OFPOF

Sağlıklı Beslenmede Elmanın Rolü

-
297
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sağlıklı Beslenmede Elmanın Rolü
164 izlenme
Ofpofer
-

Hepimiz elmanın çok faydalı olduğunu duyarız çevremizden. Peki duyduklarımız ne kadar doğru? Bir de bilimsel araştırmalarla bakalım o zaman.

Sağlıklı Beslenmede Elmanın Rolü-w8x5a4njfl

Elma ülkemizde oldukça yaygın üretilen ve tüketilen bir meyvedir. Elma sevmeyenimiz pek azdır. Tabi ki sağlık üzerinde mucizevi bir besin yoktur. Ama bazı besinler vardır ki sağlıklı beslenme denince olmazsa olmazlardandır. Işte o besinlerin en meşhurlarındandır elma.

Sağlıklı Beslenmede Elmanın Rolü-p4xv49x89f

Elma ve elma ürünleri B grubu vitaminleri, C vitamini, E vitamini, mineraller ve liften zengindir. Antioksidanözellikte bir meyve olan elma kronik hastalıkların riskni azaltır. Kolon kanseri ve akciğer kanseri üzerinde olumlu etkisi kanıtlanan elma tümörlerin küçülmesinde de olumlu etkiye sahiptir. Son yapılan araştırmalarda da elmanın cildi yenilemeye yardımcı olduğu yani yaşlanma karşıtı olduğu bulunmuştur.

Sağlıklı Beslenmede Elmanın Rolü-m11k300k0l

İçerdiği antioksidanlar sayesinde beyindeki oksidatif stresin olumsuz etkilerini azaltan elma Alzheimer ve Parkinson hastalıkarından da koruyucudur. Bunlar dısında elmanın kalp hastalıkları, kabızlık, astım ve kolestrolde de olumlu etkileri vardır. Diyabetli hastalarda da önerilen bir meyve olan elma kan şekerini düzenler ve 1 su bardağı süt ve tarçınla birlikte tüketildiğinde ideal bir ara öğün olabilir.

Sağlıklı Beslenmede Elmanın Rolü-s6tp05two0

Kilo Kontrolünde Elma

Özellikle yaz yaklaşırken zayıflamaya çalışan insan sayısı da artmaktadır. Kilo almak ya da vermekten daha da önemlisi o kiloyu korumaktır. Kilo vermek ya da almak isteyen insanların ulaştıkları kiloyu koruması ise kilo alıp vermekten daha zordur. İşte içeriğindeki lifle kilo kontrolünde büyük etkisi olan bir besindir elma. Bu yüzden günde 2 elma tüketmek idealdir. Üstelik 1 küçük boy elma (100 gram)  sadece 52 kaloridir.

Sağlıklı Beslenmede Elmanın Rolü-idcf9gn7nw

Peki bu lifin başka faydaları var mı?

Elma içeriğindeki lifle sindirim sistemi üzerinde koruyucu özellikte olup bağırsak hareketlerini düzenler, kabızlığa iyi gelir. Ayrıca kolestrolün düzenlenmesinde de lif çok önemlidir. Elma ve diğer kabuklu tüketilebilen meyvelerin kabuğunu soymak bu lifi çöpe atmaktır. Bu yüzden elmayı kabuğuyla tüketmeliyiz. 1küçük elmada 2,4 gram lif bulunur. 

Sağlıklı Beslenmede Elmanın Rolü-l0xluzv4j5

Elma sevmeyenler de olabileceği gibi yemek istemeyen çocuklar da olabilir. Onlar için de taze sıkılmış elma suyu ve kurutulmuş elma gibi alternatifler de bulunmaktadır.

Sağlıklı Beslenmede Elmanın Rolü-pb0i2invfb

Elmanın Zararları

Günde 1-2 elma yemenin elbette bir zararı olmaz. Ancak yüksek miktarda elma veya elma ürünleri tüketmek aşırı şeker alımına neden olabilir. Bu da karbonhidrat kısıtlı diyet yapan kişiler için olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Ayrıca içeriğindeki sorbitol sayesinde kabızlığı önlemek için ideal olan elma fazla tüketildiğinde ishale neden olabilir.

Günde 5-6 elma tüketmek kalori kontrolünü de zorlaştırabilir. 5 küçük elma yaklaşık 260 kaloridir ve bu kalori günlük meyveden alınması gereken kalorinin üstündedir.

Elma çekirdeği 'siyanür' denilen toksik bir madde içerir. Bu yüzden fazla elma çekirdeği yemek zehirleyici olabilir. Ama bir iki çekirdek yemek etkisizdir.

 

 

 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık