OFPOF

Yaza Formda Girmek İçin Metabolizmanızı Ateşleyecek ve Yağ Yakımınızı Arttıracak 11 Altın Kural

-
2.0b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yaza Formda Girmek İçin Metabolizmanızı Ateşleyecek ve Yağ Yakımınızı Arttıracak 11 Altın Kural
0 izlenme
Ofpofer
-

Yaz aylarına yaklaşırken hem sağlığımızı korumak hem de formda bir vücutla yaza girmek için metabolizmamızı ateşleyecek öneriler!

1. Kas kütlenizi arttırın

Kas kütlenizi arttırın

Sağlıklı metabolizma için yağ kaybetmeli, kas arttırmalısınız. Yağsız doku ne kadar artarsa hastalıklara yakalanma oranı da o kadar düşer. Kas kütlesini arttırmak için kısa süreli ama çok yoğun egzersizler yapmanız gerek. Vücudun dayanabileceği kadar ağırlıkla atletik fitness veya kısa mesafeleri tempolu koşmak gibi aktiviteler kas hacminizi artırır.
 

2. Bol protein!

Bol protein!

Protein kasları oluşturur. Yetersiz protein alımı metabolizmayı yavaşlatır. Her öğünde protein almaya çalışın. Böylece kan şekeri dengelenir, tokluk hissi artar. Protein içeren yiyecekler sindirim sırasında vücudun fazla kalori yakmasını sağlar. Hem karbonhidrat, hem protein, hem de az yağ içeren bir yiyeceği tüketmek metabolizma için çok etkilidir.

3. Acıyı sevin

Acıyı sevin

Acı bibere ''yakıcı'' özelliğini veren ''capsaicin'' içeren yiyecekler metabolizmayı hızlandıran besinler arasında ilk sırada gelmektedir. Piyasada zayıflatıcı acı biber hapı adıyla satılan ürünler bulabilirsiniz. Ancak bu kapsülleri almak yerine yemeklerle birlikte acı biber tüketerek aynı etkiyi yakalayabilirsiniz. Acı biber, yendikten sonra 3 saat boyunca metabolizma hızını 1.2-2 katına kadar yükseltebilir. Yemeklerinizde pul biber, acı toz biber, sivri biber kullanarak gün boyu yaktığınız kalori miktarını arttırmanız mümkün. Acı biberin bir diğer avantajı da iştahı azaltarak tokluk hissini uzatmasıdır. Acı biber dışında kekik, kişniş ve tarçın da bir miktar capcaicin içermektedir.

4. Yeşilçay

Yeşilçay

Kafein içeren yeşil çay, aynı zamanda vücut sıcaklığını yükselterek metabolizmayı hızlandıran ''fenol'' adında bileşikler içermektedir. Taze yeşil çay demleyerek sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz. Kafein içeren kahve, oolong çayı ve normal çay gibi diğer içecekler de metabolizmayı hızlandırmak için önerilen içecekler arasındadır.

5. Kalori!

Kalori!

Diyete başlamadan önce günde ortalama 2000 kalori alırken diyete başladığınız gün bu kaloriyi 1300 düşürürseniz kilo kaybetmeye başlamak için uzun bir süre beklemeniz gerekebilir. Çünkü günlük 2000 kaloriye alışık olan vücudunuz aniden 1300 kaloriye düştüğünüzde kendini korumak için ''açlık'' moduna geçer. Açlık modunun ilk adımı ise metabolizmayı yavaşlatarak ihtiyaç duyulan enerjinin azaltılmasıdır. Bunu önlemek için diyete başladığınız ilk hafta normal beslenme şeklinizden 100-150 kalori kesin. Düzenli egzersizle birlikte bu şekilde daha kalıcı ve sağlıklı kilo verebilirsiniz.

6. Tarçın

Tarçın

Tarçının zayıflamaya yardımcı olan iki etkisi vardır. İlki kan şekerini düzenleyerek öğünler arasında yaşanan açlığı bastırır ve yemeklerden sonra daha uzun süre tokluk hissi sağlar. İkincisi ise sindirimi sırasında vücut sıcaklığını yükselterek termik etki yaratır. Bu termik etkiyle birlikte metabolizma hızlanır ve harcanan enerji miktarı artar.

7. Lif

Lif

Besinlerin sindirilmeyen kısmı olan lif (posa), sindirim sırasında vücudun kullandığı enerjiyi arttırarak metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Ayrıca suda çözünen ve çözünmeyen besin lifleri genel olarak sindirime yardımcı olur, kabızlık ve ishal gibi sindirime bağlı sorunları önler. Lif bakımından zengin besinler arasında brokoli, ıspanak, kale, elma, portakal, greyfurt, lahana, yulaf, kepekli tahıllar, fındık, badem ve kabak çekirdeği sayılabilir.

8. Kahvaltı önemli!

Kahvaltı önemli!

Kahvaltıyı atlamanın diyetinize 2 önemli zararı var. Birincisi kahvaltı etmediğiniz için metabolizmanız gün boyu normal hızının altında çalışır, ikincisi ise öğle yemeğine kadar şekeriniz düşeceği için yemeniz gerekenden daha fazla yemek yersiniz.

Sabah kalktığınızda evden çıkmadan önce mutlaka bir şeyler atıştırın ve metabolizmanın yeni güne hızlı başlamasını sağlayın.

9. Su

Su

Günde 8 bardak su içmek, toksinlerin ve metabolize edilen yağın vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı oluyor. Biraz ileri bir öneri olabilir ancak bazı uzmanlar soğuk su içmenin, vücudun soğuk suyun sıcaklığını vücut sıcaklığına getirmek için daha fazla enerji harcamasını sağladığını belirtiyorlar.

10. Çok hareket!

Çok hareket!

Aktif olmanın yollarını arayın. Arabanızı daha uzağa park etmek, asansörü kullanmak, evi toplarken bir sürü eşyayı bir seferde değil de birkaç seferde taşımak gibi basit ama etkili yollar bulabilirsiniz.

11. Sağlıklı yağlardan korkmayın

Sağlıklı yağlardan korkmayın

Vücudumuzu bir araba mekanizması olarak düşünürsek arabanın nasıl çalışmak için yağa ihtiyacı varsa vücudumuzun da aynı şekilde yağa ihtiyacı vardır. Hormonların doğru çalışması ve yağ yakımının devamı için alacağınız yağlar hayati önem taşımaktadır. Zeytinyağı, avokado ve yer fıstığı, ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler alternatif sağlıklı yağ kaynaklarınız olarak beslenmenizde yerini almalıdır.

12. BONUS: Sabırlı olun

BONUS: Sabırlı olun

Sabırlı olun herşeyin zamanla olucağının farkında olun.Hayattan keyif alarak bu işi yapmaya çalışın. Diyet mantığıyla değil hayat tarzınız olarak böyle yaşayın.Hayatınızı değiştiricek kararlar ve olayları hiçbir zaman kolay elde edemezsiniz. Bunun için çaba göstermelisiniz. Bunu aklınızdan çıkarmayın ve unutmayın sabır boyun eğmek değil,mücadele etmektir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.