OFPOF

Vücudumuza Zarar Verip Büyük Rahatsızlıklara Sebep Olan 7 Gıda

-
2.8b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Vücudumuza Zarar Verip Büyük Rahatsızlıklara Sebep Olan 7 Gıda
0 izlenme
Ofpofer
-

Alışveriş yaparken sağlıklı yiyecekler almaya çalışıyoruz. Ancak araştırmalar, en sıradan gıdaların bile tehlikeli olabileceğini gösteriyor.

1. Marul

Marul

bilim Merkezi'ndeki bilim adamları, son 12 yıldır istatistikleri analiz etti. Hangi yiyeceklerin en fazla sayıda gıda zehirlenmesine yol açtığını anlamaya çalışıyorlardı ve çalışmanın sonucunda marul bir numarada yer aldı. Marul, 13.568 bilinen zehirlenme vakası ve 363 salgından sorumluydu. Bu yüzden marul iyi paketlenmiş ve “yemeye hazır” olsa bile, tabağınıza koymadan önce yıkamalısınız.

2. Yumurta

Yumurta

Salmonella virüslü tavuk dışkısından aldığımız yumurta, özellikle çocuklar, yaşlılar ve zayıf bağışıklık sistemine sahip kişiler için tehlikeli olabilir. Kabuğun tamamen temiz olmadığını görüyorsanız, yumurtaları kesinlikle yıkamanız gerekir.

3. Tavuk

Tavuk

Çiğ tavuk etinden akan bir damla su, bir kişiyi kolayca enfekte edebilecek Campylobacter bakterisine sahiptir. Bu bakteriler ateş ve gastrointestinal sorunlara neden olur. Etler yıkandığında bakteriler çok hızlı yayılır. Güvende olmak için çiğ tavukla temasınızı en aza indirmeli, kesme tahtası ve bıçakları bulaşıklarınızdan uzak tutmalısınız.
 

4. Peynir

Peynir

Peynir üretiminde hasta hayvanların pastörize edilmemiş sütü kullanılırsa bruselloz ve listeriosis riski vardır. Bu yüzden sadece bildiğiniz ve güvendiğiniz üreticilerden peynir almalısınız.

5. Ton balığı

Ton balığı

Balıklar yanlış bir şekilde depolandığında veya çözüldüğünde scombrotoxin adı verilen toksik bir protein oluşur. Bu, deri döküntüsü, kusma, mide ağrıları, ishal, yüksek kalp hızı ve hatta görme kaybına yol açan bir tür gıda zehirlenmesine neden olabilir.

6. Kıyma

Kıyma

Uzmanlar, kıymalarda antimikrobiyal ilaçlar, koli basili, salmonella ve listeria kalıntılarını bulmuşlardır. Bu yüzden ince düz et parçaları kesip kızartmak çok daha iyidir.

7. Soda

Soda

Soda, obezite ve karaciğer hasarının yanı sıra kemiklere de zarar verir. Soda, hem fosforik asit hem de kafein içerir ve bu da osteoporozun azalmasına yol açar.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.