OFPOF

Uçuk Nasıl Geçer? Uçuk Tedavisi İçin Ne Yapmak Lazım?

-
6.4b
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Uçuk Nasıl Geçer? Uçuk Tedavisi İçin Ne Yapmak Lazım?
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Uçuk neden olur? Dudaktaki uçuk nasıl geçer? Uçuk nasıl tedavi edilir?

Uçuğu iyileştirebilecek tedavi yöntemlerine geçmeden önce sanıyoruz ki uçuk neden olur sorusuna cevap vermemiz gerekiyor. Aslında bu sorunun cevabı oldukça kolay. Herpes simplex tip 1 adlı virüs dudaklarımızdaki uçuklara neden olan şey. Fakat ağırlıklı olarak dudağın uçuk olan biriyle temas veya öpüşme sonucunda bulaşıyor. Üstelik vücudunuza bir kere bulaşan herpes virüsü artık ilelebet vücudunuzda kalacaktır. Bundan maalesef kaçışınız yok. Ancak bu virüsün uçuk şeklinde ortaya çıkması da ateş, stres, alerji, güneş yanığı ya da enfeksiyonlar ile olacak. Dolayısıyla bu virüsün size de bulaşmaması için biraz dikkat etseniz iyi olur. Ama çoktan bulaştıysa da çok fazla endişelenmenize gerek yok. Uçuk nasıl tedavi edilir sorunuzun cevabı da içeriğimizde sizi bekliyor.

Hatta bazı kaynaklar yetişkin olan hemen hemen herkesin bu herpes virüsüne yakalandığını söylüyor. Aslında en azından diğer virüslere göre çok daha masum olduğu için sevinmeliyiz.

Dudağımızda bir uçuk çıktığında süreç sırasıyla şu şekilde gerçekleşiyor: önce karıncalanma başlıyor, sonra bölge kabarıyor, ardından kabaran bölgenin içi boşalıyor ve nihayetinde kuruyup iyileşmeye başlıyor. Ama önceden hatırlatmakta fayda var. Kabarcık patlayıp içindeki sıvı boşalmaya başladığında dikkatli olun. Çünkü işte tam da o evre en bulaşıcı olan evre. İşte bu yüzden dudaktaki uçuğu mümkün olan en hızlı şekilde iyileştirmek gerekiyor. Öyleyse, dudaktaki uçuk nasıl geçer sorunuza cevap olacak listemize geçelim.

1. Uçuğun Üstünü Kapatın

1. Uçuğun Üstünü Kapatın

Belki siz de dahil olmak üzere pek çok kişi uçuğunu makyaj malzemeleriyle kapatmaya çalışır. Ama bu uygulamanın çok yanlış olduğunu önceden söyleyelim. Çünkü böylece kabarık çok daha uzun süre devam eder ve çok daha geç iyileşirsiniz. Bu yüzden makyaj malzemesi kullanmak değil de başka yöntemler izlemelisiniz. Örneğin uçuğun üstüne çok ince olacak şekilde vazelin sürebilirsiniz. Hem böylece bakterilerden de uzak kalmış olacak ve hızla iyileşebilecek. Bunun yanı sıra cildinizin daha çok zarar görmesini engellemek adına güneş kremi de sürmenizi öneririz.

2. Dudak kremi

2. Dudak kremi

Dudak kremleri bu konuda gerçekten çok işe yarıyor. Ama dudak kremi seçerken özellikle içinde dokosanol bulunanları tercih etmelisiniz. Bunlar uçuğun iyileşmesine katkı sağlar ve süreci hızlandırır. Hatta çok rüzgarlı ya da çok kurak bir iklimde yaşıyorsanız da uçuk riskini en aza indirmek ve dudaklarınızı korumak için bu kremleri sık sık sürebilirsiniz.

