OFPOF

Sosyal Fobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

-
375
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sosyal Fobi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
388 izlenme
-

Çağımızın önemli hastalıklarından biri olan sosyal fobi, anksiyete bozukluğu hakkında bilinmesi gerekenler.

Sosyal Hayat

Sosyal Hayat
 Hasta, sosyal etkileşim gerektiren alanlara girmemek için elinden geleni yapar.Bir davet aldıysa (düğün,doğum günü, toplantı vb) günler öncesinden yaşayacağı sıkıntıları düşünmeye başlar.Gün yaklaştıkça panik durumu daha da artar ve bir bahane bulup gitmemeyi düşünür.Ola ki gitmeye mecbur kaldı diyelim.Gittiği yere yaklaştıkça kalp atışları hızlanır, elleri titremeye başlar.Bazen midede ağrı ve baş dönmesi gibi sıkıntılar da baş gösterir.

Hayat Çekilmez Bir Hal Alır

Hayat Çekilmez  Bir Hal Alır
Girdiği her ortamda bütün gözlerin üzerinde olduğu hissi hiç geçmez.Titremesi ve heyecanını gizlemek için çaba harcarken, durum daha da içinden çıkılmaz bir hal alır.Herkes çay içerken, gelen çayı genelde red eder, çünkü ellerinin titremesi geçmiyordur.Bir bahane bulup ortamdan ayrılma düşüncesiyle savaşır durur.

Eğitim Hayatında Büyük Zorluklar Çeker

Eğitim Hayatında Büyük Zorluklar Çeker
 Okulda hep sessizdir.Öğretmenin soru sormasından çekinerek geçer, bütün günü.Eğer el becerisi gerektiren bir bölümde okuyorsa, bölüm derslerine gelmemeye başlar.Hatta bazen okulu bırakmayı bile düşünebilir.Potansiyelinin çok az kısmını kullanır.Günleri, ayları bu durumu düşünmekle geçer.

İş Hayatının Zorlukları

İş Hayatının Zorlukları
 Bir şekilde okulu bitirdiyse eğer, yine potansiyelinden daha azına sahip bir işe girer ve hep geri planda kalmayı tercih eder.Kariyer planlaması denen şeyi zaten hiç bilmiyordur. Yaşı iyice ilerlemiş olmasına rağmen çalışamayanlar dahi vardır.Arkadaşları yok denecek kadar azdır.

Karşı Cinsle Olan İlişkiler

Karşı Cinsle Olan İlişkiler
 Yok denecek kadar az ilişkileri olmuştur.Daha arkadaş edinemezken, sevgili edinmek onlar için hayalden öteye geçemez.Birinden hoşlandıklarında, belki de hiç açılamazlar.Sosyal fobinin kademeleri vardır ve en ağırını yaşayanlar evlenemez bile.Hepimiz yeri geldiğinde heyecanlanır, bazen sakarlıklar yaparız ama bunu dert etmeyiz.Utangaçlık ile sosyal fobiyi karıştırmamak lazım.Sosyal fobi, aşırı derecede kalp çarpıntısı içerir.Nöbetler bazen çok uzun sürer.

Sihirli Değnek

Sihirli Değnek
 Çoğu zaman sihirli bir dokunuşun geleceğini bekler ve iyileşeceklerini düşünürler.Kimseye dertlerini anlatamazlar.Bu durum eğer çocuklukta başladıysa, çocukluğa olan özlemleri diğer insanlarınkinden daha derin olur.Sosyal yöndeki gelişimlerini tam olarak tamamlayamazlar.Ebeveynlere önerim; bu gibi bir durum fark ettiğinizde çocuğunuzu utangaç olarak adlandırmayın ve en kısa zamanda bir psikolağa başvurun.

Tedavi Yöntemleri

Tedavi Yöntemleri
 Gelelim iyi habere.Sosyal kaygının tedavisi vardır ve güzel sonuçlar elde edilir.Psikologlar ile iletişime geçip tedaviye başlayabilirsiniz.P,skiyatristlere de başvurabilirsiniz.Terapi, ilaç tedavisi ile birlikte, kendinize olan inancınız ile aşamayacağınız şey yoktur.

  Son olarak, anneler babalar lütfen çocuklarınızla daha fazla iletişim kurun ve en önemlisi onlar ile sosyal ortamlarda bulunmaya gayret gösterin.Çocuklar, size gelince eğer yukarıda anlattığım gibi durumlar yaşıyorsanız, fazla geç olmadan ebeveynleriniz ile konuşun.Anlatacaksınız ama hep erteliyorsunuz, sakın ertelemeyin ve çekinmeyin.anne ve babanız sizin için en iyisini düşünür.Eğer sizinde etrafınızda bu durumda olan yakınlarınız varsa, onlarla konuşun ve tedavi olması için ikna etmeyi deneyin.Gençler ve yetişkin olanlar, hiç birşey için geç değil.Lütfen cesaretinizi toplayın ve birileriyle iletişime geçin.Tedaviye ne kadar erken başlarsanız o kadar iyidir. Sağlıklı ve mutlu yaşamlar dileğiyle.Hoşçakalın.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.