OFPOF

Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir? 7 Maddede Limonlu Su İçmenin Faydaları

-
8.1b
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir? 7 Maddede Limonlu Su İçmenin Faydaları
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Her derde deva olan limonlu su, sağlıklı bir yaşam isteyenler için harika bir tercih. Limonlu su içmenin faydalarını 7 maddede özetledik.

Sağlıklı bir yaşam için bazen küçük değişiklikler aslında çok büyük iyilikleri beraberinde getirebilir. Küçük alışkanlıklar sağlıklı bir yaşam ve beslenme düzeni için anahtar değerde olabilir. Şimdi sizlerle küçük bir alışkanlığın vücudumuzda ve sağlığımızda nasıl faydalı yanları olabileceğine bir örnek vereceğiz. Limonlu su içmek vücudunuz ve sağlığınız için oldukça faydalıdır.

İlk tıp kaynaklarından beri sağlıklı yaşamın en önemli bileşenlerinden biri yeterli su içmektir. Bazı kişiler su içmekten pek hoşlanmaz ya da gün içinde yeteri miktarda suyu rahatlıkla tüketemeyebilirler. Kulağa ilginç gelebilir ama suyun tadını sevmeyen ve su içmeyi sevmeyen kişiler de bulunur. Bu kişiler için de limonlu su, su içme alışkanlığı kazanmalarına yardımcı olabilir çünkü limon suya başka bir aroma katar ve sanki su değil de başka bir içecek içiyormuşsunuz hissi verebilir. Limon, içerdiği B ve C vitaminleriyle, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve demir mineralleriyle oldukça yararlı bir besin maddesi. Yalnızca bu maddeleri içermekle kalmayan limon ayrıca antioksidan özelliğine sahip ve bir de bunların yanı sıra lif bakımından da oldukça zengin. Her sabah bir bardak limonlu su içerek, güne kendinizi tazelenmiş hissederek başlayabilirsiniz. Sabah içeceğiniz limonlu su sabah sabah sindirim sisteminize iyi gelecek ve sizi adeta güne hazırlayacaktır.

Limonlu suyu hazırlarken, yarım limonu sıkın ve üzerine dilediğiniz kadar su ekleyin. Suyun ılık olması her zaman daha iyi bir tercih olur. Ancak dilerseniz soğuk ya da sıcak su da ekleyebilirsiniz. Limonlu sıcak suyun faydaları sadece sabahları değil günün dilediğiniz zamanında da sizinle olabilir. Ancak peşinen uyarmakta fayda var, aşırı limon tüketiminde midenizde ufak da olsa yanma sorunları görülebilir, dolayısıyla bir çok şeyde olduğu gibi limonda da fazlası zaman zaman zarar olabilir. Şimdi gelin limonlu suyun faydalarına kısaca göz atalım.

1. Sindirim sistemi için oldukça yararlı

Sindirim sistemi için oldukça yararlı

Limonlu su vücudunuzdaki zararlı maddelerin ve toksinlerin sökülmesine yardımcı olur. Limonun içeriğindeki bileşimler tükürük bezlerinde ve mide sularında bulunan bazı maddelere benzerlik taşır ve bu yapılardaki klorik aside benzeyen bir yapıdadır. Bu nedenle limonlu su sindirim için olmazsa olmaz bir madde olan öd sıvısının salgılanmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra limon, mineral ve vitaminler açısından da oldukça zengin bir besin maddesi olduğundan dolayı sindirim sistemindeki istenmeyen maddelerden arınmanıza yardımcı olur. Limonlu su tüketmek mideye bağlı birçok rahatsızlığa da iyi gelir. Örneğin limonlu su tüketmek reflü, karın şişliği, hazımsızlık gibi belirtileri ortadan kaldırabilir.
 

2. İyi bir idrar söktürücü

İyi bir idrar söktürücü

Limonlu suyun faydaları arasında ideal tüketiminde idrar miktarını artırdığı ve idrarla beraber istenmeyen maddelerin vücuttan atılmasını hızlandırdığı yer alır. İdrar miktarını artırmasıyla faydasını gösteren limonlu su, toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlamakla kalmaz ve idrar yolunun da daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Limon içinde bulunan sitrik asit sayesinde karaciğerde salgılanan ve zararlı maddelerden arınmaya yardımcı olan enzimlerin etkilerini ve salınımını artırır.

3. Cilt bakımı için kullanılabilir

Cilt bakımı için kullanılabilir

Limonlu su yalnızca içildiğinde değil; yüz ve el temizliğinde de kullanabileceğiniz bir sıvı. Limonun içinde yer alan antioksidanlar ve özellikle C vitamini sayesinde cildinizdeki kırışıklıkları azaltabilir ve siyah noktalarla mücadelede size yardımcı olabilir. C vitamini ayrıca yapısı sayesinde sivilcelere neden olan bakterilerle mücadele eder, bu nedenle parlak ve sağlıklı bir görünüme sahip bir cilt için oldukça önemli. Limonlu su, ilerleyen yaşlarda ciltte belirlen lekeleri azaltmak için de kullanılabilir.

4. Bağışıklık sistemine olumlu katkılar sağlar

Bağışıklık sistemine olumlu katkılar sağlar

Limon, içerdiği C vitamini başta olmak üzere faydalı vitamin ve minerallerle güçlü bir antibakteriyel madde olma özelliği taşır. İçeceğiniz limon suyu ya da limonlu su, grip ve soğuk algınlığına iyi gelir. Ayrıca boğaz ağrısı ve boğaz şişliğine de iyi geldiği bilinen limonlu su bunun dışında ağız içi yaralara ve aft tipi oluşumlara karşı da iyi gelir.

5. Limon bünyeye enerji verir, stresi azaltır

Limon bünyeye enerji verir, stresi azaltır

İnsan vücudunun ihtiyacı olan enerji tükettiğiniz yiyecek ve içecekler yoluyla alınır. Limon, içerdiği maddeler gereği negatif yüklü iyon miktarının bir hayli yüksek olduğu bir yiyecek ve bu sebeple vücuda girdiği andan itibaren diğer birçok besin maddesine göre vücuda daha fazla enerji verir. Limonun yalnızca kimyasal yapısı değil kokusu da ferahlatıcı ve enerji verici. Limonlu su içmek hem kokusu hem de içerdiği vitamin ve minerallerle stresinizi azaltabilir, ayrıca kaygı düzeyinizi de yatıştırabilecek özelliklere sahip.

6. Limonlu su, çabuk iyileşmenize yardımcı olabilir

Limonlu su, çabuk iyileşmenize yardımcı olabilir

Limon, içerdiği C vitamini sayesinde iyileşmeyi artırır. Özellikle kemik ve bağ dokularındaki zedelenmelerine karşı oldukça yararlı olduğu bilinir. C vitamini, antienflamatuar özelliğe sahip yani hem yaralarınızın iyileşmesine yardımcı olur hem de doku zedelenmelerinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

7. Limonlu su nefesinizi tazeler

Limonlu su nefesinizi tazeler

Limonlu su içmenin faydaları arasında bir de limonun taze oluşu ve C vitamin içermerinden dolayı ağzınızda ve damağınızda taze ve ferah bir tat bırakması var.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.