OFPOF

Vücudunuzu Yenilemenize Olanak Sağlayan 7 Hareket

-
1.3b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Vücudunuzu Yenilemenize Olanak Sağlayan 7 Hareket
439 izlenme
Ofpofer
-

Vücudunuzda hiçbir işlevi olmadığını düşündüğünüz hareketlerin aslında vücudunuzun kendini koruma mekanizmalarıymış.

1. Esnemek

Esnemek

Her sabah uykusuzlukla ağzınızı sonuna kadar açtığınız, yorgun olduğunuzda ya da sıkıcı konuşmaları dinlerken atmosfere saldığınız o esnemelerin aslında çok büyük bir yararı var; aslında beynimizdeki fazla ısınmayı ve aşırı yüklenmeyi azaltmak için esniyoruz.

2. Hıçkırmak

Hıçkırmak

 Vücudumuzun bize ''dur azıcık, yavaş ol!'' deme biçimi. Büyük lokmalar yediğimizde akciğer-mide siniri (onuncu kafa siniri) alarma geçiyor ve büyük lokmaları hızlı hızlı yememizi engelleyen hıçkırık hareketine sebep oluyor.

3. Parmak derimizin buruşması

Parmak derimizin buruşması

Elinizi uzun süre suda tuttuğunuzda, beyniniz etrafın çok nemli olduğunu algılıyor; parmak derinizin şeklini değiştirerek, pürüssüzden engebeli hale getirerek bir şeyi tutarken elinizin kaymamasını, zeminlere daha sağlam tutunabilmenizi sağlıyor.

4. Unutkanlık

Unutkanlık

Unutkanlık en çok kötü anıların, rahatsız edici hatıraların silinmesi şeklinde gerçekleşiyor. Çünkü mantık son derece basit; beyniniz aslında akıl ve ruh sağlığınızı koruyor.

5. Ürpermek

Ürpermek

Bu sayede vücut ısımızı ayarladığımızı, ani hava değişikliğine karşı vücudumuzu korumaya alınıyor. Hattâ müzik dinlerken tüylerimizin diken diken olmasının da yine genetik mirasımızla bağlantılı bir sebebi var.

6. Hapşırmak

Hapşırmak

Nezleyle, ya da griple ilişkilendirdiğimiz, pek de hoşlanmadığımız o hapşırma hareketi, aslında vücudumuzun sağlığına kavuşma sürecinin bir parçası.

Hapşırığımız ile, solunum sistemimizde ve burun yollarımızda bulunan mikroplar ve diğer tüm rahatsız edici maddeler dışarı atılıyor.

7. Gerinmek

Gerinmek

Bu davranışımız sayesinde aslında vücut kendisini gün boyunca edeceği hareketlere hazırlıyor, kasları ısıtıyor, kan dolaşımını tetikliyor!


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.