OFPOF

Yazı Formda Geçirmek İsteyenler İçin 12 İpucu

-
5.8b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yazı Formda Geçirmek İsteyenler İçin 12 İpucu
24.798 izlenme
Ofpofer
-

Yağ yakımını en sağlıklı ve en hızlı şekilde nasıl yapacağımızı merak edenler için müthiş ipuçları sizlerle!

Haziran ayı ile birlikte artık yaz aylarına ilk adımlarımızı atmış bulunduk. Havalar sıcaklamaya başladıkça, giydiğimiz kıyafetler kısalmaya ve incelmeye başladı. Haliyle fazla kilolarımızı saklayabileceğimiz kazaklarımız ve hırkalarımız dolaplara kalktı. Peki nasıl yapıcaz da, kısa sürede form yakalayıp kendimizi plajlara hazırlayacağız?

1. Sabah aç karnına kardiyo!

Sabah aç karnına kardiyo!

Sabah kalkar kalkmaz, aç karnına yapıcağınız 20-30 dakikalık bir kardiyo antremanı gerçekten mucizeler yaratabilir.

2. Kahvaltıyı 1-2 saat ertelemek

Kahvaltıyı 1-2 saat ertelemek

Evet kahvaltısız yapamam diyenleri duyar gibiyim. Ancak vücudu kalktıktan sonra bir süre aç bırakmak, yağ yakımının devam etmesine olanak sağlamak anlamına gelir. Özellikle kardiyonuzu yapıp üstüne 1-2 saat aç kalırsanız, yağ yakım performansınız çok iyi seviyede artacaktır.

3. HIIT kardiyo ile vücudu şaşırtmak

HIIT kardiyo ile vücudu şaşırtmak

HIIT kardiyo yani "High Intensity Interval Training" Türkçeye "Yüksek Yoğunluklu Interval(Aralıklı) Antreman" olarak çevrilebilir. Bu antreman çeşidinde, kalp ritmimizi belirli aralıklara yükseltip azaltarak vücudumuzu şaşırtmaya çalışacağız. Örnek olarak; koşu bandında 1 dakika hızlı, kalp ritminizi hızlandıracak şekilde koşup sonra 1 dakika tempolu yürüyerek kalp ritminizi yavaşlatmanız gerekiyor ve bunu bir döngü halinde kardiyonuz bitene kadar tekrarlamalısınız. Bilimsel araştırmalar ile daha fazla yağ yakabileneceği kanıtlanmış bu yöntemi, antreman sisteminize ekleyin!

4. Ağırlık çalışın

Ağırlık çalışın

Sadece kardiyo değil, aynı zamanda gün içerisinde ağırlık çalışarak yağ yakımınızı hızlandırabilir ve daha fit bir görünüme ulaşabilirsiniz. Unutmayın, yağ yakmak kadar kaslarınızı koruyabilmekte önemlidir.

5. Kalori hesabı tutmak

Kalori hesabı tutmak

Her insanın vücudunun günlük olarak ihtiyacı olan bir kalori miktarı vardır. Birçok faktöre bakılarak hesaplanması gereken bu kalori miktarını, kendi şartlarımızla az-çok hesaplayabiliriz. Bunun için internette bazı kalori hesaplayıcılardan yararlanabilirsiniz. Peki diyelim kalorinizi hesapladınız ve günlük 2500 kalori ihtiyacı olan bir vücudunuz var. Bu miktarın 300-500 kalori aşağısına inen bir diyet yapmanız, biyolojik olarak kilo vermeye başlamanız anlamına gelir. 300 kaloriden az olursa, kilo vermeniz yavaşlar ve 500den fazla olursa enerjiniz düşer ve sağlıksız kilo verirsiniz. Unutmayın haftada 1,5 kilodan fazla vermek, kas kaybına neden olabilir!

6. Makroları oranlı almak

Makroları oranlı almak

Beslenme sistemlerinde 3 adet makro vardır. Bunlar protein, karbonhidrat ve yağlardır. Bu üçünü vücudumuza oranlı bir şekilde almalıyız, bu sayede vücudumuza daha sağlıklı bir şekilde yağ yakma fırsatı tanırız. Bu oranlamalar antreman sisteminize göre değişir, ağırlık çalışan biri diyette bile olsa normal birinin yaptığı kilo verme diyetine göre daha fazla protein ve karbonhidrat tüketmelidir.

7. Yağlardan korkmayı bırakın!

Yağlardan korkmayı bırakın!

Kilo vermek isteyen çoğu kişi, yağ alımını tamamen kesmek gibi yollar deniyor. Ancak bu tamamiyle yanlış bir davranış, çünkü yağların doğru alımı ile daha fazla yağ yakmanız mümkün. Sağlıklı yağlar (Omega 3 gibi), diyet süresince oranlı bir şekilde kullanılırsa çok faydalı olucaktır. Diyetinizden zeytinyağı ve balıkyağı gibi sağlıklı yağları eksik etmeyin.

8. Bitkisel çaylardan yardım alın

Bitkisel çaylardan yardım alın

Özellikle yeşil çay diyet döneminde metabolizma hızınızı arttırmak konusunda size yardımcı olacaktır.

9. Meyve yemeyi abartmayın

Meyve yemeyi abartmayın

Meyvelerin kesinlikle tüketilmesi gerektiğini söylemeliyim, ancak bunu abartmak yağ yakımını sekteye uğratabilir. Özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte karpuz gibi fazla şekerli meyvelerin aşırı tüketimi, tüm hedeflerimizi alt üst edebilir.

10. Sebze tüketmek çok önemli

Sebze tüketmek çok önemli

Hem acıktığınızda sürekli tüketebileceğiniz kadar hafif, hem de içindeki vitamin ve minerallerle yağ yakımınıza destek olucak sebzeleri kesinlikle çeşitlendirerek, bol bol tüketmelisiniz.

11. Diyet isimli ürünlerden uzak durun

Diyet isimli ürünlerden uzak durun

Diyet yazan içeceklerden ve diyet bisküvilerden uzak durmanızda fayda var. Bu ürünlerin zararları hakkında yapılan birçok araştırma bulunmakta, kilo verirken tercih edilmemeli.

12. Kaliteli uyku

Kaliteli uyku

En az 7-8 saat deliksiz uyumanız, en başta sağlığınız daha sonra ise diyetiniz için büyük önem taşıyor. Uykunuza özen gösterin!


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.