OFPOF

Dahi Ressam Pablo Picasso'nun En Ünlü 10 Tablosu

-
53.2b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Dahi Ressam Pablo Picasso'nun En Ünlü 10 Tablosu
5.579 izlenme
-

Kübizm akımının öncülerinden, dahi ressam Pablo Picasso'nun fırçasından çıkmış en ünlü 10 eseri.

10. The Old Guitarist (Yaşlı Gitarist) 1903.

Dahi Ressam Pablo Picasso'nun En Ünlü 10 Tablosu-s06qu367e0

resim Picasso'nun depresif resimler yaptığı dönem olan, "Blue Period" (1901-1904) olarak adlandırılan dönemine aittir. Picasso'nun yakın arkadaşı olan Carlos Casagemas 17 Şubat 1901'de intihar etmiştir. Bu olayın dönem üzerinde etkisinin büyük olduğu söylenmektedir. 

Resimde yaşlı, kör ve yoksul bir adamın öne doğru eğilmiş şekilde gitar çaldığını görüyoruz. Başının duruşu ve öne doğru eğilişi tabloya hüzün katıyor. Yırtık elbiseleriyle gitar çalan bu adam, ağız hareketine bakılırsa şarkı söylediği düşünülebilir. Yüzünde ki ve parmaklarında ki zayıflık ise, adamın yoksulluğunu öne çıkarıyor. 

Wallace Stevens isimli şair, Mavi Gitarlı Adam şiirini bu resimden etkilenerek yazmıştır. 

 

9. Girl Before a Mirror (Ayna Karşısındaki kız) 1932.

Dahi Ressam Pablo Picasso'nun En Ünlü 10 Tablosu-knx5evzvq8

Resimde ki kahraman, Picasso'nun birçok eserine konu olan metresi, Marie-Therese Walter'dır. Picasso genç metresini, ayna karşısında kendine bakarken resmetmiştir. 

Eflatun ten rengi ile betimlenmiş kadın, hem yandan hem de önden görüntü sağlayacak şekilde çizilmiştir. Kadının başının çevresinde görünen açık renk tonlar, bir azize halesiymiş gibi görünüm sergiler. Yüzünün bir kısmı, sanki karşıdan görünüyormuş gibi parlak bir sarı ile resmedilmiştir. Diğer yarısı ise, daha renkli ve makyajlıdır. Kırmızı ile boyanmış dudakları, yeşile boyanmış göz kapakları ve allığı kadının makyajlı olduğunu göstermektedir. Tüm bu betimlemeler, Marie-Therese'in hem sakin hem de canlı halini aynı anda gösterir gibidir. Ayrıca Marie-Therese'in, masum bir kızdan kadınlığının farkında bir insana dönüşmesini de göstermektedir. 

 

8. Guernica 1937.

Dahi Ressam Pablo Picasso'nun En Ünlü 10 Tablosu-nkehx5omks

Pablo Picasso'nun belki de en ünlü eseri Guernica, İspanya İç Savaşı sırasında  Nazi'lerin Bask bölgesindeki Guernica kasabasını bombalaması üzerine hızlı bir tepki olarak ortaya çıkmış, sanatçının en güçlü politik ifadesi olarak kabul edilen yapıtıdır. Barış sembolü olarak kabul edilmektedir. 

Guernica, savaşın trajedisini, özellikle de masum sivillerin üzerinde yarattığı acıyı dile getirir. Sanatçının bu çalışması, savaş karşıtı sembol olmuş ve barışın somutlaştığı anıtsal bir statü kazanmıştır. Guernica tamamlandıktan sonra kısa bir turla dünyada sergilenmiş, sonrasında da ünlenmiştir. Eserin dünyada dolaşması, İspanya İç Savaşı'na dikkatlerin çekilmesinde ise büyük rol oynamıştır.

Bu çalışma, pastoral ve epik stillerin bir karışımıdır. Guernica mavi, siyah ve beyazdan oluşur. 3.51 metre uzunluğunda ve  7,82 metre genişliğindedir. Yağlı boya ile yapılmıştır. Madrid Reina Sofia Müzesi'nde orijinali sergilenmektedir.

 

7. Three Musicians (Üç Müzisyen) 1921.

Dahi Ressam Pablo Picasso'nun En Ünlü 10 Tablosu-ec2j3vm822

Paris yakınlarındaki Fontainebleau'da 1921 yılında resmedilmiştir. Harlequin, Pierrot ve Monk isimli müzisyenleri görmekteyiz. Klasik tanrılar Komedi sanatının baş aktörleri olarak sunulurlar. Flütün mucidi Pan Pierrot'un giysileri içine gizlenir; arpın mucidi Hermes gitar çalan bir palyaçodur. Yüzleri maske ile gizlenmiş üç figürde de kübik yapı yerini korumaktadır. 

 

6. Seated Woman (Oturan Kadın) 1937.

Dahi Ressam Pablo Picasso'nun En Ünlü 10 Tablosu-gmper4aqz1

Guernica gibi bu sanat çalışması da Picasso tarafından 1937 yılında resmedilmiştir. Ve yine tabloda Picasso'nun genç metresi Marie-Therese'i görüyoruz. Hiç şüphe yok ki Marie-Therese Picasso için bir ilham perisiydi. 

