OFPOF

Sağlıklı Cilde Sahip Olmak İçin 6 Altın Kural

-
615
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sağlıklı Cilde Sahip Olmak İçin 6 Altın Kural
1.749 izlenme
Ofpofer
-

Güneşten koruma ve kişisel temizlik de dâhil olmak üzere cilt bakımını iyi bir şekilde yapmanız cildinizin sağlıklı ve parlak olmasını sağlar.

Yoğun cilt bakımı yapmak için yeteri kadar zamanınız yok mu? Temel bilgiler ile bu durumu lehinize çevirebilirsiniz. İyi bir cilt bakımı ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleri doğal yaşlanmayı geciktirmenize ve çeşitli cilt problemlerini önlemenize yardımcı olabilir. Bu beş başlıca ipucuna göz atın.

 

1. Kendinizi güneşten koruyun

1. Kendinizi güneşten koruyun

Güneşten Korunmanın En İyi Yolları

Cildinize bakmanın en önemli yollarından biri güneşten korumaktır. Güneşe maruz kalmak bir ömür kırışıklıklara, yaşlanmaya ve diğer cilt problemlerine neden olabilir. Bunun yanı sıra cilt kanseri riskini de arttırır.

Güneş kremi kullanın. SPF'si en az 15 olan geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanın. Güneş kremini cömertçe uygulayın ve her iki saatte bir tekrarlayın. Yüzüyor veya koşuyorsanız daha sık uygulayın.

Gölgede durun. Güneş ışınlarının en güçlü olduğu saat 10:00 ile 2:00 aralığındadır. Bu saatlerde güneşe maruz kalmamaya çalışın.

Koruyucu giysiler giyin. Cildinizi sıkı dokunmuş uzun kollu gömlekler, uzun pantolonlar ve geniş şapkalarla örtün. Ayrıca, kıyafetlere belli sayıda yıkama için ultraviyole koruma katmanı veren çamaşır yıkama katkılarını veya ultraviyole ışınları engellemek için özel olarak tasarlanmış özel güneş koruması giysilerini de göz önünde bulundurun.

2. Sigara içmeyin

2. Sigara içmeyin

Sigara, cildinizin daha yaşlı görünmesine ve kırışıklıklara katkıda bulunur. Sigara, cildin en dış katmanlarındaki küçük damarları daraltır ve bu da kan akışını azaltır. Bu cilt sağlığı için önemli olan oksijen ve besleyici cildi tüketir.

Sigara içmek aynı zamanda kollajen ve elastine (cildinizin mukavemetini ve elastikiyetini veren elyaflar) zarar verir. Buna ek olarak, sigara içerken yaptığınız tekrarlayan yüz ifadeleri, dumanı tutmak için gözlerinizi teneffüs etmeniz ve gözlerinizi kısmanız gibi hareketler, kırışıklıklara katkıda bulunabilir.

Eğer sigara içiyorsanız, cildinizi korumanın en iyi yolu bırakmaktır. Sigara bırakmak konusunda yardımcı olacak ipuçları veya tedaviler için doktorunuza danışın.
 

3. Cildi nazikçe tedavi edin.

3. Cildi nazikçe tedavi edin.

Günlük temizlik ve tıraş cildinizde bir sıkıntı yaratabilir. Nazik tutmak için:

Banyo veya duş zamanınızı sınırlayın. Sıcak su ve uzun duşlar veya banyolar cildinizden yağları alır.
Güçlü sabunlardan kaçının. Güçlü sabunlar ve deterjanlar cildinizden yağ çıkarabilir. Bunun yerine, hafif temizleyiciler seçin.

Tıraş olurken dikkat edin. Cildinizi korumak ve yağlamak için tıraştan önce tıraş kremi, losyon veya jel uygulayın. En iyi tıraş için temiz, keskin bir ustura kullanın. Kılların büyüdüğü yöne tıraş edin, ona karşı değil.

Kür yapın. Yıkadıktan veya banyo yaptıktan sonra cildinizi nemlendirerek cildinizi kuru bir havlu ile kurutun.

Kuru cildi nemlendirin. Cildiniz kuruysa, cildinizin türüne uyan bir nemlendirici kullanın. Günlük kullanım için SPF içeren bir nemlendirici düşünün.

4. Sağlıklı beslenin

4. Sağlıklı beslenin

Düzenli beslenmek kendinize en iyi şekilde bakmanıza ve hissetmenize yardımcı olabilir. Bol miktarda meyve, sebze, tahıl ve yağsız proteinler yiyin. Beslenme ve akne arasındaki ilişki net değil ancak bazı araştırmalar, sağlıksız yağlar ve işlenmiş veya rafine edilmiş karbonhidratların genç görünümlü ciltleri akneye teşvik ettiğini öne sürüyor.
 

5. Stresi kontol altına alın

5. Stresi kontol altına alın

Kontrolsüz stres cildinizi daha da hassas hale getirebilir ve akne oluşumu ve diğer cilt problemlerini tetikleyebilir. Cildinizi sağlıklı olmaya teşvik etmek ve sağlıklı bir zihne sahip olmak için stresinizi yönetebileceğiniz adımlar atın. Makul sınırlar koyun, yapılacak işlerinizi yapın ve zevk aldığınız şeyleri yapmak için zaman tanıyın. Sonuçlar beklediğinizden daha iyi olabilir.
 

6. Düzenli egzersiz yapın

6. Düzenli egzersiz yapın

Egzersizin sağlığımız için olan faydalarını saymakla bitiremeyiz. Cilt sağlığı için düzenli olarak egzersiz yapmak önemlidir. Cildinizin sıkılığı sağlıklı olduğunun bir işaretidir.

Bonus - Gülümseyi unutmayın

Bonus - Gülümseyi unutmayın

Gülümsemek cildinizi  güzel görünmesini sağlayacak en önemli şeydir. Daha canlı ve sağlıklı görünmek için bol bol gülümsemeyi unutmayın.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.