OFPOF

Taş Deyip Geçmeyin! Dünyanın En Pahalı 7 Taşı!

-
3.3b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Taş Deyip Geçmeyin! Dünyanın En Pahalı 7 Taşı!
19.497 izlenme
Ofpofer
-

Bir taş parçası milyon dolar eder mi diye merak ediyorsanız bu yazı tam size göre...

Elmaslar dünyanın farklı yerlerinde bulunabilir. Ancak nadir bulunan bazı taşlar sadece tek bir bölgede bulunur. Elmaslar tüm taşlardan daha ışıltılı ve daha muhteşem görünebilir. Ama zenginlere göre bu taşlar biraz daha egzotik parçalardır. Her biri farklı özellik ve güzellikte, bulunmak üzere bekleyen sayılamayacak kadar çok gizli hazinedir.

1. Tanzanit

Tanzanit

Tanzanit, adını aldığı bölge olan Tanzanya’da bulunur. Morumsu tonlarda mavi bir taştır. Taş için en uygun teknik terim ‘mavi zoisit’tir. Daha sonra tanzanit adını aldı. Yumuşak özelliklere sahip bu taş, diğer taşlardan daha kolay çizilme özelliğine sahip. Bu yüzden hasar görmemesi için sık sık takılmamalıdır. Değeri 1 karat için 600-1000 dolardır.

2. Siyah Opal

Siyah Opal

Opal farklı türleri olan büyüleyici bir taştır. dünya üzerinde yaygın olarak bulunan ortalama değerde opal taşlar, nadir bulunanlara göre daha değerli kabul edilmez. Fakat değerli opal taşlar çok daha pahalı olan yakut ve elmaslara rakip olabilir. 1 Karatı 2.355 Dolardır.

3. Kırmızı Zümrüt

Kırmızı Zümrüt

Nadir bulunan bu taşın farklı isimleri de var. Bunlar: Bixbite, kırmızı zümrüt veya kırmızı Beryl. Kırmızı beryl, her 150 elmasta bir bulunabilen nadir bir taştır. İlk olarak 1904’te Utah’da bulundu. Bugün sadece dünya üzerinde üç bölgede bulunuyor. Bu bölgeler: Thomas bölgesi, Utah’da ki WahWah Sıradağları ve New Mexico’daki Black bölgesidir. Kırmızı zümrüdün altından bin kat daha değerli olduğu bilinir. 1 Karat: 10.000 Dolardır.

4. Jadeit

Jadeit

Yaygın olarak Jade ismiyle bilinen Jadeite, yarı değerli bir mücevher taşı olarak bilinir. Ama sanılandan daha değerli ve nadirdir. 1997’de Christie müzayede evinde bir Jadeite taşı, kolye olarak satıldı. Görkemli, kaliteli taşların her bir karatı milyon dolar üzerindedir.  Myanmar’daki kaynağı neredeyse tükenmekte ama fiyatları artmaya devam ediyor. Jadeit madenciliği 10 – 20 yıl içinde sona erebilir. 1 Karat: 20.000 Dolardır. 

5. Musgravite

Musgravite

Taaffeite ile aynı aileden gelen muhteşem ve nadir bulunan bu değerli taşın, 2005 yılına kadar sadece 8 örneği bulundu. İlk olarak 1967’de Güney Avustralya’nın Musgrave Range bölgesinde bulundu. Son bulgulara rağmen muhteşem Musgravit taşı, Taaffite olarak tanımlanıyordu. 1 Karat: 35.000 Dolardır.

6. Painite

Painite

Portakal rengi ya da kahverengi-kırmızı renkte bulunurlar. Piyasada bulmak çok zordur. 1 karat: 50.000-60.000 dolardır.

7. Pembe Yıldız Elmas

Pembe Yıldız Elmas

Pembe Yıldız Elmas, 1999’da Güney Afrika elmas madeninden çıkarılan kusursuz, canlı ve pembe olan tek elmastır. 1 karatı 1.4 milyon dolar olan 59.6 karat ağırlığındaki bu mücevher, Sotheby’s Kasım Müzayedesi’nde 83 milyon dolara satıldı. Şu ana kadar açık arttırma ile satılan her hangi bir elmas ya da mücevherden daha pahalıdır. Renkli elmaslar muadillerine göre çok daha fazla değerlidir. 1 pembe yıldız, 5 karatın altındaki bir pembe elmastan 12 kat daha değerlidir. 1 Karat: 1.4 Milyon Dolardır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.