OFPOF

Yazın Sağlığınızı Korumanız İçin Yapılması Gerekenler Hakkında Önemli İpuçları

-
359
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yazın Sağlığınızı Korumanız İçin Yapılması Gerekenler Hakkında Önemli İpuçları
645 izlenme
Ofpofer
-

Dört mevsim yaşayan bir ülke olmamıza rağmen belki de birçoğumuzun en çok sevdiği yaz mevsimi, sanki çok geç geliyor ve hemen bitiyor.

Bu nedenle zamanımızı verimli kullanmalıyız ve sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Yaz mevsimini sağlıklı ve mutlu geçirmek için şunları yapmalıyız;

1. Beslenmemize ve kilomuza dikkat etmeliyiz

Beslenmemize ve kilomuza dikkat etmeliyiz

Kışın fazla önemsemeyip aldığımız kilolar nedeniyle yazın çok fazla sıkıntı çekebiliriz. Havanın sıcak olması ile birlikte, kışın aldığımız bu kilolar beraberinde bir çok sağlık problemlerine neden olabilir.

2. Hazır yemekler tüketmemeye dikkat etmeliyiz

Hazır yemekler tüketmemeye dikkat etmeliyiz

Bu tür sorunları yaşamamak için azar azar ve sık öğünler şeklinde beslenin. Uzmanların belirttiğine göre yemek yedikten yaklaşık 3 saat sonra kan şekeri düşmeye başlar. Kan şekerinin düşmesi vücutta yorgunluğa neden olur ve yemekleriniz arasındaki zaman uzadıkça bu yorgunluk hissi daha da artar.

3. Pasta, kek, börek ve poğaça gibi gıdalar tüketmemeliyiz

Pasta, kek, börek ve poğaça gibi gıdalar tüketmemeliyiz

Bu nedenle yemekler arasındaki zamanı kısa tutarak ana ve ara öğünler şeklinde dengeleyeyebilirsiniz. Yani daha az ve sık yiyerek hem daha sağlıklı beslenmiş olursunuz ve hem de açlık hissi yaşamazsınız.

4. Günde en az 2 litre su içmeliyiz

Günde en az 2 litre su içmeliyiz

Günde en az 2 litre su için. Su vücuttaki zararlı toksinleri atmaya ve asit seviyesini düşürmeye yarar. Vücuttaki zararlı maddelerin atılması daha rahat nefes almanızı ve ter kokusundan kurtulmanızı sağlar.

5. Taze sebze ve meyve tüketimini oldukça arttırmaya çalışın

Taze sebze ve meyve tüketimini oldukça arttırmaya çalışın

Kan şekerinizi dengede tutmak için zararlı gıdalardan uzak durun. Bunların başında beyaz un ve beyaz şeker içeren yani sabahları yediğimiz poğaça, börek gibi gıdalardan ve asitli (gazlı) içeceklerden uzak durmaya çalışın. Taze sebze ve meyve tüketimini oldukça arttırmaya çalışın ve bunu alışkanlık haline getirin. Sebze ve meyveleri katı olarak tüketebileceğiniz gibi bunları sebze ve meyve sıkacağında suyunu çıkararak içecek olarak da tüketebilirsiniz.

6.

Yazın Sağlığınızı Korumanız İçin Yapılması Gerekenler Hakkında Önemli İpuçları

7. Kahvaltıda yağsız süt için ve yulaf tüketin

Kahvaltıda yağsız süt için ve yulaf tüketin

Yulaf tüketimini arttırmaya özen gösterin. Yulafın tadı pek hoşunuza gitmezse 1 bardak yağsız süt, kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı gibi meyvelerle birlikte kullanabilirsiniz.

8. Mutlaka yumurta tüketmeye gayret edin

Mutlaka yumurta tüketmeye gayret edin

Yemeklerinizde deniz tuzu kullanın. Deniz tuzunda bulunan minerallerin vücuda faydası vardır. Ayrıca kahvaltıda yağsız süt için ve mutlaka yumurta tüketmeye gayret edin. Yumurta protein bakımından zengin olduğundan birçok faydası vardır. Uzmanlar haftada en az 4 yumurta yenilmesini tavsiye ediyorlar. Kolestrol gibi bazı rahatsızlıkları olan hastaların bile haftada 4 yumurta yiyebileceğini söylemektedirler.  Ve ayrıca yumurta tok tutmaktadır.

9. Daha sağlıklı bir yaşam için bisiklet sürebilirsiniz

Daha sağlıklı bir yaşam için bisiklet sürebilirsiniz

10. Yazın plajda oturun ve hayatın tadını çıkarmaya çalışın

Yazın plajda oturun ve hayatın tadını çıkarmaya çalışın

11. Düzenli yürüyüş ve spor yapmayı alışkanlık haline getirin

Düzenli yürüyüş ve spor yapmayı alışkanlık haline getirin

Düzenli yürüyüş ve spor yapmayı alışkanlık haline getirin. Yürüyerek gidilebilecek mesafelerde taşıt kullanmayınız ve yürümeye özen göstererek sağlınızı koruyunuz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.