OFPOF

Sağlıkla İlgili Tabularınızı Yıkacak 20 Bilgi

-
4.1b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sağlıkla İlgili Tabularınızı Yıkacak 20 Bilgi
0 izlenme
Ofpofer
-

Günümüz dünyasında artık bilgiye ulaşmak hiç olmadığı kadar kolay. Peki bildiğimizi düşündüklerimizin yanlış olduğunu hiç düşündünüz mü?

1. Bronzlaşma Yatakları Güvenlidir

Bronzlaşma Yatakları Güvenlidir

Çoğu insan UVB ışınları yaymadığı taktirde bronzlaşma yataklarının zararsız olduğunu düşünür ve bu sektörü ayakta tutmak için sürekli söylenen şey budur. Bronzlaşma yatakları UVB ve UVA ışınları içerir. UVB ışınları vücudumuzda yanıklara ve kanserojen etkilere sebep olabilir. Ayrıca UVA ışınlarıda en az onlar kadar zararlıdır. dünya sağlık Örgütü kansere yol açabilecek en önemli sebeplerden birisi olarak bronzlaşma yataklarını göstermiştir.

2. Yemek Yedikten Sonra Yüzmek Krampa Sebep Olur

Yemek Yedikten Sonra Yüzmek Krampa Sebep Olur

Çoğu insan yemek yedikten sonra yüzmenin krampa sebep olduğunu düşünür. Yemek yedikten hemen sonra vücudumuzdaki kanın bir kısmı sindirim sistemimize doğru akmaya başlar ve kaslardan uzaklaşır. Bu durum yüzmek için kaslarımızda daha az enerji olmasına sebep olur fakat yemekten sonra yüzmenin kramplara yol açtığına dair bir veri yok.

3. Alkol Beyin Hücrelerini Öldürür

Alkol Beyin Hücrelerini Öldürür

Alkollü içecek tüketimi ile beyin hücrelerinin ölmesi arasında doğrudan bir ilişki kurabilen hiçbir araştırma bulunmamaktadır. Alkolün aşırı dozlarda tüketildiğinde zararlı olduğu, kontrollü tüketimi halinde genellikle yararlı olduğu kadar net bilinen bir gerçektir. Ancak aşırı alkol tüketiminin beyin hücrelerinin ölümüyle ilişkilendirilmesi mümkün değildir. Saf alkol, birçok hücre gibi beyin hücrelerini de öldürür ve bu yüzden dezenfektan olarak kullanılır; ancak eğer ki saf alkol tüketmiyorsanız (ki genelde kimse tüketmez), böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. Ancak yapılan araştırmalar göstermiştik ki, "alkollü içecekler" içerisinde bulunan alkol yüzdesi göz önüne alınırsa, bir bireyin kendisini öldürmeden önce beyin hücrelerine doğrudan zarar verebilecek miktarda alkol alması olanaksızdır. Dolayısıyla bu miti doğru kılacak kadar alkol tükettiğinizde, zaten ölmüş olacaksınızdır.

4. Kalori Geceleri Tüketildiğinde Daha Fazla Yağlanmaya Sebep Olur

Kalori Geceleri Tüketildiğinde Daha Fazla Yağlanmaya Sebep Olur

Baylor Tıp Fakültesi yöneticisi Dr. John Forey, kalorinin ne zaman alındığının hiçbir önemi olmadığını ve sadece alınan kalori miktarının önemli olduğunu söylemiştir. Sonuç olarak gece yemek kilo aldırmaz. Gün içinde fazla kalori almışsanız kilo alırsınız.

5. Havuç Göze İyi Gelir

Havuç Göze İyi Gelir

Havuçların göze iyi geldiğine dair bilinenler yanlıştır. Havuç gözleri geliştirmez fakat havuç, 60 yaş üstü kişilerde körlüğün önde gelen nedenlerinden biri olan maküler dejenerasyonun önlenmesinde yardımcı olur.

6. Yumurta Kalbe Kötü Gelir

Yumurta Kalbe Kötü Gelir

Her yumurta sarısı büyük yumurta başına yaklaşık 211 miligram kolesterol içerdiğinden, insanlar yumurtaların kalp problemlerine neden olduğuna inanmaya başladılar. Kolesterolün kalp krizi ve damar tıkanıklığı ile ilişkili olduğu doğrudur, ancak yumurtaların kalp için kötü olduğunu söylemek yanlış bir yanlıştır. Epidemiyolojik çalışmalar, çoğu insanın günde bir yumurta yemenin sorunsuz olabileceğini gösterdi.

7. Açlık Vücuttaki Toksinlerin Atılması Sağlar

Açlık Vücuttaki Toksinlerin Atılması Sağlar

Vücut, toksinleri atmak için karaciğer, böbrekler ve dalağı kullanır. Albert Einstein Tıp Fakültesi'nden Keith-Thomas Ayoob, Ed.D., R.D., insanların aç kalmasının toksinleri vücuttan attığına dair iddialarında hiçbir bilimsel dayanağın olmadığını açıklıyor.

8. Sakız Midede 7 Yıl Kalır

Sakız Midede 7 Yıl Kalır

Popüler inancın aksine, sakız, üniversiteye gelene kadar midenizde kalmaz. Philadelphia Care Network'ün çocuk Hastanesi David Pollack'ın kıdemli hekimi, çoğu tüketilen öğe gibi, sakızın sıvı tarafından bağırsak yoluna taşınıp birkaç gün içinde geçtiğini açıklıyor.

9. Birini Korkutmak veya Şaşırtmak Hıçkırığının Geçmesine Yardımcı Olur

Birini Korkutmak veya Şaşırtmak Hıçkırığının Geçmesine Yardımcı Olur

Hıçkırıklar sadece diyaframın (nefes alma kasınız) spazmlarıdır. Birini şaşırtmanın ya da bağırmaya teşvik etmenin, diyaframın gerginleşmesine ve hıçkırığı hafifletmesine neden olmaz. Çalışmalar, bunun böyle olmadığını gösteriyor.

10. Gözlerinizi Şaşı Yapmanız Gözlerinizin Şaşı Olmasına Sebep Olabilir

Gözlerinizi Şaşı Yapmanız Gözlerinizin Şaşı Olmasına Sebep Olabilir

W. Walker Motley, Cincinnati Üniversitesi Tıp Fakültesi Oftalmoloji Yardımcı Doçenti, gözlerimizi şaşı yapmanın gözlerimizin üzerinde herhangi bir zararı olmadığını söylüyor.

11. Tüm Şifalı Bitkiler Doğaldır, Böylece Zararsızdırlar

Tüm Şifalı Bitkiler Doğaldır, Böylece Zararsızdırlar

Her zaman böyle değildir. Son yıllardaki araştırmalar, bazı bitkilerin insanlar üzerinde olumsuz etkileri olduğunu gösteriyor. Kaygıyı hafiflettiği bilinen Kava'nın karaciğer toksisitesine neden olduğu görülmüştür. Demans tedavisinde kullanılan zihinsel berraklığı artıran, baş ağrısı, mide bulantısı ve ishale neden olan ginkgo yaprağı özleri. "Doğal" bir takviye almadan önce bir doktora danışmak en iyisidir.

12. Parmakları Kütletmek Eklem İltihabına Neden Olur

Parmakları Kütletmek Eklem İltihabına Neden Olur

Çalışmalar, parmaklarını kütleten kişilerin, kütletmeyenlere kıyasla daha fazla eklem iltihabı olmadığını gösteriyor.

13. Az Yağlı Diyet Kilo Vermeyi Garanti Eder

Az Yağlı Diyet Kilo Vermeyi Garanti Eder

Üreticiler çerez ve kek gibi ürünleri satıyor ve kilo vermeye çalışan insanlar için düşük yağlı olarak pazarlıyorlar. Ama düşük yağın, düşük kalorili ile aynı olmadığını söylemiyorlar. Kurabiyeler ve benzerleri az yağlı olsa da, şekerden elde edilen kaloriler açısından zengin ve bu da en az yağlı olması kadar kötü bir durum.

