OFPOF

Sağlığımızı Tehdit Eden 7 Şey

-
313
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sağlığımızı Tehdit Eden 7 Şey
458 izlenme
Ofpofer
-

Sağlığımızı tehdit ederek önlem almamız azaltmamız gereken 7 şey. Besin değeri fazla olmayan maddelerin, fazlasının yararından çok zararı oluyor.

Peki, sizce bu hayatta bize zarar veren maddeler neler? Ben sizler için 7 maddede açıklamak istedim.

1. Beyaz Un.

Beyaz Un.

Un, tahıl tanelerinden elde edilir. Bu tahıl tanelerinde vitamin, mineral ve protein tahılın dış kabuğundaki kepek ve öz kısmında daha fazladır. Günümüzde fabrikalaşma ile beraber tahıl tanesinin dış kabuğu alınıp un yapılmaktadır ancak bu unun besleyici değeri azalmıştır ve vitamin yetersizliklerine neden olmaktadır. Bu undan yapılan yiyecekler uygun miktarlarda tüketilmelidir çünkü beyaz un ile yapılan ekmek, pasta, kek obezite de etkilidir.

2. Tuz.

Tuz.

Vücudumuzda su tutucu rol oynar. Kişilerin günlük tuz tüketimi 5-15 gram arasında değişirken bu oranın olması gereken aralığı günlük 6 gramın altıdır. 9 gram tuz tükettiğiniz takdirde vücudunuzun suya olan ihtiyacı 1 litre artmaktadır. 

3. Şeker.

Şeker.

Şeker pancarının işlenmesiyle elde edilmektedir. Şeker protein, vitamin ve mineral içermez ve bu nedenle boş kalori kaynağı olarak bilinir.Bu nedenle küçük çocuklara verilirken daha çok düşünülmesi gerekmektedir aynı zamanda şeker diş çürükleri nedenidir. Tatlı ve şekerlemeler zevkle tüketilir ancak tüketirken fark etmeden boş kalori alırız ve obezitenin temelini hazırlarız daha sonra obeziteyle beraber birçok hastalıkla karşılaşırız. 

4. Gazlı İçecekler.

Gazlı İçecekler.

Gazlı içecekler her yaş grubu için sakıncalı görebileceğimiz maddelerdendir. Çocuklarımızın tüketmemesini istiyorsak öncelikle kendimizin de tüketmemesi önemli bir yer tutmaktadır. Gazlı içecek tüketiminin fastfood tüketme isteğini arttırdığı görülmüştür.Gazlı içecekler fosforik asit içerir ve Ca/P dengesi bozulur aynı zamanda kafein içerdikleri içinde kalsiyum atımını arttırcıdırlar. Bunun sonucunda ise kemik erimesi ile karşılaşılmaktadır.

5. Alkol.

Alkol.

Alkolün 1 gramı7kkal’dir. Karbonhidratların ise 4kkal’dir. Günümüzde çoğu kişi ekmek yemeyerek kilo vereceğini zannederken alkol tüketimine hiç dikkat etmiyor ve hem daha fazla kalori hem daha fazla zarar alıyor. Alkol tüketildiği takdirde B vitaminleri, C vitamini, kalsiyum, magnezyum, çinko eksikliğinin görülme riski artmaktadır. Ve Sinir sistemi, kalp, mide, karaciğer, şişmanlık, şeker hastalarında bulguların düzensizleşmesi gibi sorunlarla karşılaşma riski artar.

6. Fastfood.

Fastfood.

Yağ içeriği hayvansal kaynaklı yağlar ve doymuş yağ asitleridir. Hamburger, kızarmış patates, elmalı tart ve koladan oluşan menüyü bir çocuk tükettiği takdirde yaklaşık 1300 kkal alır ve günlük alması gereken enerjinin %80’ini bu hurda gıdalardan almış olur ki bu hiç istemediğimiz bir durumdur. Aynı zamanda fastfood gıdalar koroner kalp hastalıkları, kanser ve daha birçok kronik hastalıklar için risk faktörüdür.

7. Doymuş Yağlar.

Doymuş Yağlar.

Genelde hayvansal kaynaklı besinler doymuş yağlar olarak bilinir. Ancak bitkisel besinlerden dehindistan cevizi yağı doymuş yağ olarak bilinir. Bu yağlar oda ısısında katı halde bulunurlar. Ve kolesterol seviyesini yükselterek sağlığımıza olumsuz etki yaparlar. Bu nedenle bu yağlar yerine doymamış yağ asitleri tercihimiz olmalıdır.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.