OFPOF

Yer İsimleri ile Anılan Absürt Psikolojik Hastalıklar

-
459
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yer İsimleri ile Anılan Absürt Psikolojik Hastalıklar
532 izlenme
Ofpofer
-

Sadece beyin içinde dönen sorunlardan dolayı ölüme dahi gidebilen hastalıklar.Şaşırtıcı sorunlar.

1. Stockholm Sendromu

Stockholm Sendromu

Stockholm sendromu ismini İsveç'in başkentinden almaktadır.Rehinenin kendisini rehin alan kişiyle kurduğu diyalog ile birlikte oluşan sempati ve empati durumudur.Bu sendrom,banka soyguncusu tarafından rehin alınan bir kadının 6 günün sonunda,soyguncuya karşı duygusal olarak bağlanması ve soyguncuyu savunup;soyguncuyu hapisten çıkana dek beklemesiyle ortaya çıkmıştır.Daha sonra Psikiyatr Nils Bejerot tarafından adlandırılmıştır.

2. Sibirya Histerisi

Sibirya Histerisi

Kuzey Kutbu'nda yaşayan Eskimo halkında gözlemlenen kültürel bir sorundur.Kadınlarda daha sık rastlanıp;tehlikeli davranışlar sergilenir ve hafıza kaybına kadar gidebilir.Kadınlarda daha çok görülmesinin sebebi ise Eskimo halkında kadınların arkaplanda olması ve bunun sonucunda duygularını baskı altında tutmasıdır.

3. Hmong Sendromu

Hmong Sendromu

30'lu yaşlarda ülkesini terkeden Laoslu ve Filipinli erkeklerin,uyku sırasında kalp krizi ile ölme durumudur.Tıbbi açıdan rahatsızlıkları bulunmayan bu insanlar girdikleri bunalım sonucu hayatını kaybediyorlar.

4. Floransa Sendromu

Floransa Sendromu

Bir diğer adını ünlü yazar Stendhal'dan alan bu sendrom,bir kişinin sanat eserinin güzelliğine kapılıp kendinden geçme durumudur.Bu sendrom;baş dönmesi,bayılma ve halüsinasyona sebep olabilir.İlk olarak Stendhal'ın Floransa ziyaretinde ortaya çıkan sendrom ancak 1979 yılında,100 kişinin bayılması sonucu teşhis edilmiştir.

5. Kudüs Sendromu

Kudüs Sendromu

Üç büyük din tarafından kutsal sayılan Kudüs'ü ziyaret eden turistlerin,şehrin atmosferinden etkilenip kendilerini peygamber ilan etmesiyle oluşan sendromdur.Bu rahatsızlık,Kudüs'ten ayrılınca düzelir.

6. Moosehead Gölü Sendromu

Moosehead Gölü Sendromu

Fransız Sendromu, bir emri; çabuk, yüksek sesle ve vurgulu bir biçimde verdiği sürece, herhangi birinin size yapmanızı söylediği her şeyi yaptığınız ruhsal bir bozukluktur. Sendrom, adını nörologların sözel komutlara olağanüstü hızda bir tepki verdiğini gördükleri, Moosehead Gölü bölgesinde yaşayan Fransız - Kanadalı bir grup oduncudan alır.

7. BONUS:Peter Pan Sendromu

BONUS:Peter Pan Sendromu

İsmini ünlü çocuk romanı Peter Pan'dan alan bu sendrom,insanların olgun yaşta olmasına rağmen çocuk gibi davranma sorunudur.Bu sorunun temeli küçüklükte anne baskısı ve babanın otoritesizliğinden kaynaklanmaktadır.Genel olarak bekar insanlarda görüldüğü gözlenmiştir.Dünyaca ünlü şarkıcı Michael Jackson'ınında bu hastalığa sahip olduğu bilinmekte lakin uluslararası kurumlar tarafından henüz hastalık olarak kabul edilmemiştir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.