OFPOF

Sağlıklı ve Hızlı Kilo Vermek İçin 7 Önemli İpucu

-
1.8b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sağlıklı ve Hızlı Kilo Vermek İçin 7 Önemli İpucu
0 izlenme
Ofpofer
-

Eğer sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermenin yollarını arıyorsanız, doğru yerdesiniz.

Etkili ve hızlı zayıflamamızda yardımcı olabileceklerini iddia eden uzmanlar tarafından yazılmış makalelerle ve paylaşımlarla sürekli olarak içiçeyiz. Bu paylaşımlarla ilgili en büyük problemlerden birisi; gerçekten iddialarını destekleyecek kesin kanıt sunmamalarıdır. Ne yazık ki, önerilerin çoğu potansiyel olarak tehlikelidir ve az para harcamak isterken sağlığınızı tehlikeye atmış olursunuz. Eğer sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermenin yollarını arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Aşağıda bahsedeceğimiz denenmiş ve kanıtlanmış tüyolar size hedeflerinize sağlıklı bir şekilde ulaşmanızda yardımcı olacak.

1. Bol su için.

Bol su için.

"Bunu zaten hepimiz biliyoruz" diye düşünmeye başlamadan önce, bugün en son ne zaman bir bardak su içtiğinizi hatırlamaya çalışın. Gün boyu yeterli su tüketiyor musunuz? Gerçek şu ki, birçoğumuz bol su içmenin önemini gözden kaçırıyoruz. Su içmenin sağlığımıza çok sayıda faydası olmakla birlikte aynı zamanda başarılı bir şekilde kilo vermemize de katkısı vardır. "Obesity" dergisi, uzun vadede yemeklerden 30 dakika önce su içmenin kilo kaybını %44 oranında arttırdığını gösteren bir araştırma sonucu yayınladı.

Araştırmada, bol su içmenin enerji alımını azalttığı ve obeziteyi engellemede büyük bir rol oynadığı ortaya koyuldu. Su içmek karnınızı doyurup daha az yemenizi sağlar ve bu da kilo vermekte harika bir yoldur. Gün içerisinde düzenli olarak su tükettiğinizden emin olun. Su içmeyi unutuyorsanız, yanınızda bir su şişesi taşımanız veya telefonunuza bunu size hatırlatması için bir uygulama yüklemeniz faydalı olabilir.

2. Yediğiniz yiyecekleri bir deftere kaydedin

Yediğiniz yiyecekleri bir deftere kaydedin

Çoğu insan için hızlı kilo kaybının önündeki en önemli engel aslında gün içinde ne kadar yediklerinin bilincinde olmamalarıdır. Bunun sebebi de yalnızca ana öğünlerde tükettiğimiz kalorileri hesaplarız; ancak diğer saatlerde tükettiğimiz abur cubur, kahve, hatta alkollü içecekler veya şeker yüklü meşrubatlar hesaplamada unutulur. Bütün bu tükettiklerimiz vücuda kilo kaybını engelleyen fazladan kaloriler olarak girmektedir.

Bir araştırmada, yiyecek günlüğü tutmanın şaşırtıcı bir şekilde kilo kaybını ikiye katladığı ortaya konuldu. Araştırmacılar insanların daha fazla yiyecek kaydettikçe daha çok kilo kaybettiklerini keşfetti. Ne yediklerini yazmak gibi basit bir eylem insanları daha az kalori tüketmeye teşvik ediyor. Beklemenize gerek yok, yiyecek günlüğünüze hemen bugün başlayın!

3. Bir saat daha az TV izleyin

Bir saat daha az TV izleyin

Çoğumuz bugünlerde hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürmekteyiz ve bu yalnızca kilo almamıza katkı sağlamakta. Televizyon izlemeye ayırdığınız zamanı azaltarak kilo kaybetme çabalarınızı hızlandırıp daha sağlıklı ve hareketli bir yaşam tarzına sahip olabilirsiniz. Televizyon bağımlısı bir miskin olmak sizi mutlu etmez değil mi? 76 üniversite öğrencisinin katıldığı bir çalışmada, öğrencilerin daha çok televizyon izledikçe daha fazla yedikleri gözlemlendi. Bir de şu yönden düşünün, vücudunuza ve sağlığınıza yararlı bir şey yapabilecekken neden boş vaktinizin tamamını televizyon izleyerek harcayasınız ki? Televizyon programlarınızdan birini feda edin ve koltukta yayılmak yerine bir saatlik bir yürüyüşe çıkın.

