OFPOF

Propolis Nedir Faydaları Nelerdir

-
348
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Propolis Nedir Faydaları Nelerdir
321 izlenme
Ofpofer
-

Dünyanın en güçlü antioksidanı propolis son zamanların popüler ürünlerinden birtanesi. " Propolis nedir? Faydaları nelerdir'i anlatan içerik.

PROPOLİS NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

PROPOLİS, bilhassa kanser hastalığının tedavisine olan olumlu etkisi yönüyle anılıp bu konuda binlerce üniversite araştırmasına da konu olmuştur. Arıların kimi enzimlerini de eklemeleriyle bitki ve ağaç kabuklarını çiğneyip macun kıvamına getirdikleri arı ürünlerinden bir tanesidir. “Propolis’in Faydaları” arasında neler yok ki, aslında antibiyotik değilken çok yüksek antibiyotik etkiler gösterebilmesi ve bu etkileri şaşırtıcı biçimde adeta hedefe odaklanarak yalnızca enfeksiyon kapmış yere ya da hastalıklı dokuya yöneltmesi oldukça dikkat çekici.

 Geç fark edilmiş bu ürünün kendisi ve dolayısıyla faydaları o kadar etkileyici ki...

Antiviral ve anti bakteriyeldir. Bundandır ki diş sağlığı, deri hastalıkları ve sindirim sistemi hastalıklarının çözülmesine katkıda bulunur. Çok sayıda zararlı bakteri ve mantarın yaratabileceği rahatsızlıkları engeller. Yaraların iyileşmesini dört kata kadar hızlandırır ve yüz kata kadar antibiyotik etki gösterdiği araştırmalarıyla ortaya konmuştur. Bunun yanın da çok güçlü antioksidandır.

Diş sağlığına olan faydalarına geçmeden önce Propolisin çürüklere karşı diş macunlarına katıldığını hemen söyleyeyim. Evet, her gün birkaç kez Propolis ekstarktı ile gargara yapıldığında, plakın oluşumu önlenirken diş eti iltihabı, ağız içi ve gırtlak enfeksiyonlarını da giderir. Diş apseleri, çürükler ve ağız kokusunun büyük düşmanı üstelik diş beyazlatılmasında da kullanabilirsiniz.

Deri enfeksiyonlarına da çözüm propolis... Birçok insanın derdi sedef hastalığına iyi gelmesinin yanında mantar ve zor öldürülen bakteri çeşitlerini engelliyor.

Propolis  aklınıza gelmeyecek kadar çok derdin savaşçısı, iş bitiricisi büyük bir nimet,

Mesela solunum enfeksiyonlarından; Nezle, burun iltihabı, faranjit, kronik bronşit hastalıklarında etkin çözümdür. Kepek sorunu yaşayan ve saçlarının sağlıksız görünümünden muzdarip olanların da yardımcısıdır. Evet, şampuana katıldığında saç sağlığına karşı faydalıdır. Bağışıklık sistemi bozukluklarını düzeltir. Çok görülenler olduğu için örnek vereceğim ülser, mide iltihabı ve diğer sindirim sistemi hastalıklarına ilaçtır.

Çoğu kilo alamamanın sebebi bağırsak parazitlerinin de çözümü Propolis.

İltihaplanmaların her türüne faydalıdır.

 (iltihaplanmış yaralar, vajina-uterus, aseptik necrosis, vs…)

Tüberküloz, ülser ve Kulak enfeksiyonlarına denenmiş süper etkin devadır..(iç-dış kulak iltihaplar ve akut kulak rahatsızlıkları gibi)

PROPOLİS NASIL KULLANILIR?

Kullanım Dozajları

Belli bir rahatsızlıktan ziyade genel kullanım için günlük olarak PROPOLİS ekstraktlarından iki gram alınabilir.

Salgınlar hastalık ve enfeksiyonlarla mücadele gibi zamanlarda bu dozlar iki/üç misline kadar arttırılabilir. Bunun yanında dikkat edilmesi açısından hemen uyarılarımı yapmak istiyorum. Birinci olarak iki yaşın altındaki çocuklara verilmesi önerilmezken ikinci olarak da arı ürünlerine alerjisi olanların konuyu doktora danışıp görüştükten sonra hareket etmesi gerekiyor.

Çocuklar için;

Propolisin saf ve toz ya da ekstrakt halde tadı çocukların hoşuna gitmezse tükürebilirler. Bu yüzden çocuklarınıza bal ya da sevdikleri başka karışımların içine katarak verebilirsiniz. Bu şekilde tadı çocukların hoşuna gidecek ve başka karışımlarda da kullanabileceksiniz. Örneğin:

Üç altı yaş arasında çay kaşığının dörtte biri ( 500 mg)

On iki yaşına kadar günlük 1 gr ve on iki yaşından büyüklerde ise yetişkin dozları alınabilir.

Kullanım Şekilleri

Su içinde tüketim ve kullanım: ağız sağlığınız için kullanacaksanız yarım litre suya ekstraktından bir tatlı kaşığı konup çalkalayarak bu sıvı ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Ekstraktın Toz Halinde Kullanımı

Arzuya göre PROPOLİS dozu direkt bala yada yoğurda katılarak alınabilir.

Propolis şurubu: 75 gr bal, 5 gr Propolis ekstraktı ve 20 gr ılık su karıştırılarak Propolis şurubu yapmış olursunuz.

Bal- arı sütü- polen- propolis karışımı: 1 kg bala 200 gr arı sütü, 200 gr havanda dövülmüş polen, 50 gr propolis ekstraktı katılarak yaz kış tüketilebilir. Böylece soğuk algınlığında, iltihabi hastalıklardan korunum veren yaşama enerji ve gençlik katan bir iksir hazırlanmış olur.

Deri üstünde beliren sorunlara karşı(siğil, sivilce, iltihap, yara, yanık,  vb durumlarda  önce bala sonra Propolise temas ettirilip iyice yayılarak ve doğrudan tatbik edildiğinde en güçlü merhemlere oranla dört kat daha hızlı iyileşme gözlenir.

Baş Ağrısı, Yorgunluk, Stres, Gerginlik Ya Da Hastalık Ve Sakatlanma Nedenli Ağrı Ve Sızılara Karşı Terapik Etki İçin Formül;

Ilık su- süt karışımına 10 gr polen ( iki tatlı kaşığı),

2 gr (silme tatlı kaşığı) propolis ve

 isteye göre biraz bal ekleyip karıştırarak yavaş yavaş tüketilirse bahsettiğim ağrı ve gerginliklerde rahatlama sağlar. Bunun yanı sıra ılık sıvı halinde kullanım ağız –içi sorunları ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. Ve son söz olarak Propolis oda sıcaklığında on sekiz ay boyunca ( saklanma koşullarına dikkat edildiği takdirde) besin değerini ve özelliklerini korur.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık