OFPOF

Hızla Zayıflamanızı Sağlayacak 6 Enfes Çay

-
8.4b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Hızla Zayıflamanızı Sağlayacak 6 Enfes Çay
25.735 izlenme
Ofpofer
-

Kilolarınızdan şikayetçi misiniz? Sadece çay içerek zayıflamak ister misiniz? O halde bu içerik tam size göre...

Çay içmek birçok yönden sağlığımıza yararlıdır. Sudan sonra dünyada en çok tüketilen ikinci içecek çaydır. Belli başlı bitkisel çaylar özel sinir sistemlerini veya psikolojik sistemleri hedefler. Bilinçli bir şekilde kilonuzu düşürmek istiyorsanız, birazdan bahsedeceğimiz bu altı çayı içmek size en etkili sonuçları sağlayacaktır.

Bitkisel çaylar hem sıcak hem de soğuk şekilde tüketilebilir. Yine de biz bu çayları en sevdiğiniz tatlar ile karıştırarak daha lezzetli bir şekilde içmenizi öneririz.

 

1. Yeşil Çay

Yeşil Çay

Açık ara en popüler ve sık sık "en sağlıklı" olarak adlandırılan yeşil çay, kilolarımızı eriten çayların en başında yer alıyor. Polifenol ve Epigallokatekin Galat (EGCG) isimli çok güçlü antioksidanlar içeren yeşil çay, yağların hızla yakılmasını sağlamakla beraber karbonhidratların emilimini de engeller.

Asıl içeriği olan kafein ile de hem zihnimizi hem vücudumuzu hızlı bir şekilde uyararak bizi daha etkin bir hale getirir. Sağlıklı yaşam sitelerine göre kilo kaybını en üst seviyeye çıkarmak istiyorsak çayımızı sıcakken tüketmeliyiz. Aynı durum yeşil çay için de geçerli.

2. Oolong Çayı

Oolong Çayı

Daha çok yeşil çaya benzeyen Oolong, Epigallokatekin Galat(EGCG) dolu olması sayesinde yağların parçalanmasını arttırır. Bu çay kandaki şeker oranını düzenleyerek şeker isteğini azaltır, karın bölgesindeki yağları küçültür, yağ yapıcı enzimleri engelleyerek kaybedilen kilonun geri gelmesini engeller.

Ayrıca Oolong Çayı dişleri güçlendirirken, sivilcelerle de savaşır. Bazıları tadının biraz acımsı olduğunu düşündüğünden doğal, organik bal ve biraz gülsuyu ile karıştırarak lezzetli bir yağ yakıcı çay elde edebilirsiniz.

3. Nane

Nane

Livestrong.com sitesinin nane çayı içmek "sihirli bir şekilde kilo döktürücü" değildir notuna rağmen, bu çay her nasılsa sizi hareketlendirecektir. Kuru veya taze yapraklarıyla yapılmış olsun, Nane çayı hislerinizi uyandıracak ve sizi daha çok kalori yakmaya motive edecektir.

Her 8 gramında sadece 2 kalori barındıran Nane çayı, sindirime yardımcı olarak sağlıklı bağırsak hareketlerini arttırır. Artı doğal tadıyla ağzınızda hoş bir nane ferahlığı bırakacaktır.

4. Zencefil Çayı

Zencefil Çayı

Zencefil doğal bir iştah kapatıcıdır. Vücudunuzu kandırarak tokluk hissi uyandırır ve böylece atıştırmalıklara ve aşırı yemeye karşı daha az yönlenmenize sağlar. Ayrıca Zencefil sindirime, şişkinliğe, iltihap söktürmeye, bulantı ve kusmaya, hastalık haline karşı yardımcı olur.

Binlerce yıldır Çinliler tarafından nezle ve grip tedavisinde ilaç olarak kullanılmıştır. Birçok diyetisyen Zencefil'i sade içmek yerine en sevdiğiniz meyve sularına karıştırarak içmenizi önerir.
 

5. Rooibos Çayı (Kırmızı Çay)

Rooibos Çayı (Kırmızı Çay)

Bilimsel çevrelerce kanıtlanmış bir husus vardır ki o da kilo almak doğrudan stresle bağlantılıdır. Güney Afrikalı, aspalathin açısından zengin olan düşük kalorili çay, stresi engelleyerek sağlıklı bir uyku uyumanızı sağlar. Bu kendinden tatlı çay aynı zamanda kafeinsiz olup, sahip olduğu antioksidanlarla vücudumuzda dolaşan serbest radikallerin zayıf düşmüş hücrelerin DNA'larına saldırmadan vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur. Rooibos çayı, hazımsızlığı yatıştırır ve vücuttaki alevlenmeleri ve iltihapları giderir.

Dr. Öz Rooibos çayı ile ilgili yaptığı bir bölümde şunu önermiştir, bir bardak kahve yerine bir bardak Rooibos çayı içilerek yılda 3,5 kilogram verilebilinir.

6. Papatya Çayı

Papatya Çayı

Papatya sadece stresi önlemekle kalmaz aynı zamanda iyi bir idrar söktürücüdür. Ayrıca iyi uyumanızı ve uyurken de kilo kaybetmenizi sağlar. Siz uyurken vücudunuz, iştahınızı ve açlık hissinizi bastıran serotonin üretir. Papatya yüksek oranda detoksifikasyon (organizmanın kendisine zararlı olan toksik maddelerden temizlenmesi anlamına gelir)  özelliği ile bilinir.

Ayrıca kaygı (anksiyete) önleyici, egzama giderici ve yanıkları tedavi edici özelliğe sahiptir. Papatya sıcak veya soğuk halde tüketilebilir.

7. Bonus Video: Bu çaylardan birine bir fırsat verin ve sonucu gözlerinizle görün

Altyazıları ister Türkçe, ister İngilizce olarak ayarlayabilir veya orjinal dilde dinleyerek bu çayların ne kadar şifalı olduğunu kendiniz görebilirsiniz. İyi seyirler.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.