OFPOF

Tahinin Faydaları Nelerdir? Tahin Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

-
5.9b
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Tahinin Faydaları Nelerdir? Tahin Hangi Hastalıklara İyi Gelir?
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Tahinin faydaları: Tahinin iyi geldiği hastalıklar nelerdir? Neden tahin tüketmeliyiz? Tahinin faydaları nelerdir?

Geleneksel türk mutfağının, girdiği her tarifte mucizeler yaratan temel besin maddelerinden tahin… Birazdan sıralayacağımız faydaları bir yana bıraksak bile, damakta bıraktığı tat ve ruha verdiği haz bile onu baş tacı etmemiz için yeter de artar. Çok az bitkisel ürün vardır ki, hem tatlı hem tuzlu, hem ana yemek hem meze, hem ana hem ara öğünde yüzlerce çeşitle sofralarımızı süslesin. Kavrulmuş susamın ezilmesiyle elde edilen bu değerli besin olmasaydı, şüphesiz Türk mutfağı çok eksik kalırdı.

Adı çoğunlukla pekmezle birlikte anılan tahinin hammaddesi susamdır. Bildiğimiz anlamda susam, susam bitkisinin, %50’den fazlası yağ olan tohumlarıdır. Bu oran, susam tanelerinin büyüklüğü göz önüne alınacak olursa, diğer tüm yağlı tohumların yağ içeriğinden çok daha fazladır. Protein bakımından da çok değerli bir kaynak olan susam ayrıca magnezyum, bakır, fosfor, demir, çinko gibi minerallerle, B ve E vitaminleriyle pek çok yönden insan sağlığına sayısız faydalar sağlar. Susamı kavurup ezerek tahin haline getirmekle bütün bu faydalara bir de lezzet eklemek, insanlık tarihinin en faydalı icatlarından biri olsa gerek.

Tahinin Faydaları Nelerdir? 

Kalp ve Damar Sağlığı

Kalp ve Damar Sağlığı

Tahinin bileşiminde bulunan B vitaminleri damarları korur ve kanın yapısını düzenler. Böylece daha rahat bir dolaşım sağlayarak kalbi korur. Tahinin şeker oranı düşük, lif oranı yüksektir. 

Yüksek Tansiyon

Yüksek Tansiyon

Tansiyonun dengede olması, dengeli bir beslenme modeliyle mümkündür. Zayıflamak ya da başka bir sebeple uygulanan tek tip, belli bir besin maddesinin ya da grubunun kısıtlandığı diyetler başta tansiyon olmak üzere vücutta pek çok dengeyi de bozar. Tahin, potasyum, protein ve yüksek lif oranıyla yüksek tansiyonla savaşmada da fayda sağlar.

Kemik Sağlığı

Kemik Sağlığı

Tahin önemli miktarda potasyum içerir. Potasyum, kalsiyumla birlikte kemiklerin yapısında bulunan bir kimyasal elementtir. Fazla et tüketimiyle bozulan asit dengesi kemik gelişimine zarar verebilir ve tahin, bu dengenin sağlanması için önemli bir besindir. Bu bakımdan gelişme çağındaki çocuklar ve menopoz dönemindeki kadınlar için özellikle değerlidir. 

Cilt Sağlığı

Cilt Sağlığı

Tahinde de bulunan çinko minerali, hücre yenilenmesinde dolayısıyla yaraların iyileşmesinde etkili bir rol oynar. Bugün kullanılan pek çok yara merheminin bileşiminde çinko vardır. 

Kanserden Korunmak

Kanserden Korunmak

Bağışıklık sistemimizin güçlü olması, başta kanser olmak üzere pek çok hastalıktan korunmamızı ve hastalıklarla etkin olarak mücadele edebilmemizi sağlar. Tahin özellikle meme kanserinde, anti östrojenik etki göstererek kanser hücresinin büyümesini engellediği bilinen fitobesin ve lignan yönünden zengin bir kaynaktır. 

Sindirim Sistemi

Sindirim Sistemi

B Vitaminleri, mide ve barsak mukozası için son derece gerekli vitaminlerdir. Beslenme alışkanlıkları nedeniyle yeterince B12 alamayan kişilerde sindirim, dolaşım ve boşaltım sistemine ait şikayetlere rastlanır. Tahin bileşimindeki B 12 ve B 6 vitaminleriyle bu eksikliği giderir. Ayrıca tahin de bolca bulunan lifler, bağırsaklarda fermante olarak sağlıklı probiyotik bakterilerin oluşmasını sağlar.
Bitkisel de olsa yağ yağdır ve fazlası zararlıdır. Tahinin çok yüksek oranda yağ içerdiği unutulmamalı, ölçülü tüketilmelidir.   


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.