OFPOF

Sadece Su İçerek 3 Günde Kötü Hücrelerden Kurtulmaya Dair Nobel Ödüllü Araştırma: Otofaji

-
885
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sadece Su İçerek 3 Günde Kötü Hücrelerden Kurtulmaya Dair Nobel Ödüllü Araştırma: Otofaji
1.856 izlenme
Ofpofer
-

Hücrenin kendi kendini yiyerek kendini yenilemesi ile ilgili yapılan bilimsel araştırma.

1. Sağlık sektöründeki gelişmeler

Sağlık sektöründeki gelişmeler

teknoloji ilerledikçe hayatımız daha da kolaylaşıyor. Bu sayede daha konforlu daha rahat daha hızlı bir hayat yaşıyoruz. Teknolojideki bu gelişmeler sağlık yönünden de olumlu sonuçlar doğuruyor. Günümüzde birçok hastalığın teşhisi konulabiliyor ve tedavileri uygulanabiliyor. Yapılan bu araştırmayla otofaji ile hücrenin kendi kendisini yenilemesi amaçlanıyor. 

2. Otofaji'nin önemi nedir?

Otofaji'nin önemi nedir?

Otofaji, vücudun geri dönüştürme mekanizması gibi işleyerek bozulan hücrelerin bulunmasına ve bu hücrelerden ayrıştırılan yararlı kısımlardan enerji elde edilerek yeni hücrelerin yaratılmasına yarıyor. Bu mekanizma sayesinde vücut kanseri ve diyabet gibi hastalıkları önleyebiliyor, sağlıklı metabolizmayı koruyor. Mekanizmanın bozulması ise Parkinson, diyabet, kanser ve diğer bazı hastalıkları tetikleyebiliyor.

3. Otofaji tam olarak nasıl uygulanır?

Otofaji tam olarak nasıl uygulanır?

1. Kendi kendini sindirme. 2. Hücre içinde lizozomlar tarafından yapılan sindirme olayı. Anlamlarına gelen bu yöntem ile 3 gün boyunca aç kalınarak hücreler kendi kendilerini sindirmeye başlıyor. Çünkü enerjiye ihtiyaç duyuyor ve bunu dışardan alamayınca kendini sindiriyor.

4. Sindirme olayı

Sindirme olayı

Ama sindirmeye eskimiş, işe yaramaz, kanserli hücre ve dokulardan başlıyor. 3 gün içinde bu dokuların sindirilmesiyle hücrenin kendini yenileyeceği düşünülüyor.

5. Otofaji'nin özellikleri

Otofaji'nin özellikleri

Ayrıca şeker ve obezite gibi hastalıklar da sona eriyor. Bağışıklık sistemi resetleniyor ve kök hücreler aktif hale geçiyor. Olayın özünde vücudu strese sokmak var. Uzun süren sporlarda da aynı şey yaşandığı için vücut eski hücreleri sindiriyor ve yenileniyor. Spordan sonra insanların kendisini rahatlamış hissetmesi bu yüzden.

6. Yoshinori Ohsumi

Yoshinori Ohsumi

Bu araştırmayı yapan japon profesör Yoshinori Ohsumi. Kendisi bu yıl ki Nobel bilim Ödülüne layık görüldü. Tebrik ediyoruz ve tüm insanlık adına teşekkür ediyoruz.

7. Doktorunuza danışmadan asla böyle yöntemleri denemeyiniz

Doktorunuza danışmadan asla böyle yöntemleri denemeyiniz

Yakın zamanda konu ile ilgili daha detaylı bilgiler ortaya çıkacaktır. Araştırmalar devam ediyor. Bu yöntem henüz uygulanabilir değil tabiki. Bu yüzden doktora başvurulmadan böyle bir yöntem asla denenmemelidir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.