OFPOF

Kabızlık Sebepleri ve Tedavisi

-
3.1b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Kabızlık Sebepleri ve Tedavisi
3.424 izlenme
Ofpofer
-

Pek çoğumuzun zaman zaman karşılaştığı, bazen uzun sürerek yaşam kalitemizi bir anda düşüren ve patronun kim olduğunu gösteren durum...

Bütün yaratıcı fikirlerin çıkış noktası olan tuvalet, bazen yaratıcılığımızı durma noktasına getirir. Bu durumların başında sanırım kabızlık geliyor. Peki durup dururken niye kabız oluruz, bu durumu yaşamamak için ne yapmalıyız? Sebepleri ve tedavisiyle rotamızı vüdumuzun farklı bir yerine çeviriyoruz. 

1. Kabızlık Nedir?

Kabızlık Nedir?

Kişinin bağırsak dolaşımının yeteri kadar hareket etmemesiyle meydana gelen bir hastalıktır. Kabızlık ara ara herkes de görülebilen bir rahatsızlıktır. Kabızlık denildiğinde insanların aklına az sayıda dışkılama gelir, fakat normal sağlıklı bir kişi günde üç kere veya haftada üç kere tuvalete çıkabilir. Yani kabızlık kişinin genetik yapısına yediği yiyeceklere, tüketilen sıvı miktarlarına, günlük hareketlerine göre farklılık gösterir. 

2. Sebepleri Nelerdir?

Sebepleri Nelerdir?

Kabızlığın başlıca sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.
1. Merkezi Sinir Sistemi Bozukluğuna Bağlı Kabızlık
2. Dışkılama Refleksi Bozukluğuna Bağlı Kabızlık
3. Mekanik Kabızlık
4. Kişinin Bağırsak Kaslarının veya Karın Kaslarının Tembelleşmesi Sonucu Oluşan Kabızlık

3. Merkezi Sinir Sistemi Bozukluğuna Bağlı Kabızlık;

Merkezi Sinir Sistemi Bozukluğuna Bağlı Kabızlık;

Kronik sinir sistemi ile ilgili bir hastalığın olması veya bu hastalığı önleme amaçlı kullanılan ilaçlardan kaynaklanan kabızlık. Antidepresanlar da dahil olmak üzere bazı ilaçlar kabızlığa yol açabilmektedir.

4. Dışkılama Refleksinde Bozukluğuna Bağlı Kabızlık;

Dışkılama Refleksinde Bozukluğuna Bağlı Kabızlık;

Hemorit, apse, daralma gibi bağırsak enfeksiyonlarına, bağırsak yumuşatıcılarının  yanlış ve dikkatsiz kullanımı, karın içinin enfeksiyon kapması, vücutta su kaybının başlamasıdır. 

5. Mekanik Kabızlık;

Mekanik Kabızlık;

Herkes tarafından bilinen nedenlerden biri, sıvı kaybı ya da az sıvı tüketimi sonucu dışkının sertleşmesi.

6. Kişinin Bağırsak Kaslarının veya Karın Kaslarının Tembelleşmesi

Kişinin Bağırsak Kaslarının veya Karın Kaslarının Tembelleşmesi

Bu durumda bağırsağın bir kısmının görev dışı kalması ve bundan dolayı aşırı genişlemesi mekanik kabızlığı meydana getirir.

7. Nasıl Kurtuluruz?

Nasıl Kurtuluruz?

Kabızlıkla karşılaşılınca ilk akla gelen bir doktora gitmek oluyor. Ancak kullanılan ilaçlar biz süre sonra bağırsak tembelliğine yol açarak daha başka sorunlara yol açabilmektedir. Bu yüzden bol lifli ve sulu gıdalar tüketmek, bu durumun doğal yollarla çözülmesine yardımcı olacaktır. Elma, kayısı, erik gibi meyveleri kabuğu ile komposto yaparak taze taze tüketilmesi kabızlığa iyi geliyor. Ancak diyabet hastalarının bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir.

8. Nasıl Önlenir?

Nasıl Önlenir?

Tuvalet ihtiyacımız geldiğinde tuvalete gitmemiz kabız olmamamız için en önemli koşul. Ancak tuvalet ihtiyacınız yokken kendinizi zorlamak hemoroid gibi başka sıkıntılara sebep olabilir, o yüzden fazla zorlamaya gerek yok. Diğer taraftan ev dışında tuvalete gitmek istemeyen insanların diğer insanlara oranla kabız olma ihtimali daha yüksekmiş. Tabi ki hareket kabiliyetimizin azalması da kabızlığı tetikleyen bir diğer koşul. Bağırsak hareketlerini düzenlemek için mümkün olduğunca yürüyüş yapmak faydalı olacaktır. Bol sıvı tüketimi de önemli bir faktör. 

9. Beslenmenin Etkisi

Beslenmenin Etkisi

Beslenmenin etkisi şüphesiz baş rolde. yemek yeme alışkanlığımızı gözden geçirmekle işe başlamalıyız. Örneğin güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayarak, sıcak çay ya da su içmek sindirim sistemimizi harekete geçirecektir. Gün içerisinde fast food, abur cubur diye tabir ettiğimiz çikolata bisküvi gibi hazır yiyeceklerden kaçınmamız, bağırsak faaliyetlerimiz için çok önemli. Diğer taraftan et ve et türevi yiyecekler yerken yanında yeşil salata tüketmek sindirimi zor olan ve bağırsaklarda diğer gıdalara göre daha çok kalan etin sindirilmesinde büyük kolaylık sağlar, üstelik yemeğe de lezzet katar. Acı yemenin de bağırsak faaliyetlerini hızlandırdığı bir gerçek ama fazlası daha büyük acılara sebep olabilir.

10. Sonuç

Sonuç

Kabızlık sorununuz uzun sürüyorsa ve aldığınız önlemler neticesinde son bulmadıysa bir doktora görünmemiz büyük önem arz etmektedir. Uzun süren kabızlık başka rahatsızlıkların habercisi olabilir. Sancısız bir gün geçirmeniz dileğiyle.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.