Birçok insan bu resmi, iskambil kağıtlarında ki kraliçeye benzetmektedir. Picasso'nun bu tablosunda kırmızı, yeşil ve mavi renklerin yoğunlukta olduğunu görüyoruz. 

 

5. Dora Maar au Chat (Dora Maar ve kedi) 1941.

Dahi Ressam Pablo Picasso'nun En Ünlü 10 Tablosu-ymlc5jgt61

Resimde görülen kişi, omzunda kediyle sandalyede oturan Dora Maar'dır. Omuzlarına tünemiş küçük bir kedi ile sandalyede otururken resmedilmiştir. Picasso kendisinin çok resmini çizmiştir ve ressamın bir başka sevgilisi olarak bilinir. 

Picasso, Dora Maar ile on yılı aşkın bir süre beraber olmuştur. Bu süre içerisinde Dora Maar'ın birçok resmini çizdiği bilinir. Dora, daha sonraları sürrealist bir fotoğrafçı olmuştur. 

Bu tablo dünyanın en pahalı eserleri arasında gösterilmektedir. 2006 yılında 95 milyon dolara satılmıştır. 

 

4. Blue Nude (Mavi Çıplak) 1902.

Dahi Ressam Pablo Picasso'nun En Ünlü 10 Tablosu-lkdm4fiqnk

Blue Nude, Picasso'nun ilk başyapıtlarından biridir. "Blue Period" olarak adlandırılan döneme ait başka bir tablo. Resimde, yoğun olarak mavinin soğuk bir tonu kullanılmıştır.   

Picasso'nun, "Blue Period" dönemi eserlerinin, güçlü duyguları yansıttığı gözlemlenmektedir.

Blue Nude eserinde Picasso, arkası dönük ve cenin pozisyonunda oturan çıplak bir kadını resmetmiştir. 

 

3. Les Demoiselles d’Avignon (Avignonlu Kızlar) 1907.

Dahi Ressam Pablo Picasso'nun En Ünlü 10 Tablosu-r57hjxltnk

Picasso'nun 1907 yılında resmettiği bu eseri, ilk kübizm resimlerinden biri olarak kabul edilir. Özgün adı "Avignon Genelevi" olan eser, daha az tepki çekmesi açısından sanat eleştirmeni Andre Salmon tarafından, "Avignonlu Genç Kızlar" olarak değiştirilmiştir. Bu isimden hiç hoşlanmayan Picasso, "Avignonlu Kızlar" ismini tercih etmiştir. Picasso bu eserinde bir genelevi ve içinde ki hayat kadınlarını resmetmiştir. 

Picasso bu eserinde, son derece yenilikçi bir şekilde çarpıtılmış kadın organları ve geometrik formları kullanır. Kadınlar, yüzlerinde ki donuk ifade ile biraz tehditkar görünmektedir. 

Picasso, "Les Demoiselles d’Avignon" isimli eserini dokuz ayda tamamlamıştır. 

 

2. Nude, Green Leaves and Bust (Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst) 1932.

Dahi Ressam Pablo Picasso'nun En Ünlü 10 Tablosu-ul8gycze65

Picasso'nun 1932 yılında Normandy'de resmettiği "Nude, Green Leaves and Bust" (Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst) tablosu, Tate Modern Sanat Merkezi'nde sergileniyor. "Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst" dünyanın en pahalı tablosu kabul ediliyor. 

Picasso bu eserini de, metresi Marie-Therese Walter'dan ilham alarak yapmıştır. 

Eser, New York'ta düzenlenen bir müzayedede 106,5 milyon dolara alıcı bulmuştur. Ancak bu rekor fiyatı ödeyen kişinin kimliği açıklanmamıştır. 

"Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst", bir müzayedede bugüne dek satılan en pahalı eser özelliğine sahip. Aynı zamanda Picasso'nun savaş döneminde resmettiği eserler dizisinin de bir parçası. 

 

1. The Weeping Woman (Ağlayan Kadın) 1937.

Dahi Ressam Pablo Picasso'nun En Ünlü 10 Tablosu-froses9wjw

Picasso'nun hayatına sayısız kadın girdi. Onun gözünde kadınlar, acıyı resmetmek için kusursuzlardı. Belki de bu yüzden soğuk, kanlı diktatörlere karşı kadınları kullandı. Savaşın çirkin yüzünü "Ağlayan Kadın" eseriyle anlattı. Aynı zamanda bu eser, "Guernica" tablosunun da devamı olarak kabul edilmişti. 

Guernica, duyduğu tepkiye bir cevaptı ancak acı devam ediyordu. Pablo Picasso, yaşanan acıyı kadın yüzüyle evrenselleştirdi.

Hiç şüphe yok ki, Picasso küçük yaştan beri olağanüstü sanatsal yetenek göstermiştir. Kübizmin öncülerinden biri olan Picasso, muhteşem sanat eserleri yoluyla evrensel ün ve servet kazanmasının yanı sıra, yirminci yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerinden biri de olmuştur.

 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık