OFPOF

Isparta'nın Saklı Kalmış Kaya Tırmanış Cenneti "Kapıkaya"

-
376
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Isparta'nın Saklı Kalmış Kaya Tırmanış Cenneti "Kapıkaya"
0 izlenme
Ofpofer
-

Sizi sonsuz hayal ve huzur dolu bir yer ile tanıştıracağız... Hazır mısınız?

Gördüğünüz muazzam yerin ismi Kapıkaya.

Tırmanış yapmak için uygun bir alternatif yer olan Kapıkaya, enfes doğa manzarasıyla tırmanış alanının irtifası 1400 metredir. Yerleşim bölgelerinden uzak olması nedeniyle ışık kirliliğinin de olmaması bu yönden huzur verici bir niteliğe sahip. Üstelik kamp yaparken akşamları Samanyolu’nu seyretmek de mümkün. Bu gizli cenneti öğrendiğinize göre rotanıza eklemeyi unutmayın!

Isparta - Kapıkaya

Isparta - Kapıkaya

Isparta Akdeniz Bölgesi’nde Helenistik dönemde inşa edilmeye başlandığı düşünülen antik kentin Kapıkaya adıyla bildiğimiz ve zamanında burada yaşamış yüzlerce kavim olmasına rağmen eriştiğimiz teknolojik düzeye ve bilgi birikimine rağmen kimsecikler tarafından bilinmiyor.

Sandalion, Minassos, Tityassos

Sandalion, Minassos, Tityassos

Arkeolog ve tarihçilerin yaptığı araştırmalara göre bu bölgede bulunduğu anlaşılan ama yeri tespit edilemeyen üç antik kent daha var: Sandalion, Minassos ya da Tityassos. Kapıkaya antik kentinin bunlardan biri olması muhtemel.

2015'ten Beri Tırmanışa Açık

2015'ten Beri Tırmanışa Açık

Kapıkaya gibi tarihi doku ile iç içe geçmiş kayalar bulunamayacak kadar azdır. Bölge Akdeniz de olmasına rağmen serin iklimi ile yaz aylarına göre Türkiye’de az rastlanabilecek cinsten. Bölgenin duvarları ise sert kireçtaşından oluşma birçok tırmanış rotası ile 2015 yılında “Kayadaki Eller Projesi“ ile tırmanışçılara açıldı.

Tırmanışçılar İçin Çok Uygun

Tırmanışçılar İçin Çok Uygun

Rotalar IV derece ile X derece arasında değişen geniş yelpazeye sahip olmasıyla her düzeyden tırmanışçılara hitap edebilmektedir. Bölge çok ip boylu uzun tırmanışlara da yer vermektedir. Bölge de kamp alanı Ahırlı Taş kaynağı ve çevresine atılıyor. Su kaynağı ise çok yakınında olup rahatça temin edilebiliyor. Tırmanış için tavsiye edilen mevsimler ise (Mayıs-Haziran-Temmuz) ve (Eylül-Ekim-Kasım) aylarıdır. Çünkü bölge kışın kar altında kalıyor.

Rotalar

Rotalar

Hazırlanan 80 civarı rotanın uzunluğu ise 10 metre ile 150 metre arasında değişiyor. Öztürk Kayıkçı'nın tırmandığı “Kapıkaya” rotası ise IX zorluk derecesindedir. Bölgedeki kule oluşumları ve mağara sistemleri tırmanış için çok büyük bir zenginlik oluşturuyor. Bölge halkı bir o kadar samimi ve içten olmasıyla tırmanıcılara olan sevgiyi daha eşsiz kılıyor.

Ulaşım

Ulaşım

Kapıkaya’nın kolay ulaşımı sayesinde doğaseverler için sadece tırmanış için değil, günübirlik doğa yürüyüşlerine de elverişli muhteşem bir coğrafya. Sadece Türkiye’de göller bölgesinde bulunan Kasnak meşesi ağaç türünü buralarda görmek mümkün. Birçok ağaç türü olduğu kadar bir o kadar da kuş türüne de rastlarsınız.

Mükemmel Bir Doğaya Sahip

Mükemmel Bir Doğaya Sahip

Söylenildiği üzere Kaya Sıvacı, Kaya kırlangıcı ve Aksırtlı Kuyrukkakanlara daha çok rastlanıldığı biliniyor. Ve gece ise alaca baykuşun sesini duyarak uykunuza dalabilirsiniz. Daha ne olsun?

Kapıkaya Kayadaki Eller Projesi


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.