OFPOF

İyi Hissetmek: Depresif Ruh Halinden Çıkmanız İçin Artık Bırakmanız Gereken Düşünce Alışkanlıkları

-
2.0b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İyi Hissetmek: Depresif Ruh Halinden Çıkmanız İçin Artık Bırakmanız Gereken Düşünce Alışkanlıkları
0 izlenme
Ofpofer
-

Depresif ruh halinden kurtulmanız için vazgeçmeniz gereken düşünce alışkanlıklarını biliyor musunuz?

Depresif bir ruh halindesiniz ve kurtulmak istiyorsunuz. Peki bunu nasıl başaracaksınız? İşte "İyi Hissetmek" kitabının yazarı psikiyatrist Dr. David Burns tarafından açıklanan ve kurtulmanız gereken düşünce alışkanlıkları.

Ya Hep Ya Hiç Düşüncesi

Ya Hep Ya Hiç Düşüncesi

İşte sizi için için yiyen mükemmeliyetçilik hastalığının temelinde yatan düşünce. İşeriniz iyi gidiyorsa sonuna kadar hep öyle olmasını istersiniz ya da çok iyi yaptığınız bir şeyi sonuna kadar böyle devam ettirmeyi. Bir kez bile işler yolunda gitmese her şey mahvolmuş gibi düşünmeye başlarsınız. Gerçekçi olan ise hayatta mükemmel diye bir şey olmadığıdır. Mükemmele ulaşma takıntısı size bir şey kazandırmaz.

Aşırı Genelleme

Aşırı Genelleme

Tek bir olumsuzluğu sonu gelmeyecek bir başarısızlıklar zincirinin başlangıcı gibi görürsünüz. İlgi duyduğunuz insan tarafından reddedilmenizi bundan sonra hep reddedileceğinizin işareti olarak algılarsınız ya da iş yaşamınızın daha başında karşılaştığınız bir olumsuzluk sonuna kadar hep başarısız olacağınızı düşündürür.

Zihinsel Filtreleme

Zihinsel Filtreleme

Tek bir olumsuz ayrıntıyı bulur ve onunla uğraşır durursunuz. Gerçeklere bakışınız, bir damla mürekkebin tüm şişedeki suyu bulandırması gibi kararır. Girdiğiniz bir sınavda 100 sorudan 90'ını doğru cevapladığınızda kafanız yanlış yaptığınız 10 soruya takılı kalır ve sınavdan başarısız olduğunuzu düşünürsünüz, hatta eğitim yaşamınız boyunca da bunun böyle gideceği gibi gerçekçi olmayan bir inanışa kapılırsınız.

Olumluyu Olumsuza Çevirmek

Olumluyu Olumsuza Çevirmek

Hayatınızdaki olumlu şeyleri büyük bir ustalıkla olumsuza çevirirsiniz. Örneğin size iltifat eden birinin sadece nezaketen böyle bir şey söylediğine, aslında değersiz görülen biri olduğunuza inanırsınız. Bu şekilde hayatınızı tamamen olumsuzluklara ve acılara odaklanarak geçirirsiniz.

Sonuçlara Atlamak

Sonuçlara Atlamak

Ortada hiçbir şey yokken kendinizi en olumsuz sonuca ikna edersiniz. Gerçekçi bir kanıtı olmamasına rağmen insanların sizin hakkınızda kötü düşündüğüne inanırsınız ya da yeni başladığınız bir işin mutlaka olumsuz sonuçlanacağından eminsinizdir. Halbuki ne zihin okumaya yeteneğimiz vardır ne de geleceği görme. Bu yaptığımız kendimizi ikna ederek daha başından vazgeçmemize sebep olur, o kadar.

Duygusal Kararlar

Duygusal Kararlar

Yaşadıklarımız düşüncelerimizi, düşünceler de duygularımızı etkiler. Olumsuz duygularınızın gerçeği yansıttığına o kadar inanırsınız ki aslında ne olduğu üzerine düşünmezsiniz bile. Kendinizi başarısız hissettiğinizde işlerinizin yolunda gitmediği inancına kapılırsınız ama gerçek hiç de öyle olmayabilir.

Lazımcı düşünce tarzı

Lazımcı düşünce tarzı

Kendimize ya da başkalarına "- meli, - malı" ile biten cümlelerle aslında gerçekçi olmayan standartlar koyarız. "Bu işi başarmalıyım, beni kesinlikle bekletmemeli" gibi. Durumlar koyduğumuz standardın altında gerçekleşince de kızgınlık, hayal kırıklığı gibi yapıcı olmayan duygulara kapılırız. 

Etiketleme

Etiketleme

Kendinizi ve başkalarını yaşanan tek bir durum yüzünden olumsuz bir şekilde etiketlersiniz. Yemeği yaparken tuzu fazla kaçırdığınız için "beceriksiz" olursunuz ya da akşam dışarıya çıkma teklifinizi kabul etmeyen arkadaşınızı "uyumsuz" olarak etiketlersiniz. Gerçekçi olan ise tek bir durum yüzünden etiketlemenin doğru olmadığıdır.

Kişiselleştirme

Kişiselleştirme

Kendinizi aslında kontrolü sizde olmayan bir durumun yegane sorumlusu olarak görürsünüz. Örneğin çocuğunuz sınavdan yeterli not alamadığında, bunun asıl nedenine odaklanmak yerine, "ben kötü bir ebeveynim" dersiniz ve çocuğunuza gerçekten yardımcı olabilme fırsatını geri plana atarsınız.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.