OFPOF

Stresle Başa Çıkmanın 8 Yolu

-
1.7b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Stresle Başa Çıkmanın 8 Yolu
0 izlenme
Ofpofer
-

Stresle başa çıkmanın yolları nelerdir, stresi en aza indirmek için neler yapılmalı?

Hepimizin bildiği gibi; stres günlük hayatta sürekli karşımıza çıkan ve çoğu zaman fazlasıyla yaşadığımız bir durum. Sınav stresi, iş stresi, düğün telaşı, trafikte yaşanılan stres, iş yoğunluğundan kaynaklanan stres... Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Stres insan sağlığını hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz yönde etkileyen bir faktör. Günlük hayatta stresi tamamen ortadan kaldırmak elbette imkansız fakat kendimizce bazı önlemler alarak ve hayatımızda bir takım değişiklikler yaparak stresi minimum seviyeye indirebiliriz. Stresle başa çıkmanın yolları nelerdir? İşte bu sorunu ortadan kaldıracak birkaç ipucu.  

1. Vücudunuzu tamamen saran ve dar gelen kıyafetlerden kaçının.

Vücudunuzu tamamen saran ve dar gelen kıyafetlerden kaçının.

Bazı insanlar; aşırı bol kıyafetler yerine biraz daha dar kıyafetler tercih ederler. Fakat sürekli olarak vücudu saran, dar kıyafetler giymek cilt problemleri, nefes alamama gibi sağlık sorunlarına neden olur. Stresi azaltmanın yollarından birisi de dar kıyafetlerden kaçınmak.

2. Bol bol yürüyüş yapın

Bol bol yürüyüş yapın

spor yapmak; sağlıklı bir yaşamın en önemli kurallarından birisi. Uzmanların en çok tavsiye ettiği sporlardan birisi de, tüm vücut kaslarını aynı anda çalıştırması nedeniyle yürüyüş. Yürüyüş yapmak stresi de azaltan yöntemlerden birisi. O halde stresi azaltmak için bol bol yürüyüş yapın.

3. İşe giderken farklı bir yol tercih edin

İşe giderken farklı bir yol tercih edin

İşe giderken; her gün kullandığınız yoldan gitmek yerine, farklı bir yol tercih edin.

4. Sürekli spor yapın ve beslenmenize dikkat edin

Sürekli spor yapın ve beslenmenize dikkat edin

spor ve egzersiz yapmak; sağlıklı bir yaşam için, sağlıklı bir birey olabilmek için ve fit bir görünüm için vazgeçilmez bir unsur. Bunun dışında stresi en aza indirmek için de bol bol spor yapmak ve beslenmeye dikkat etmek gerekir.

5. Son sesle müzik dinleyin, enerjinizi dışarıya atın.

Son sesle müzik dinleyin, enerjinizi dışarıya atın.

müzik ruhun gıdasıdır sözünü hepimiz duymuşuzdur. Çok doğru; düzenli olarak müzik dinlemek ve doğru müziği dinlemek gerçekten de ruh sağlığına iyi gelen bir yöntem. Stresi azaltmak için ise; bu işlemi farklı bir şekilde yapın. Yüksek sesle müzik dinleyin ve fazla enerjiyi dışarıya atın.

6. Sigara ve alkol tüketimini azaltın.

Sigara ve alkol tüketimini azaltın.

Sigara ve alkol tüketiminin veya aşırı şekilde tüketmenin zararlarını bilmeyen yoktur herhalde. Stresi tetikleyen en önemli faktörlerden birisi de aşırı şekilde alkol ve sigara tüketimi. Bununla bağlantılı olarak da, stresi azaltmanın en etkili yollarından birisi de alkol ve sigaradan uzak durmak veya tüketimi azaltmak.

7. Evinize iş getirmeyin, aileniz ve çocuklarınız ile vakit geçirin.

Evinize iş getirmeyin, aileniz ve çocuklarınız ile vakit geçirin.

Çalışmayı çok seven insanlar; bazen işlerini eve de taşımak gibi büyük bir hata yaparlar. Stresle gerçekten başa çıkmak istiyorsanız eğer aynı hatayı yapmayın. Evinize iş getirmeyin, bunun yerine eve döndüğünüzde ailenize ve çocuklarınıza vakit ayırın, onlarla zaman geçirin.

8. Düzenli olarak kitap okuyun ve kitap satan mağazalarda gezin.

Düzenli olarak kitap okuyun ve kitap satan mağazalarda gezin.

kitap okumanın faydalarını saymaya kalksak, saatlerce yazabileceğimiz bir sürü şey çıkar. Stresle başa çıkmanın en etkili yollarından birisi de kitap okumaktır desek kaç kişiye inandırıcı gelir acaba? Ama aslında doğru, stresi en aza indirmek için düzenli olarak kitap okumak oldukça etkili bir yöntem.

Günlük hayatta sıkça karşılaştığımız ve hayatımızı kabusa çeviren stresi nasıl en aza indirebiliriz, stresle başa çıkmanın yolları nelerdir?


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.