OFPOF

Parmak Kütletme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

-
60.6b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Parmak Kütletme Hakkında Bilinmesi Gerekenler
56.956 izlenme
Ofpofer
-

Herkesin bilerek ya da farkında olmadan yaptığı parmak kütletme hakkında bilinmeyenler!

1. Her sabahın rutini parmak kütletme

Her sabahın rutini parmak kütletme

Bir çoğumuzun her sabah kalktığında ekmek su gibi ihtiyacı olan, yapmadan güne başlayamadığımız, yararlı mı zararlı mı bilinmeden müthiş rahatlık veren o hareket " Parmak Kütletme "

2. Peki bu mutluluğu ve rahatlığı veren ne?

Peki bu mutluluğu ve rahatlığı veren ne?

Bir işe başlamadan, direksiyon başına geçtiğimizde, yemek yapmaya başlamadan, uzun bir mesaja girişirken hatta ve hatta klavyenin başına geçip bu yazıyı yazarken bile yaptığımız bu hareketin rahatlık hissi nereden geliyor olabilir?

3. Kemikten gelen sesin rahatlığı mı olurmuş?

Kemikten gelen sesin rahatlığı mı olurmuş?

Diyebilirsiniz fakat bir çoğumuzun yanlış bildiği şey de budur. Parmaklarımızı kütlettiğimizde gelen bu " çıt " sesinin kemiklerden gelmediğini öğrendiğimde ben de rahatladım. İşte bir rahatlama sebebi daha 

4. Parmak arası kapsüller(miş)

Parmak arası kapsüller(miş)

Vücudumuzda bulunan en çok sürtünmeli eklem yeri parmaklarımızdadır. 2 kemiğinde arasında bulunan kapsül, bu kapsülün içinde bulunan hareket sırasında kemikleri yağlayan bir sıvıdır. Peki bu kapsülün içindeki sıvı da neyin nesi?

5. Oksijen nitrojen ve karbondioksit!

Oksijen nitrojen ve karbondioksit!

Kapsüllerin içinde bulunan Oksijen, Nitrojen ve Karbondioksit gazı parmaklarınızı kütlettiğinizde kapsülün gerilmesi sonucu patlar ve kemik arasına yayılır. İşte rahatlamamızın sebebi !

6. Peki ya bu "çıt" sesi de nereden geliyor?

Peki ya bu "çıt" sesi de nereden geliyor?

Parmaklarınızı her kütlettiğinizde patlayan bu kapsüller içindeki gaz basıncının azalmasıyla gaz kabarcıklarının patlamasına sebep olur. İşte sesin kaynağını bulduk. Kabarcıklar patladığında sıvılar yayılır ve eklemlerin hareket alanı genişler. Şimdi rahatladık işte !

7. Ben parmağımı art arda kütletirim!

Ben parmağımı art arda kütletirim!

Malesef ki bu mümkün değil. Parmaklarınızı kütlettikten bir süre sonra bahsettiğimiz kapsüller arasındaki gaz kabarcıklarının sıvı içinde oluşması için belli bir süre gerekmektedir. Beklemeye devam.

8. Peki ya kütletmenin zararı var mı?

Peki ya kütletmenin zararı var mı?

Aslında sanılanın aksine bir çok bilim insanı bu hareketin zararı olmadığını söylüyorlar (annelerimiz hariç). Siz de annelerinizin yanında parmaklarınızı kütletirken " yapma şunu bak parmakların tutmayacak! " gibi sözler duyuyorsunuzdur. Aslında küçük de olsa zararları var. Bakalım nelermiş?

9. Dokular zarar görüyor!

Dokular zarar görüyor!

Bir çok bilim insanı eklemler çevresindeki yumuşak dokuların zarar gördüğünü, parmakların şiştiğini ve ellerimizin kavrama kuvvetini kaybettiğini söylüyorlar.

Sonuç olarak yararlı mı zararlı mı tartışmaları devam ederken bu yazıyı okuduğunuz süre boyunca parmaklarınızı kütlettiğinizi biliyorum


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.