4. Porsiyonlarınızı küçültün

Porsiyonlarınızı küçültün

Farklı yiyecekler yemek ancak daha küçük tabaklardan yemek Fransız kadınlarının formda kalmak için kullandıkları bir yoldur. Tabağınızda yemek olduğu sürece beyniniz size aç olduğunuz sinyalini göndermeye devam eder ve tabakta gördüğünüz her şeyi yemeniz için sizi tetikler. Daha küçük tabaklar kullanmak beyninize oynayacağınız bir çeşit illüzyondur; beyninizi daha az yemek için kandırırsınız. Hayır bu bir çeşit pazarlama taktiği değil, bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Kanıtlar göstermektedir ki, yetişkin olsun çocuk olsun, daha küçük tabaklar verildiğinde insanlar daha az yemek tüketmektedirler.

5. Yeşil çay için

Yeşil çay için

Yeşil çay, günümüzdeki zayıflama ürünlerinin büyük bir çoğunluğunun vazgeçilmez bir bileşeni haline gelmiştir. Vücuda iyi gelmesi ve iyileştirici özelliği sayesinde yüzyıllarca tüketilen yeşil çay, yağ yakımına yardımcı olan kuvvetli antioksidanlar içerir. Aslına bakılırsa, araştırmalara göre yeşil çayın yağ yakımını hızlandırıcı özelliği hem egzersizle birlikte tüketildiğinde hem de dinlenme esnasında tüketildiğinde etkilidir. Sayısı gitgide artmakta olan kaynaklar, yeşil çay tüketiminin hem zayıflamaya hem de formda kalmaya olumlu bir etkisi olduğunu doğrulamaktadır.

6. Yüksek proteinli bir kahvaltı yapın

Yüksek proteinli bir kahvaltı yapın

Yapacağınız en son şey kahvaltı öğününü veya diğer öğünleri atlamak olsun. Vücudunuz düzgün bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirebilmek için besine ihtiyaç duyar, bu zayıflamak için de geçerlidir. Kahvaltı önemlidir çünkü enerjinizi arttırır ve iş hayatınızda daha üretken olmanızı sağlar, ama tabi ki bundan daha fazlasını da yapar. "Nutrition" dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre kahvaltı yapmak iştahın artmasını kontrol etmeye ve öğle yemeğini abartmamaya yardımcı olur. Bu demek oluyor ki böylelikle açlık krizlerinizin önüne geçebilirsiniz ve sonraki öğünlerde daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissetmezsiniz. Etkili kilo vermek için bu elbette ki çok önemlidir.

7. Diyet ve egzersiz yapın

Diyet ve egzersiz yapın

Zayıflamak isteyen insanların sadece yaptıkları egzersizlerle yetinmeleri çok da alışılmadık bir durum değildir. Aslında hepimiz bir noktada bu hataya düşeriz. Sadece egzersiz yaparak zayıflamaya çalışmak vücudumuza yanlış alarm gönderir, spor yaptığımız için kilo almayacağımızı düşünerek daha çok yeriz veya abur cubur tüketmeye devam ederiz. Fakat asıl gerçek öyle değildir. Hızlı ve etkili kilo kaybı hem diyet hem de fizikse aktivite gerektirmektedir. Dengeli beslenmeyle desteklenmiş düzenli egzersiz bunun için en iyi ikilidir. Kilonuza, ihtiyacınıza, tercihlerinize ve diğer faktörlere göre en uygun aktiviteyi bir fitness eğitmenine danışabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Zayıflamayla ilgili ipuçları ve tüyolar bulmak kolaydır. google'a anahtar kelimeleri yazarak binlerce sonuca ulaşabilirsiniz. Fakat bu önerilerin büyük bir çoğunluğu doğru değildir veya etkisizdir. Sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmek için ihtiyacınız olan şey yaşam tarzınızı bu yönde sürdürebilmekten geçer. Bu yazıda size hiç beklemeden hayatınıza uygulamanız gereken en önemli 7 tüyodan bahsettik, zayıflama çalışmalarınıza bugün başlamanız için hiçbir sebep yok.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.