OFPOF

Öksürük Nasıl Geçer? Öksürüğe Ne İyi Gelir?

-
9.4b
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Öksürük Nasıl Geçer? Öksürüğe Ne İyi Gelir?
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Öksürük nasıl geçer? Öksürük nedenleri nelerdir? Öksürüğe ne iyi gelir? Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük tedavisi nasıl yapılır?

Farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilen öksürük ile ilgili olarak söylenebilecek birçok şey var. Öksürük nedenleri bilinen yaygın sebeplerle dile getirilebileceği gibi aynı zamanda da bilimsel tanımlarla da ortaya konabilmektedir. Öksürük tedavisinde ise kullanılabilecek birçok farklı şey bulunmaktadır. Öksürük pek çok şeyin habercisi olabileceği için bir doktora görünmek yapılması gereken en iyi şey olacaktır. Fakat “Kuru öksürüğe ne iyi gelir?”, “Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir?”, “Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir?” gibi birçok farklı soru sorulduğu için ev ortamında kolaylıkla yapılabilecek şeylerden bahsetmemiz iyi olacak.

Öksürük Nedenleri

Öksürüğün üç farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar akut, akut ve kronik arası ve kronik şeklindedir.

Akut: Aniden başlayan, grip, sinüs enfeksiyonu ya da soğuk algınlığı gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkarak yaklaşık 3 hafta sürer.

Akut – Kronik: 3 ve 8 hafta arası süren bir öksürük tipidir.

Kronik: 3 haftadan daha uzun bir süre devam eden bu öksürük tipinde, sigara, astım ya da reflü gibi sebeplerden dolayı öksürük kronikleşir.

Nefes yollarında yer alan, bilinmeyen ya da istenmeyen bir madde sebebiyle uyarılan sinirlerin beyne sinyal göndermesinin ardından beynin nefes kasları ve akciğerle iletişime geçerek bizi daha güçlü bir nefes vermeye yöneltir. İşte öksürük dediğimiz şey de tam olarak budur.

Öksürüğün stres ya da psikolojik sorunlar, sigara, astım, geniz akıntısı, reflü, viral enfeksiyonlar, anfizem, tüberküloz, akciğer kanseri, konjestif kalp yetmezliği, çeşitli ilaçlar gibi bilinen çeşitli yaygın sebepleri de bulunmaktadır.

Öksürük bebeklerde, çocuklarda, gençlerde, yetişkinlerde ve yaşlı bireylerde gözükebilen bir durum olmakla birlikte balgamlı ve kuru olmak üzere iki yaygın versiyonu da bulunmaktadır. Peki ya öksürük için evde ne yaparsak iyi gelir, şimdi gelin sizlere birkaç ipucu verelim.

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Limon

Limon

Limon ve limon suyu hem boğaza hem de hastalıklara iyi gelmektedir. Bu nedenle içeceklerinize bir miktar limon suyu koymanız öksürüklerinize de iyi gelecektir.

Bal

Bal

Bal içerisinde yer alan mantar önleyici içerikler, antibakteriyel ve antiviral içerikler ile birlikte hem tahriş olmuş boğaza iyi gelir hem de balgamın sökülmesini sağlar. Ayrıca gelişmekte olan çocuklarda meydana gelebilen boğaz iltihaplanmalarını yumuşatarak öksürüğü bastırır. Fakat 1 yaşından küçük çocukların bal kullanması gıda zehirlenmesine yol açabileceği için tavsiye edilmemektedir.
2 ve 5 yaş aralığında olan çocuklara yarım tatlı kaşığı, 12 yaşından büyük çocuklara ise 2 tatlı kaşığı bal verilebilmektedir.
Balı, hazırlayacağınız bitki çaylarına katarak hem tat hem de şifa katabilirsiniz. Ayrıca ılık suda bekletilmiş suyu da içebilirsiniz. 

Buhar

Buhar

Buhar, her yaş için oldukça uygun bir yöntemdir. Henüz ilk adımlarını atan çocuklardan yaşlı insanlara dek en etkili yöntemlerden biri buhardır. Bu yöntemi kullanabilmek için isterseniz su dolu bir kabın buharını üzerinize bir havlu koyarak soluyabilirsiniz. Ya da direkt buharla dolmuş bir banyoya girerek 15 dakika boyunca duş alabilirsiniz. Fakat duşta uzun süre kalmak baygınlık gibi yan etkilere yol açabileceği için bu konuda özellikle de bir hastalığınız varsa dikkatli olmanız gerekir. Limon, adaçayı ve okaliptüs yağı gibi ilaveler de iyi gelecektir.

Zerdeçal

Zerdeçal

Sahip olduğu güçlü antiseptik içeriklerle birlikte aşırı mukus üretimine yardımcı olan zerdeçal özellikle balgamlı öksürüğe sahip olan kişilerin derdine deva olmaktadır. Ayrıca zerdeçal bağışıklık sistemi içinde birebirdir.
Bir bardak sıcak sütün içine bir çay kaşığı kadar zerdeçal koyarak sabahları ve yatmadan önce içmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca yarım çay kaşığı kadar zerdeçalı bir bardak su ile çiğneyebilirsiniz.

Zencefil

Zencefil

Zencefilin boğaz ve solunum yolu enfeksiyonların iyi geldiği bilinmektedir. Çeyrek tatlı kaşığı öğütülmüş zencefil, çeyrek tatlı kaşığı biber tozu ve bir çorba kaşığı kadar elma sirkesi ve balı 2 çorba kaşığı kadar suyun içinde karıştırdıktan sonra birkaç gün boyunca 2 çay kaşığı kadar tüketebilirsiniz.
Ayrıca zencefili yemeklerde kullanabilir, çayınıza katabilir ya da çiğneyebilirsiniz.

Bitki çayları

Bitki çayları

Bitki çayları özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olmuş durumda. Çünkü vücudumuz direncini kaybettiği zaman şifalı otların yardımıyla ayakta kalmaya çalışır. Bu nedenle soğuk algınlığı, kırgınlık, yorgunluk ve öksürük gibi durumlarda bitki çayı tüketiriz. Şimdi sizlere bitki çayı konusunda uygulayabileceğiniz birçok farklı yöntem bulunduğu için sadece iki adet örnek vereceğiz.
İlk yöntem: Bir çay kaşığı kadar taze çekilmiş karabiberi bir fincan içerisinde iki yemek kaşığı balla karıştırdıktan sonra üzerine kaynar su döküp, 15 dakika kadar demleyin. Ardından süzün ve içmeye hazır bir hale getirin.
İkinci yöntem: Bir kupa kaynar suyun içine iki tatlı kaşığı kadar kurutulmuş melisa otunu karıştırdıktan sonra süzerek içebilirsiniz.

Sıvı tüketimi

Sıvı tüketimi

Genellikle hasta kişiler kuru bir şekilde öksürürler. Bu nedenle de boğazları tahriş olur. Sıvı tüketimi de bunun önüne geçerek boğazı yumuşatır. Ayrıca vücut salgılarını seyrelten sıvılar, mikropların da vücuda girişini engeller. Bu nedenle su, bitki çayı ve çorba gibi şeyleri içebilirsiniz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.