OFPOF

Yaz Mevsiminin Kabusu Sivrisineklerden Korunma Yolları

-
2.9b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yaz Mevsiminin Kabusu Sivrisineklerden Korunma Yolları
12.868 izlenme
-

Yazın ortaya çıkan ve her yerimizi kaşındırarak bizi rahatsız eden bu sevimsiz sineklerden nasıl korunabiliriz?

1. Sivrisinekler kan kokusuna gelmezler.

Sivrisinekler kan kokusuna gelmezler.
Sivrisinekleri çeken şey sanılanın aksine kanımız ya da kan grubumuz değildir, sivrisinekler etrafımızda uçarken damarlarımızdaki kanın kokusunu alamazlar ya da kan grubumuzu tahmin edemezler. Yani sivrisinekler 0 kan grubuna sahip kişileri daha çok ısırır düşüncesi tamamen şehir efsanesi.

2. Sivrisinekleri ne cezbeder?

Sivrisinekleri ne cezbeder?
Sivrisinekler dünyayı bizim gibi göremezler, algıları ve duyuları ısıracak canlılar bulmak için özelleşmiştir. Sivrisinekleri en çok ter, vücut sıcaklığı, vücut kokuları, karbondioksit, laktik asit gibi şeyler cezbeder. 

3. Sivrisinekler en çok ter kokusuna gelirler.

Sivrisinekler en çok ter kokusuna gelirler.
Vücudumuz yorulunca sıcaklığı yükselir, ter üretimi artar, karbondioksit üretimi artar, terimizdeki laktik asit miktarı artar, terimizde üreyen bakteriler koku yayar. Yani kısacası vücudumuz yorulunca sivrisinekleri çeken neredeyse her şeyi yapmış oluruz.

4. Sivrisinekler rüzgarı hiç sevmezler.

Sivrisinekler rüzgarı hiç sevmezler.
Sivrisinekler çok hafif canlılar olduğu için en ufak bir esintide bile uçamaz hale gelirler, bu yüzden rüzgarlı havalarda hiç sivrisinek olmaz. Buna göre bulunduğumuz yerde ufak bir pervane çalıştırmak bile sivrisinekleri bizden uzak tutmaya yeterli olur.

5. DEET yani sivrisinek kovucular.

DEET yani sivrisinek kovucular.
DEET adı verilen kimyasal bir madde sivrisinekleri kovmakta oldukça etkili. Ancak sağlık uzmanlarının uyarısına göre kullandığımız ürün en fazla %10 oranında DEET içermeli ve 2 yaşından küçük çocuklarda kesinlikle kullanılmamalı. Sivrisinek kovucuları az miktarda dirseklerimize, dizlerimize, bileklerimize sürüp hafifçe ovmak sivrisineklere karşı koruma sağlayabilir.

6. Sivrisinekler en çok hangi saatlerde bulunur?

Sivrisinekler en çok hangi saatlerde bulunur?
Sivrisinekler üreme saatleri olan güneşin batışı ve doğuşu zamanlarında ortaya çıkarlar, bu saatlerde ortaya çıkmalarının bir diğer nedeni ise havanın rüzgarsız olmasıdır. Sivrisineklerden korunmak için basitçe güneşin batışı ve doğuşu saatlerinde dışarıda fazla durmamaya dikkat edilebilir.

7. Sık sık duş almak.

Sık sık duş almak.
Yazın çok terlediğimiz için derimizde bakteriler ürer ve vücut kokularımız çok artar, bu durum sivrisineklerin bizim kokumuzu daha çok almalarına neden olur. Yazın gün içinde terledikçe duş alırsak vücut kokularımızı azaltmış ve sivrisinekleri çekmemiş oluruz.

8. Durgun sulardan uzak durmak.

Durgun sulardan uzak durmak.
Sivrisinekler durgun suları çok severler, çünkü durgun suların kenarlarına yumurtalarını bırakıp üreyebilirler. Eğer bulunduğumuz yere yakın durgun su varsa etrafta normale göre çok daha fazla sivrisinek olacak demektir. 

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.