OFPOF

Metabolizmanızı Hızlandıracak 10 Besin

-
5.6b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Metabolizmanızı Hızlandıracak 10 Besin
4.599 izlenme
Ofpofer
-

Yaz aylarının yaklaştığı bu günlerde metabolizmanızı hızlandıracak 10 besin neymiş inceliyelim

Özellikle yaz aylarına yaklaştığımız bu günlerde, plajlarda veya havuz kenarında fit ve güzel görünmek isteyen kişiler şimdiden diyet yapmaya başladı. Güzel bir vücuda kavuşmanın tek yolu sıkı bir diyet ve spordan geçsede, bu besinler hedeflinize giden yolda size yardımcı olacak veya hedeflerinize daha kısa sürede ulaşmanızı sağlayacaktır.

10. Yeşil Çay

Yeşil Çay
Yeşil çay ve siyah çay aslında aynı bitkiden üretiliyor. Siyah çay ve yeşil çayı birbirinden ayıran en önemli faktör işleniş biçimi. Yeşil çay yaprakları siyah çaya oranla daha az işlendiği için antioksidan özelliğini büyük oranda koruyor. Eğer kalori kontrolü yaptığınız bir beslenme biçimini, düzenli egzersizle birleştirirseniz, bu noktada yeşil çay, iştahı bastırmada, yağ yakmada ve vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri sağlamada yardımcınız olabilir.

9. Acı Biber

Acı Biber
Acı biberin yağ yakıcı olmasının sebebi ''capsaicin'' içermesi. Metabolizmayı hızlandıran besinler arasında önemli bir yeri bulunan acı biber ile metabolizmanızı 1.2-2 kat arasında hızlandırmanız mümkün.

8. Tarçın

Tarçın
Tarçının metabolizmayı hızlandırmasının iki nedeni var, bunlardan birincisi kan şekerini dengelemede yardımcı olması, bu sayede öğünler arasındaki açlık hissini bastırarak daha az yemenizi sağlıyor, ikincisi ise vücutta sindirilirken termojenik etkisinin olması, bu sayede vücut sıcaklığınızı arttırarak daha fazla kalori harcamanızı sağlıyor.

7. Ananas

Ananas
Ananas içinde bulundurduğu bromelain sindirim enzimi sayesinde proteinlerin sindirimini kolaylaştırır ve vücuttaki yıkım hormonu seviyesini arttırır. Dolayısıyla metabolizmanızı hızlandırarak yağ yıkımını destekler.

6. Yeşil Kahve

Yeşil Kahve
Yeşil kahve İçeriğindeki kafein ve klorojenik asit sayesinde, yağ yakımını hızlandırır, bazal metabolizmayı hızlandırır, kalori yakımını hızlandırır ve kilo vermenizi sağlar. Normal kahve gibi hazırlayabileceğiniz bu kahveyi denemeden çok fazla almayın tadı biraz kötü.

5. Zencefil

Zencefil
Zencefil sindirime yardımcı olurken vücut sıcaklığını yükselterek termojenik etki sağlar ve yemeklerden sonra metabolizma hızını yaklaşık %20 oranından arttırır.

4. Protein

Protein
Protein vücutta çok zor sindirildiği için sindirimi sırasında vücut daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarak metabolizmanızı hızlandırır, ayrıca daha zor sindirildiği için öğünler arasında açlık hissi yaşamazsınız.

3. Fındık

Fındık
Fındık kalp için sağlıklı yağları yüksek oranda içerir, ayrıca lif ve protein oranıda oldukça yüksektir. Çalışmalar fındığın ölçülü yendiğinde kolesterol düzeylerini düzenlediğini ve kilo kaybını teşvik ettiğini göstermiştir. Ayrıca günlük yağ ihtiyacınızı düzenli olarak karşılamazsanız hormon seviyelerinizdeki düzensizlikten dolayı vücut kendini kontrol altına alarak yağ yakmanızı engeller.

2. Kahve

Kahve
Kahveden kastımız sade veya filtre kahve, ikisi bir arada veya üçü bir arada türü kahveler tüketmek size ekstra kaloriden başka bir şey kazandırmaz. Kahve içerdiği bol kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırır ayrıca enerji vererek daha zinde görünmenizi sağlar.

1. Su

Su
Su vücudumuz için olmazsa olmazlardan. Hafif susuzluk hissiniz bile varsa metabolizmanız yavaşlayabilir. Yapılan bir çalışmada günde 8 bardak su içen kişilerin vücutlarının yakmış olduğu kalorinin 4 bardak içenlere göre daha fazla olduğu gösterilmiştir.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.