OFPOF

Uyuşturucu Deneyi - Fare Parkı

-
1.0b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Uyuşturucu Deneyi - Fare Parkı
5.451 izlenme
Ofpofer
-

Tüm Dünya'da uyuşturucu ile mücadele için yapılan araştırmalar devam ederken, bu konu ile ilgili yapılan bir deneyden bahsedelim.

1. Psikoloji Profesörü Bruce Alexander

Psikoloji Profesörü Bruce Alexander

1970'lerde farklı bir bakış açısına sahip olan Psikoloji Profesörü Bruce Alexander tarafından daha önce hiç düşünülmemiş bir deney yapmak istemiştir.

2. Kafesteki Fare

Kafesteki Fare

Deney için fareler kafeslere kapatılmakta ve sadece kokain karıştırılmış su verilmektedir. Sadece kokaninli su verildiği için fareler hemen kokanin bağımlısı olmakta ve sonunda mutlaka ölmektedirler. Çünkü farelerin kokain bağımlısı olmaktan başka saçenekleri olmamaktadır.

3. Parkur

Parkur

Sadece kokaninli su ile beslenen farelerin değişen ortamda nasıl hareket ettiklerini anlamak için fareleri daha büyük bir kafesin içine koyarak onlara bir parkur kurar. Bu parkurun içinde çeşitli düzenekler kurar. Bu düzenekler çeşitli mekanizmalar, tekerlekler, tüneller, çeşitli güzel yemekler, toplardan oluşur. Bu parkurun içine aynı zamanda farelerin içmesi için iki farklı su şişesi koyar. Bu şişelerden biri kokainli diğeri ise saf sudan oluşmaktadır.

4. Değişen Ortam Değişen Sonuç

Değişen Ortam Değişen Sonuç

Yeni kurulan parkur ile birlikte fareler farklı tepkiler verir ve parkurun içindeki tüm mekanizmaları kullanırlar. İki farklı su seçenekleri olduğu için bazısı kokainli sudan az içerken bazısı hiç içmemektedir. Bu nedenle fareler artık ölmemektedir.

5. Bağımlı Fareler

Bağımlı Fareler

Değişimin farkında olan Psikoloji Profesörü Bruce Alexander deneyi bağımlı olan fareler üzerinde denemek ister. Önce fareler boş kafeste kokain bağımlısı yapılırlar. Daha sonra bu bağımlı fareler hazırlanmış olan parkurun içine konurlar. İlk dönemlerde fareler bağımlı krizleri yaşayıp, saldırgan davranırlar, Fakat bir süre sonra bu bağımlılıklarından kurtulurlar.

6. Sonuç

Sonuç

Bağımlılık kader değildir. Yaşanılan ortam ve toplumdan öğrenilmektedir. Bağımlılığın kişisel bir sorundan kaynaklanmadığını tamamen toplumsal bir sorun olduğunun farkındaysak ilk önce bağımlılığı bir seçenek olmaktan çıkarmamız gerekmektedir. Hiç kimse doğuştan bağımlı değildir, bağımlılık sunulmuş bir tercihtir. 

7. Bonus


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.