OFPOF

Madde Madde Hamilelik Belirtileri

-
1.7b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Madde Madde Hamilelik Belirtileri
0 izlenme
-

Hamilelik dönemi başlamadan kişinin vücudunda baş gösteren belirtilere gelin bir bakalım...

Hamilelik belirtileri kadından kadına farklılık gösterir bazı kadınlar hamileliğin ilerleyen aylarında bile hamilelik öncesi gibi süreleri yaşamaya başlarlar. Hamilelik belirtileri konusunda bize ışık olabilecek durumlar vardır. İşte onlar!

Yorgunluk

Yorgunluk

Hamile kaldığınzda vücudunuzun iş yükü artar vücut hem sizi hem de çocuğunuzun gelişimi için vücut sürekli yorgun olarak kendini hisseder hamilelik döneminde progesteron adı verilen hormon daha fazla salgılanır ve bu hormon yatıştırıcı etkisi nedeniyle yorgunluğu artırır.

Memelerde büyüme veya hassasiyet

Memelerde büyüme veya hassasiyet

Hamileliğin erken döneminde vücutta gerçekleşen hormonal değişiklikler göğüslerde büyüme, hassasiyet veya hafif ağrıya neden olabilir. Bazı anne adaylarında meme uçlarında renk değişikliği de oluşabilir.

Mide bulantısı ve kusma

Mide bulantısı ve kusma

Çoğu kadın için hamileliğin ilk belirtilerinden biri mide bulantısı ve kusmadır. Hormon seviyelerinin değişmesi nedeniyle oluşan bu durum ''sabah bulantıları'' olarak bilinmesine rağmen günün herhangi bir saatinde oluşabilir. Bazı anne adayları kokulara karşı aşırı hassasiyet yaşarlar. Önceden rahatsız olmadığınız bir koku, midenizin bulanmasına neden olabilir.

İştahın açılması ve yiyeceklerin bazılarından tiksinme

İştahın açılması ve yiyeceklerin bazılarından tiksinme

İştahın artması çoğu anne adayının yaşadığı bir diğer erken belirtidir. Sürekli aç olduğunuzu hissedebilirsiniz veya bazı yiyecekleri aşerebilirsiniz. Örneğin mevsiminde olmayan bir meyve veya sebzeyi çok canınız çekebilir. Bazı hamileler ise tam tersi bir durum yaşayabilir; önceden sevdiğiniz yiyeceklerden tiksinmeye veya iğrenmeye başlayabilirsiniz.

Sık idrara çıkma

Sık idrara çıkma

Hamileliğin oluşmasından bir hafta sonra bile daha sık tuvalete çıktığınızı fark edebilirsiniz. Geceleri alışık olduğunuzdan daha çok uyanıp idrara çıkmaya başlayabilirsiniz. Bazı anne adaylarında kabızlık da görülebilir.

Baş dönmesi

Baş dönmesi

Hamilelik kan damarlarının genişlemesine neden olduğu için tansiyonunuz düşebilir. Ani kalkıp oturma durumlarında ciddi baş dönmeleri ve düşmelerde yaşanabilmektedir dikkat edilmesi ve ağır hareket edilmesi gerekmektedir.

Ruh halinde olan değişiklikler

Ruh halinde olan değişiklikler

Vücudunuzda oluşan hormonal değişimler ruh halinizde ani değişikliklere yol açabilir. Daha kolay sinirlendiğinizi veya daha stresli olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bir an çok gülerken hemen ardından ağlamak isteyebilirsiniz. Duygusal dalgalanmalar da oldukça yaygın görülen hamilelik işaretleridir.

Hafif kanama

Hafif kanama

Bazı kadınlar için hamileliğin en erken belirtisi çok hafif vajinal kanamadır. Döllenmenin ardından yaklaşık 10 ila 14 gün sonra oluşan ve kısa süren bu kanama implantasyon yani yerleşme kanaması olarak adlandırılır. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sonucu oluşur. İmplantasyon kanaması çoğunlukla adet dönemine denk geldiği için adet kanamasıyla karıştırılabilir ancak adet dönemi kanamasına kıyasla çok daha hafif ve beneklenme şeklindedir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.