3. Uçukla Savaşmanızı Sağlayacak Yiyecekler

3. Uçukla Savaşmanızı Sağlayacak Yiyecekler

Evet, yanlış okumadınız. Bazı yiyecekleri tüketerek de uçuğunuzu iyileştirebilirsiniz. Çünkü bazı yiyeceklerin içinde lisin adı verilen ve uçukla savaşan aminoasitler bulunur. Özellikle bu lisin içeren yiyecekler arasında sütü, balığı, eti ve çeşitli baklagilleri sayabiliriz. Buna karşılık tabii bazı yiyecekler de uçuğa neden olan herpes virüsünü harekete geçirebilir. O yiyecekler de çikolata, badem ve yer fıstığı gibi yiyeceklerdir.

4. Siyah Çay

4. Siyah Çay

Siyah çay özellikle gözümüzde arpacık çıktığında kullandığımız yöntemlerden bir tanesi. Ama neden uçuğa da iyi gelmesin? Dudağınızda uçuk çıktığında siyah çay poşetini bölgeye koyup birkaç dakika nazik bir şekilde ovalayabilirsiniz. Böylece hem ağrınız azalır hem de kabarıklık iyileşmeye başlar.

5. Sarımsak

5. Sarımsak

Sarımsağın mikroplarla ne kadar iyi savaşan bir besin olduğunu herkes biliyordur herhalde. Ona doğal antibiyotik de diyoruz. İşte uçukla mücadele etmek için de sarımsaktan yardım alabilirsiniz. Bir diş sarımsağın yarısını direkt olarak uçuğunuzun üstüne koyun ve bir süre bekletin. Gerçekten işe yarayacak.

6. Süt

6. Süt

Sütün içinde lisin olduğunu ve bu sayede uçukları çok daha hızlı bir şekilde iyileştirdiğini söylemiştik. Aslında sütü yalnızca içmek değil de bölgeye uygulayarak da iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey bir pamuğu süte batırmak ve direkt olarak uçuğun üstüne sürmek. Ama bu yöntemin etkili bir şekilde işe yaraması için uçuğun daha yeni çıkmış olması gerekiyor. Çok ilerlemiş aşamalarda yeterli verimi alamayabilirsiniz.

7. Aloe Vera ve Domates Suyu

7. Aloe Vera ve Domates Suyu

Bu yöntem bölgenin daha temiz kalmasını ve uçuğun kurumasını sağlayacaktır. Yapmanız gereken önce uçukluk bölgeye biraz domates suyu damlatmak. Sonrasında da uçuğun üstüne aloe vera uygulamak. Aloe vera cildimiz için gerçekten de çok yararlı bir madde. Uçuk konusunda da etkisi çok büyük diyebiliriz.

8. Misket Limonu/Lime

8. Misket Limonu/Lime

Misket limonunun içerisinde uçuk ile mücadele etmenize yardım edecek antiviral ve antibakteriyel özellik vardır. Misket limonunun bu faydasını uçuğunuz üzerinde görmek isterseniz direkt olarak uçuğunuzun üstüne birkaç damla olacak şekilde damlatmalısınız. Üstelik tam etki alabilmek için bunu her gün üç defa tekrarlamanızda fayda var.

9. Sirke ve Bal

9. Sirke ve Bal

Balın da sirkenin de antiviral özellikleri bulunuyor. Böylece uçuğu iyileştirme sürecinde size yardımcı olacaktır. Bunun için bir miktar balın içine biraz sirke koyup iyice karıştırmalısınız. Sonrasında ister elinizle isterseniz de bir pamukla uçuğunuzun üstüne uygulayabilirsiniz. Ancak ballı bir karışım olduğu için pamuğa yapışabileceğinden direkt elinizle uygulamanız daha iyi olabilir. Fakat uygulama öncesinde mutlaka ellerinizi güzelce yıkayın. Çünkü bu süreçte dudaklarınız çok daha hassaslaşmış olacak ve bir kez daha mikrop kapmasına engel olmalısınız.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.