OFPOF

Sadece Tiroid Hastalığı Olanların Bilebileceği Gerçekler

-
296
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sadece Tiroid Hastalığı Olanların Bilebileceği Gerçekler
195 izlenme
Ofpofer
-

Boğazınızın hemen gerisindeki o kelebek şeklindeki 2 bez çok çalıştığında veya hiç çalışmadığında yaşadıklarınızı çok iyi anlıyoruz!

Adem elmasının hemen arkasında bulunan tiroid bezlerimiz, vücuda alınan enerjinin depolanması veya kullanmasına karar veren, bu süreci yöneten hormonları salgılayan organımızdır. Bir açıdan bakarsak aslında "Metabolizma" denilen yapıyı yöneten "Reyiz" tiroid reyizdir. Tiroid bezlerimiz triodotironin (T3) ve tiroksin (T4) aslı iki hormonu salgılayarak yaşam enerjimizin kontrolünü elinde tutar. Tembel hayvan kıvamında yaşamamıza veya süper kahraman misali duvardan duvara tırmanmamıza karar veren kurum/kuruluş da yine tiroid bezlerimizdir. 

1. Her yerim şiş şiş!

Her yerim şiş şiş!

Pek çok tiroid hastası insanın ortamlarda peluş oyuncak gibi ponçik ponçik dolaşmasına sebep olan ödem, hipotiroit hastalığında vücutta yaygın, hipertiroit hastalarında ise göz çevresinde görülmektedir.

2. "Ben bu odaya niye geldim ya?" veya kısa adıyla "Unutkanlık"

"Ben bu odaya niye geldim ya?" veya kısa adıyla "Unutkanlık"

Tiroid bezinin yavaş çalışmasının sıklıkla görüldüğü hipotiroit ve Hashimoto hastalarının en sık yaşadığı durumdur. Unutkanlığın yana sıra "Zihin sislenmesi" denilen bir tür kafa karışıklığı da yaygın görülen durumlardan biridir. "Ne yapacaktım şimdi ben?" sorusu tiroid bezi yavaş çalışan hastaların kronikleşmiş sorularından biridir. 

3. Saçlarım nereye gitti?

Saçlarım nereye gitti?

Tiroid bezinin fazla çalıştığı ve yine az çalıştığı durumlarda en sık rastlanılan semptomlardan biri de saç dökülmesidir. Selam olsun tüm duş giderinden saç toplayan tiroid hastalarına!

4. Su içsem yarıyor!

Su içsem yarıyor!

Vücudunuzda yağ yakımına sebep olan hormon salgılanmadığında ne yapardınız? Evet pek çoğumuzun "Su içsem yarıyor!" diyenlerle dalga geçtiği bir gerçek. Fakat tiroid bezi az çalışan insanların pek çoğu gerçekten kilo verme konusunda çok büyük sıkıntı yaşıyor. 

5. "Ay çok üşendim şimdi" veya diğer adıyla "Yorgunluk"

"Ay çok üşendim şimdi" veya diğer adıyla "Yorgunluk"

Vücudunuz depoladığı enerjiyi kullanamıyor, çünkü yağ yakma konusunda kanun niteliğindeki kararnameyi tiroid bezleriniz geçiremiyor. Çok doğal. 

6. Eller ayaklar buz!

Eller ayaklar buz!

Yaz kış farketmeksizin genel anlamda üşüme halleri tiroid bezi yavaş çalışan insanların genel şikayetlerinden biridir. Hipotiroit hastalarında özellikle el ve ayakların soğuk olması yine metabolizmanın yavaş çalışması ile açıklanmaktadır. 

7. Kronik baykuşluk veya diğer adıyla uykusuzluk

Kronik baykuşluk veya diğer adıyla uykusuzluk

Uyanık olmanız gereken sabahlarda yastıktan başınızı kaldıramıyor, uykuda olmanız gereken gece saatlerinde cin gibiyseniz şaşırmayın. Evet, tiroid hormonlarınız açıkça sizinle dalga geçiyor.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.