OFPOF

Sağlıklı Kilo Verebilmek İçin Edinilmesi Gereken Alışkanlıklar

-
637
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sağlıklı Kilo Verebilmek İçin Edinilmesi Gereken Alışkanlıklar
758 izlenme
Ofpofer
-

Kilo vermek ile sağlıklı kilo vermek arasında fark vardır. Sağlıklı kilo vermek için birkaç küçük tavsiye

Evet her pazartesi diyete başlıyoruz, yaza çok az kaldı. Peki neden kışın verdiğimiz bütün kiloları geri alıyoruz? Sebebş vücudumuzun kışın yağ bağlaması değil. Sebebi mevsimlik diyetler yapmamız. Diyet yaparken tek önem verdiğimiz şeyin tartıdaki sonuç olması. Ancak çok yanılıyoruz. Çünkü sıkılaşmak, daha sağlıklı olmak asıl amacımız olmalı. 

1. Kahvaltı

Kahvaltı
Sağlıklı bir bünyenin ihtiyaç duyduğu en önemli şey kahvaltıdır. Ancak biz kahvaltı derken sucuklu yumurtalar, 5 dilim ekmek, ballar, yağlardan bahsetmiyoruz.
Yeterli karbonhidrat ve protein içeren bir kahvaltı hazırlamalısınız kendinize. Yanında taze sıkılmış meyve suyunu denemelisiniz. Ekmeksiz doymam ben diyenlerdenseniz, ekmek yerine geçecek bir şeyler tüketmelisiniz, karbonhidrat değerlerini araştırıp, ekmeğin yerini değiştirebilirsiniz. Tek düze beslenmek kilo verdirir ancak bağışıklık sisteminiz güçsüzleşecektir. Çok çabuk hastalanmaya başlarsınız. Bu yüzden çeşitli ve sağlıklı beslenmelisiniz.

2. Ara Öğün

Ara Öğün
Evet biliyoruz, herkes aynı şeyden bahsediyor. Ancak çalışan bir birey sabah 7 de yaptığı kahvaltıyı öğlen yemeğine kadar çoktan sindirir karnı bile guruldamaya başlar. Sizde kendinize atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Boşta kalıp gidip içi sırf şeker dolu bisküvilerden tüketmek yerine ara öğün için kendiniz pişirdiğiniz kurabiyelerinizi yiyebilirsiniz. 
Tahılı iyice öğütüm un kıvamına getiriyoruz, sonra rondodan muzu geçiriyoruz, ikisini bir güzel karıştırıyoruz. Toplar halinde fırına veriyoruz. 
Bu ve bunun gibi birçok tarifi internette kolayca bulabilirsiniz.

3. Şekeri Hayatımızdan Çıkarmak

Şekeri Hayatımızdan Çıkarmak
Malesef faydasından çok zararını gördüğümüz şekeri hayatımızdan çıkarmalıyız. Doğal şeker ihtiyacımızı meyvelerden sağlamamız gerekiyor.

4. Sağlıklı Yeme Alışkanlığı

Sağlıklı Yeme Alışkanlığı
Malesef hep burger, kebap, lahmacunla olmuyor. E diyete başladık diye de hep salata veya ızgara tavuk yiyemeyiz. Herşeyden azar azar tüketmemiz gerekiyor. Diyetin en başında amaç sağlık olmalı demiştik. Bunun için sebze tüketimine ağılık verilmesi gerekiyor. Pişirme şekilleri değişiklik gösterse de eğer haşlanmış sevmiyorsanız fırınlarsınız. Ancak lütfen sebze yiyip sağlıklı besleniyorum diye kızarmayın.

5. Düzenli Egzersiz

Düzenli Egzersiz
Çalışıyoruz, vaktimiz yok. E peki bu kadar insan nasıl vakit buluyor, Günde bir saati kendimize ayıramazsak yol kenarlarındaki çimlerden ne farkımız kalıcak? Unutmayın her birey değerlidir. Sizde değerlisiniz. Sağlığınız, dış görünüşünüz, kilonuz, boyunuz herşeyiniz. Lütfen kendinize değer verin ve tv yada pcnin başından kalkın. 
Başlaması zor olsa da devam ettirdiğiniz ve sonuçlarını aldığınız sürece çok seveceksiniz.

6. Tuzu Hayatımızdan Çıkarmak?

Tuzu Hayatımızdan Çıkarmak?
Son araştırmalara göre fazla tüketilmediği müddetçe tuz çokta sağlıksız değil. Sadece ayarını kaçırmamak gerekiyor.

7. Motivasyon

Motivasyon
Arkadaşlarla beraber spora veya diyete başlamak olsun yada buzdolabı üzerine Victoria's Secret modellerinin fotoğrafını asmak olsun. Ne olursa olsun kendinizi gaza getirecek birşeyler bulmalısınız. Sizi en iyi siz tanıyorsunuz. 

8. Tek Düze Beslenmekten Kaçının

Tek Düze Beslenmekten Kaçının
Tek düze beslenmek bir süre sonra kilo verdirir ancak sağlığınızdan olabilirsiniz. Vücudunuz ihtiyacı olan vitamin, protein ve karbonhidratı alamadığı sürece çok çabuk hastalıklara yakalanırsınız. Bu yüzden çeşitli beslenmelisiniz. 

9. İrade

İrade
Son olarak iradeli olmalısınız. Hemen pes etmeyin, kimse sizden mucize beklemiyor. Bir süre sonra bu hayat tarzına zaten alışacaksınız. Aceleye gerek yok. Sadece belli bir süre market reyonlarındaki abur cubur bölümlerinden uzak durun. 
Yürüyüşle başlayın, bir arkadaşınızı davet edin.
Kendinize çeşitli methodlar belirleyin. 
Her bireyin vücut sistemi farklıdır. Sizi en iyi kendiniz tanıyorsunuz.
Ancak asla pes etmeyin!

Denemiş ve 20 kilo vermiş biri olarak içeriği ben hazırladım. Bu içerik resmi değildir. Üzerimde işe yarayanları paylaştım.

Sporu aksatmayın. Hep genç kalın. Sigarayı bırakın. 

Karar vermek başarmanın yarısıdır. Cidden karar vermelisiniz.

 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.