OFPOF

Efsane Futbolcu Tümer Metin ve Bilinmeyenleri

-
513
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Efsane Futbolcu Tümer Metin ve Bilinmeyenleri
1.685 izlenme
-

14 Ekim 1974 doğumlu Tümer Metin Türkiye'nin önemli takımlarında yer aldı, ismine sloganlar yazılan bu adamı kısaca tanıyalım.

Zonguldak altyapısında başlayan bu kariyer zaman ilerledikçe gelişti ve büyüdü. Gerek fenerbahçe gerekse Beşiktaş'ta forma giyen Tümer Metin, Süper Ligde korkulan bir isim oldu. Zonguldakspor, Samsunspor, Beşiktaş ve Fenerbahçe'de forma giyen bu usta sol ayak Yunanistan macerasının ardından aktif futbol yaşamını sona erdirdi.

1. Zonguldak ve Samsun Dönemi

Zonguldak ve Samsun Dönemi

Zonguldakspor altyapısında başlayan kariyeri , etkileyici performansıyla beraber Samsunsporda devam etti. Samsunsporda İlhan Mansız ile etkili ve bir o kadar da üretken bir ofansif güç olan Tümer Metin büyük kuluplerin radarına girmeyi başardı.

2. Beşiktaş Dönemi

Beşiktaş Dönemi

Etkili bir ofansif güç olan Tümer Metin 2001-02  sezonunda önceki takımdan arkadaşı İlhan Mansız ile beraber Beşiktaş'a transfer olmuştur .İlk sezonunda oynadığı futbol biraz eleştiri kazansa da ,2002-2003 sezonunda yani Beşiktaş'ın 100.yılında Süper Lig'in kazanılmasında önemli etkisi vardır. Aynı sezonda UEFA turnuvasında elde edilen çeyrek final başarısında Tümer Metin oynadığı futbolla takdir kazanır ve Beşiktaş'ın taraftar grubu olan Çarşı tarafında " Tümgeneral Tümer" lakabıyla anılmaya başlar.

3. İç karışıklıklar

İç karışıklıklar

Tümer Metin 100.yıl şampiyonluğundan sonra etkili performansını bir süre daha devam ettirdi . Bu şampiyonluktan sonra 4 sezon daha Beşiktaş forması giyen Tümer Metin son sezonunda bazı huzursuzluklar yaşadı ve kendi tabiriyle Beşiktaştan "koparıldı" . O dönem kulubün farklı yöneticileriyle ve üst kademe insanlarıyla sorun yaşayan Tümer Metin , beklenmeyen bir şekilde son sezonunda fenerbahçe'ye transfer oldu. 

4. Fenerbahçe Dönemi

Fenerbahçe Dönemi

fenerbahçe'ye transfer olan Tümer Metin Türkiye çapında bir şaşkınlık dalgası yarattı. Transferin ardından yeni takımına adaptasyon süreci yaşayan Tümer Metin , ilk İnönü derbisinde heyecanlanmadığını ve sahada buz adam olduğunu söylemiş , buna rağmen "dizlerinin titrediğini " de açıklamaktan çekinmemiştir. Yine kendi tabiriyle Fenerbahçe'de "eğlenceli 1,5 sene" geçiren Tümer Metin , Fenerbahçe camiasının onun için anlamını şöyle ifade ediyor."İmza attığım günden ayrıldığım güne kadar hep o saygıyı taraftar yönetici ve futbolcu arkadaşlarımdan hep gördüm. O saygıyı net hissettim orda".

5. Larissa Dönemi

Larissa Dönemi

Yaşı ilerlediği dönemde askerlik problemi yaşayan Tümer Metin , fenerbahçe'den sonra Yunanistan'ın Larissa takımına kiralandı. 9 maçta 6 gol kaydeden milli temsilcimiz , kiralama süresi bittikten sonra Fenerbahçe'ye geri döndü. Bu sezon Fenerbahçe'de pek forma fırsatı bulamayan Tümer Metin sezon sonunda bu sefer bonservisiyle beraber Larissa'nın yolunu tuttu.Larissa'da toplamda 80 maçta 24 gol ve 11 asistlik bir performans gösteren Tümer Metin , etkili futboluyla takımının küme düşmesini engelleyemedi.

6. Kerkyra Dönemi

Kerkyra Dönemi

Yunanistan'ın Larissa takımından sonra bir kez daha kulüp değiştiren Tümer Metin'in tercihi yine bir Yunan takımı oldu. Kerkyra takımı ile sözleşme imzalayan Tümer Metin 6 maçta 1 gol atabildi , bu performanslardan sonra stili " Sergen Yalçın"a benzetilen bu usta ayak 10 Aralık 2011'de aktif futbol hayatını sonlandırdı.

7. Futbol sonrası dönem

Futbol sonrası dönem

futbol sonrası dönemde çeşitli Tv kanallarında ve programlarda yorumculuk görevin üstlenen Tümer Metin , EURO2016 ' da Fatih Terim tarafından milli oyunculara tecrübeleri anlatması ve tavsiyeler vermesi için Tuncay Şanlı ve Nihat Kahveci ile beraber Fransa'ya davet edilmiştir. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.