14. Mikrodalga Fırın, Yiyeceklerde Tehlikeli Kimyasallar Oluşmasına Sebep Olur

Mikrodalga Fırın, Yiyeceklerde Tehlikeli Kimyasallar Oluşmasına Sebep Olur

Mikrodalgalar, çok zayıf X-ışınları ve gama ışınlarıdır. Illinois Institute of Technology'deki Gıda Güvenliği ve Teknolojisi Ulusal Merkezi direktörü Robert Brackett, mikrodalgalar, yiyeceklerimizdeki su, yağlar ve şekerler tarafından absorbe edildiğinde doğrudan atom hareketine veya ısıya dönüştürüldüğünü açıklıyor; herhangi yan etkisi yoktur diyor.

15. Egzersiz Yapmadığınızda Kaslar Yağa Dönüşür.

Egzersiz Yapmadığınızda Kaslar Yağa Dönüşür.

Hiçbir şey yapmadan yiyip uyuduğunuzda, kas kütlenizi kaybedersiniz ve kilo alırsınız, ancak kaslarınız yağa dönüştüğüinden değil. Kas ve yağ tamamen farklı dokulardır ve bir tanesinin diğerine dönmesi imkansızdır.

16. Şeker Çocuklarda Hiperaktiviteye Neden Olur

Şeker Çocuklarda Hiperaktiviteye Neden Olur

Bilimsel çalışmalar, şekerin çocukların davranışlarına etkisini tespit etmeyi başaramamıştır. Şeker, çocuklarda hiperaktivite ile bağlantılı değildir. Bir çalışmada, ailelere çocuklarına şekerli içecekler verildiği söylendi. Aileler çocuklarının hiperaktif olduklarını bildirdiler. Fakat gerçekte, verilen içecekler şekersizdi.

17. Çok Soğuk, Soğuk Algınlığına Neden Olur

Çok Soğuk, Soğuk Algınlığına Neden Olur

Soğuk algınlığı viral enfeksiyonlardır ve bir kişiden diğerine virüs yoluyla geçmiştir. Sıcaklığın onunla hiçbir ilgisi yoktur. Bu efsane ortaya çıktı, çünkü insanlar hava soğukken, içeride kalma eğilimindeler ve bir kişiden diğerine enfeksiyon bulaştırmayı kolaylaştırırlar.

18. Sıcak Süt Uyku Getirir

Sıcak Süt Uyku Getirir

Uyku bozuklukları konusunda uzmanlaşmış Arizona'daki Scottsdale'de klinik bir psikolog olan Michael Breus'a göre, süt etkili bir uyku yardımcısı olduğu düşünülen triptofanı içeriyor. Fakat bu madde sütte yok denecek kadar az miktarda var. Yani sütle uyumak için litrelerce süt içmelisiniz.

19. Karbonhidrat Yağ Yapar

Karbonhidrat Yağ Yapar

Vermont Üniversitesi'ndeki beslenme ve gıda bilimleri bölümünün başkanı ve The Eating Well Diet'in yazarlarından Jean Harvey-Berino, Doktora, R.D., bu efsaneye son verdi. Karbonhidratlarda bize kilo aldıran hiçbir şey yok. Asıl şüpheli kalori. Bizi şişiren çok fazla kalori tüketmemiz dedi. 

20. 5 Saniye Kuralı

5 Saniye Kuralı

Bu kuralı incelemek için bilim adamları, bir paket gıda maddesinin yere düştüğü bir araştırma yaptı. Beş saniyelik kuraldan bahsedecekleri için, yiyecek düştüğü andan itibaren saniyeler içinde yiyecekleri topladılar ve yiyeceklerde önemli miktarda bakteri bulundu. Bu da 5 saniye kuralının bir efsane olduğunu kanıtlamış oldu.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.