OFPOF

Ünlülerin Sayesinde Hayatımıza Giren 7 Hastalık

-
2.0b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Ünlülerin Sayesinde Hayatımıza Giren 7 Hastalık
0 izlenme
Ofpofer
-

Onların hayatını, kendi hayatımızdan fazla merak ediyoruz. Hastalıklarını bile takip ediyoruz. Bakalım onlardan öğrendiğimiz hastalıklar nelermiş?

Adını duymadığımız birçok hastalık var. Bizim ya da sevdiklerimizin başına gelmeden de duyma ihtimalimiz aslında pek yok. Birçok sağlık kuruluşu, her an bizim de yakalanabileceğimiz ve farkında olmadığımız hastalıkları bizlere anlatabilmek için dönem dönem eğitici etkinlikler yapıyorlar. Televizyonlarda sağlık programları bu konulara yer veriyor ve gazetelerin sağlık sayfalarında yazılar yayınlanıyor. Ama biz en çok, bir ünlü o hastalığa yakalanırsa, hastalık hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

1. Orhan ŞİMŞEK - Bipolar Bozukluk

Orhan ŞİMŞEK - Bipolar Bozukluk

İki uçlu bozukluk anlamına gelen bipolar bozukluk hastaları, iki ayrı dönem yaşıyorlar. Birincisine alevlenme, ikincisine çöküntü deniyor. Hasta bu dönemler dışında tamamen normale dönüyor ama içinde bulunduğu dönemlerde, ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Biz de bu hastalığı, ünlü oyuncu Orhan ŞİMŞEK'in kendi babasını öldürmesi ile tanıdık.

2. Arda KURAL - Şizofreni

Arda KURAL - Şizofreni

Bir zamanlar Leonardo DiCaprio'ya olan benzerliği ile tanıdığımız oyuncu Arda Kural, şizofreni hastalığını gündemimize soktu. Konuyla ilgili konuşan sağlık Kurumlarında Dijital İletişim Uzmanı Serdar BAĞTIR; "Şizofren özellikle gençlerin internette sıklıkla ve yanlış kullandıkları bir hastalık adı. Çoğunlukla paranoya ile karıştırıyorlar. Arda Kural ve hakkında çıkan haberler sayesinde bu durumun giderek düzeldiği gözlemleniyor. Arda Kural'ın kendisinin Twitter'ı etkin kullanıyor olması da buna katkı sağlıyor." dedi. 

3. Ebru GÜNDEŞ - Anevrizma

Ebru GÜNDEŞ - Anevrizma

Anevrizma, beyin damarlarında görülen baloncuklar ve kanama yaptıklarında, yüksek oranda ölüm ve sakatlık riski taşıyorlar. türk halkının bu hastalıkla Ebru Gündeş sayesinde tanıştığını belirten Serdar Bağtır; "Anevrizma artık Türkiye'de Ebru Gündeş hastalığı olarak bilinmektedir. Alelade bir zamanda değil de, canlı yayında beyin kanaması geçirmiş olması, halkın daha çok dikkatini çekmişti." dedi. 

4. Çağatay ULUSOY - Karaciğer Yağlanması

Çağatay ULUSOY - Karaciğer Yağlanması

Diyabet, sarılık ve hipertansiyon gibi hastalıklar yüzünden ortaya çıkabilen karaciğer yağlanması, bir anda Çağatay Ulusoy ile hayatımıza girdi. Eğer az önce saydığımız hastalıklar sizde yoksa, şunu unutmayın, karaciğer yağlanmasının en büyük sebebi aşırı alkol tüketimi. Aman dikkat.

5. Sezen AKSU - Panik Atak

Sezen AKSU - Panik Atak

Sezen Aksu, yıllardır panik atak tedavisi görmesine rağmen hala atlatabilmiş değil. Panik atak hastalığını tekrar tekrar anlatmaya gerek yok. Yeterince ezberledik.

6. Serdar ORTAÇ - MS

Serdar ORTAÇ - MS

MS hastalığı olarak bilinen Multiple Skleroz, sinir sistemini etkileyen ve bağışıklık sistemini zayıflatan bir hastalık. Bu hastalıktan muzdarip olanların kurduğu bir dernek var ve birçok sağlık kuruluşu bu hastalık hakkında bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışması yapsa da, Türkiye'de MS hastalığının adı Serdar Ortaç hastalığı.

7. Sertap ERENER - Kolit

Sertap ERENER - Kolit

Kalın bağırsakta iltihap ile oluşan kolit, senelerce Sertap ERENER'in yakasını bırakmadı. Hatta amerika'ya bile tedavi için giden Sertap ERENER, sonunda bu hastalıktan kurtuldu. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.