OFPOF

Zeytin Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Neden Zeytin Çekirdeği Tüketmeliyiz?

-
6.6b
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Zeytin Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Neden Zeytin Çekirdeği Tüketmeliyiz?
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Zeytin çekirdeği yenir mi? Zeytin çekirdeğinin sağlığımıza faydası nelerdir ve nasıl tüketmeliyiz?

Zeytin gerek tek başına gerek zeytinyağı olarak tüketilmesi halinde insan sağlığı için birçok olumlu katkı sunabiliyor. Diğer taraftan her ne kadar çok bilinmese de zeytin çekirdeğinin de insan bedeni için birçok yararı var. Zeytin çekirdeğinin faydaları olduğu gibi kimi endişe verici özellikleri de mevcuttur. Bazı uzmanlara göre zeytin çekirdeğinin iki ucunun sivri olması ve yutulduğu zaman mide tarafından tam olarak eritilip sindirilememesi sağlık açısından kimi problemlere sebep olabilir. Bu yüzden zeytin çekirdeğini aşırı miktarda tüketmekten uzak durmanız gerektiğini söyleyerek faydaları sıralamaya başlayalım.

1. Kabızlığa İyi Gelir

Kabızlığa İyi Gelir

Zeytin çekirdeği gerek toz olarak gerek ise bütün olarak tüketildiği zaman kabızlık problemine deva olan bir maddedir. Alternatif tıbbın devreye girdiği durumlarda bazı doktorların da kabızlık şikayeti olan hastalarına tavsiye olarak zeytin çekirdeği fikrini verdiği bilinen bir gerçek. 

2. Basur Önleyici Etkisi Bulunur

Basur Önleyici Etkisi Bulunur

Zeytin çekirdeğinin faydalarından biri de bu maddeyi tüketen insanların basur ile ilgili hastalıklardan daha az şikayetçi olması. Düzenli zeytin çekirdeği tüketen bireylerin basur problemi yaşamadığı gözlemlenmiştir. 

3. Mide Sağlığına Pozitif Etkide Bulunur

Mide Sağlığına Pozitif Etkide Bulunur

Mide hastalıklarından mustarip olan kişilerin zeytin çekirdeği tükettikten sonra bu konudaki şikayetlerinin eskisi kadar yoğun olmadığı görülmüştür. Mide hastalıkları ile alakalı sorunları çözücü etkisi bulunan zeytin çekirdeğinin ülser ve gastrit ile mücadelede de önemli bir ek kuvvet olduğu düşünülüyor. Mide yanması konusunda ise sorunu ortadan kaldırmak için zeytin çekirdeği bulunmaz bir nimet. 

4. Ağrı Kesici Özelliği Vardır

Ağrı Kesici Özelliği Vardır

Kırık ve çıkık sonrası hissedilen yoğun ağrıları önlemek ve acıyı hafifletmek amacıyla zeytin çekirdeği tüketilmesi gerektiği belirtiliyor. Ağrıyı tam anlamıyla ortadan kaldırmak için yeterli olmasa da, hastanın daha rahat hissetmesi için zeytin çekirdeği yutması tavsiye ediliyor. 

5. Sindirim Sistemi Problemleri ile Mücadelede Önemli Bir Destek

Sindirim Sistemi Problemleri ile Mücadelede Önemli Bir Destek

Sindirim sistemi ile alakalı problem yaşayanların zeytin çekirdeği yuttuktan sonra iyileşme adına verimli bir sürece girdiği gözlenmiştir. Tıbbi açıdan büyük sindirim sistemi hastalıklarıyla mücadelede elbette tek başına yeterli olmayan zeytin çekirdeği ufak sorunları daha hızlı ortadan kaldırmak için önemli bir takviyedir. 

6. Kanser Riskini Düşürür

Kanser Riskini Düşürür

Zeytin ve zeytinyağının kanser ile mücadeledeki pozitif etkileri neredeyse herkes tarafından biliniyor. Bunların yanı sıra zeytin çekirdeği de kanser riskini düşüren bir özelliğe sahip. Bilimsel olarak kesin bir kanıt olmasa da zeytin, çekirdeği ile bile insanların kansere karşı mücadelesinde onlara destek olur. 

7. Daha Güçlü ve Sağlıklı Bağırsaklar

Daha Güçlü ve Sağlıklı Bağırsaklar

Doktor Fevzi Özgönül, zeytin çekirdeğinin tıpkı badem ve ceviz gibi tüketilmesi gerektiğini belirterek bu maddenin bağırsakları güçlendirdiğini ve daha sağlıklı hale getirdiğini belirtmiştir.
 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.