OFPOF

Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler ve Bilinmeyenler

-
259
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler ve Bilinmeyenler
1.401 izlenme
Ofpofer
-

Saçların dökülmesi eskisi kadar korkulacak bir şey değil. Yeni çıkan teknolojilerle saç ekimi sayesinde bu sorun da ortadan kalkıyor.

saç nakli, kelliğe dirençli olan göğüs, bacak-kol, genital bölge vücut bölgelerinden, özellikle de enseye yakın başın arka tarafından alınan saç köklerinin, saçların döküldüğü bölgeye taşınmasıdır.

1.

Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler ve Bilinmeyenler

saç naklinde daha fazla tercih edilen başın arka kısmında bulunan (ensedeki) saç kökleridir.Erkeklerde ensedeki saç kökleri DHT (dihidro testesteron) hormonuna karşı duyarsız olduklarından dökülmezler. Vücudun diğer bölgelerinden alınan saç kökleri ise dökülmeme özelliğine sahip değildirler ve saç ekimi sonrasında tekrar dökülebilirler.
 

2.

Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler ve Bilinmeyenler

Nakledilmiş saçlar da kalıtımsal (genetik) yapıdan etkileneceğinden zamanla döküleceği bilinmelidir. Son yıllarda saç nakline artan talep nedeniyle çok fazla reklamı yapılıp yaygınlaşmıştır ve rant kapısı olarak görülmektedir. Saç naklinde 1-4 saç hücresini barındıran saç köklerinin naklinin uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Bugün, 1-4 hücre içeren doğal saç köklerinin ileri tekniklerle alınıp grup olarak transfer edilmesine FUT ”Follicular Unit Transplantation.” denilmekte ve saç kaybı/kellik problemi olan kişiler tarafından bu yöntem hızla artan şekilde tercih edilmektedir.

3.

Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler ve Bilinmeyenler

Ancak kadınlarda erkeklerdeki gibi dökülmeme özelliğine sahip bir alan bulunmamaktadır. Bu sebeple kadınlarda yapılacak saç ekiminin başarı şansı erkeklerden daha azdır.
 

4.

Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler ve Bilinmeyenler

saç ekimi operasyonlarından sonra karşılaşılan komplikasyonların başlıcaları aşağıda sıralanmıştır.

5. Kanama ve enfeksiyonlar

Kanama ve enfeksiyonlar

Kanama: Greftlerin alındığı veya yerleştirildiği sahalardan kanama oluşabilir.Bu komplikasyonun olmaması için mutlaka işlemden önce hastanın kanama profili değerlendirilmeli buna yönelik gerekli laboratuar incelemeleri yapılmalı ve kanamayı artırma potansiyeli olan ilaçlar operasyondan yeterince önce kesilmelidir.

Enfeksiyonlar: saç alınan veya ekilen sahalarda enfeksiyon gelişmesi çok nadir görülen komplikasyonlardır. Bunun nedeni kafa derisinin çok iyi kanlanması nedeni ile enfeksiyonlara olan doğal direncidir. Fakat bir enfeksiyon görülmesi halinde sistemik olarak verilen antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

 

6. His kaybı ve dermoid kisti

His kaybı ve dermoid kisti

saç alınan sahada his kaybı: FUT tekniği uygulanan hastalarda nadiren görülebilir, uygun tedavilerle genellikle kaybolur.

Dermoid kist: İşlemden birkaç hafta sonra belirirler, ekilen saç köklerinin fazla derine yerleştirilmesinden kaynaklanırlar.Ekim işlemini yapan kişi saç kökünü yerleştirmezden önce alıcı sahayı iyice bastırıp kökü daha sonra yerleştirerek işlemi yapmalıdır.

 

7. Parke taşı görünümü ya yanlış yöne uzama

Parke taşı görünümü ya yanlış yöne uzama

Parke taşı görünümü: Ekilen köklerin saç derisinin üzerinde kalması durumunda oluşur. Saçlı deride kabarcıklar şeklinde bir görünüm oluşur.

Yanlış yöne uzayan saçlar: Saçın ekildiği bölgede ki diğer saç köklerinin çıkış yönleri ile alakasız yönde uzayan saç kökleri genellikle kötü saç ekimi tekniğinden kaynaklanır.

 

8. Saç ekimi yöntemleri

Saç ekimi yöntemleri

saç ekimi köklerin alınması ve alınan köklerin nakledilmesi olamak üzere 2 aşamada gerçekleşen bir işlemdir.

FUE: Saç köklerinin tek tek alınmasıdır. Fue saç ekimi günümüzde ilk tanımlandığı zamana göre çok değişmiştir. Bugün mikromotor ile yapılan p-FUE ilk tanımlanan tekniğin yerini almıştır. Artık çok nadiren FUE tekniği uygun vakalarda punch dediğimiz biopsi iğneleri ile yapılmaktadır. Bu teknikte ensede dikiş izi kalmaz.

FUT: Enseden güvenli bölgeden bir bant halinde saç şeridi çıkarılarak mikroskop altında köklere ayrıştırılması olayıdır.

 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.