da hobiniz var mıdır?  

film izlemeyi çok seviyorum. Yine kitap okuyorum ama film izlemeyi daha çok seviyorum. Boş zamanlarımda geziyorum. müzik dinlemeyi yine çok seviyorum, müzik kulağımın da iyi olduğunu düşünüyorum. Gün içinde saatlerce müzik dinlerim ve müzik hayatımın bir parçası gibi... Yemek yemeye nasıl ihtiyacınız varsa benim de müzik dinlemeye ihtiyacım oluyor ki sporcuların hepsinde vardır bu alışkanlık. Bizi motive eden bir şey müzik.  

16. Avrupa şampiyonu olduğunuz da neler hissettiniz?   

Bu duygu bir kere tarif edilemez yani şampiyonluk duygusu. Şöyle söyleyeyim KPSS'ye girip kazandığınızı düşünün öyle bir duygu bu. Çalıştığım bir sınavdı bu şampiyona ve güzel geçti. İkinciler her zaman unutulur, dünya 2.'si unutulur, Avrupa ya da Türkiye 2.'si unutulur ama şampiyonlar unutulmaz. Ekstra bayrağımızı o göndere çekmek, binlerce kişiyi ayağa kaldırıp İstiklal Marşı'nı okutmak, okumak, dinletmek bu müthiş bir başarı ve müthiş bir his. Ben onlarca, binlerce kişiyi ayağa kaldırdığım zaman, bayrağımızı göndere çektirdiğim zaman ağladım.  Milli bir görev yaptığımı düşünüyorum ki zaten Avrupa Şampiyonası'nda kolum kırıldı ve ben kırık bir kolla Avrupa şampiyonu oldum.  

Türkiye'ye Avrupa Şampiyonluğunu Getiren Milli Tekvandocumuz

17. Avrupa şampiyonu olmanızın kariyerinize ve yaşamınıza nasıl bir katkısı oldu?  

Kariyerimin başlangıcıydı bu şampiyonluk ve geliyorum işareti verdiğim maçtı, kendimi ispatladım.  

18. Kendiniz için idol olarak gördüğünüz biri var mı?  

Var, Bahri Tanrıkulu.  

19. Sporcu olmasaydınız ne olmak isterdiniz?  

Bu sporu 15 yıldır yapıyorum, 15 yıldır dövüşüyorum yani benim 15 yıldır aklımda olan buydu. Çoğu mesleği seçebilirdim subay olabilirdim, polis olabilirdim diğer meslekleri de seçebilirdim ama çok daha iyi bir sporcu olmak isterdim. Ardından devletin milli, evrensel insanlarımız Hamza Yerlikaya gibi Hidayet Türkoğlu gibi bir insan olmak isterdim. spor bittikten sonra devletin bünyesinde spora dair çalışmak isterim.  

20. Sporcuların sosyal medya ile birer ikon haline geldiği bir dönemdeyiz, bunun özel hayatınızı etkilediğini düşünüyor musunuz?  

Sosyal ağların güzel yanları da var, kötü yanları da var. Sosyal ağları güzel kullanmasını bilene... Ben sosyal ağları güzel kullandığımı düşünüyorum kötü kullananların tabi ki spor hayatında düşüşler yaşayacağını görebiliriz ama ben sosyal ağları güzel kullandığımı düşünüyorum.  

Türkiye'ye Avrupa Şampiyonluğunu Getiren Milli Tekvandocumuz

21. Eleştiri alıyor musunuz? Nasıl değerlendiriyorsunuz?  

Tabi ki eleştiri alıyorum, ki ben her zaman eleştiriye açık bir adamım, yaptığım yanlışın eleştirilmesini isterim. Eleştiriye her zaman açığım çünkü binlerce kişinin önünde izleniyorsunuz Avrupa maçlarında, hatta Uluslararası maçlarda, yapılan maçları saha içerisinde belki siz göremiyorsunuz ama bir eleştiri almak zorundasınız o yanlışı düzeltmek için tabi ki eleştiriye açığım.  

Sporla ilgili görüşlerini aldığımız milli sporcumuzu biraz da yakından tanımak istedik.  

22. En sevdiğiniz kitap nedir?  

Kürk Mantolu Madonna- Sabahattin Ali   

23. En sevdiğiniz film nedir?  

Prestij  

24. En sevdiğiniz müzisyen kimdir ve en sevdiğiniz şarkı nedir?  

Solomun'u çok seviyorum ve house şarkılar dinliyorum.

Türkiye'ye Avrupa Şampiyonluğunu Getiren Milli Tekvandocumuz

25. Hiç unutamadığınız bir anınız var mı?  

Var, Avrupa şampiyonu olduğum gün bunu hayatım boyunca hiçbir zaman unutmayacağım. Şampiyonaya gittiğim zaman en zor kura denk geldi bana, maç yaptığım kişiler o zamanların genç şampiyonları, ümit şampiyonları yani gelecekte iyi birer sporcu olacak kişilerdi. Onların hepsini yendim. Kolum kırıldı ve Avrupa Şampiyonu oldum. Güney Kıbrıs'taydık, bu mükemmel bir duyguydu bunu hiçbir zaman unutmayacağım.  

26. hayat felsefeniz nedir?  

Başarı ve huzur.  

27. Sizi en çok üzeceğini düşündüğünüz şey nedir?  

Sevdiklerime zarar gelmesi beni çok üzer. Beni sadece dostlarım, sevdiklerim ve onların yapacağı yanlışlar üzebilir.  

28. Gerçekleştirmek istediğiniz bir hayaliniz var mı?  

Şu an için gerçekleştirmek istediğim hayalim bir an önce öğretmen olup ardından yükselip üniversite de öğretim görevlisi olarak devam edip ardından Tekvando Federasyonun'da milli takım antrenörü olarak çalışmak.  

Türkiye'ye Avrupa Şampiyonluğunu Getiren Milli Tekvandocumuz

29. İnsanlarda neye tahammül edemezsiniz?  

Saygısızlık. Saygı en çok dikkat ettiğim şey yeni biriyle de tanışsam, çok samimi de olsam aynı. Benim bir çerçevem var bu çerçevenin içine aldığım birkaç arkadaşım var sonra ikinci bir çerçevem var, benim için saygı çerçevesi gibi.  

30. Son olarak sizi takip edenlere iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?  

-Beni takip edin ben yolu biliyorum. (Gülüyor)  

Türkiye'ye Avrupa Şampiyonluğunu Getiren Milli Tekvandocumuz


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık