OFPOF

Grip Olduğumuzda Vücudumuzda Neler Oluyor?

-
828
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Grip Olduğumuzda Vücudumuzda Neler Oluyor?
1.895 izlenme
Ofpofer
-

Soğukların kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı şu dönemlerde bakalım grip vücudumuzu nasıl etkisi altına alıyor...

Vücudumuza sinsice girdikten sonra bir anda bağışıklığımızı yerle bir eden grip virüsünün kuluçka süresi oldukça şaşırtıyor.

Virüsler vücudumuza nasıl girer?

Virüsler vücudumuza nasıl girer?

Virüsler kimi zamanlar hava, su ve çeşitli yollarla doğaya salınabilirler. Bir insana nezle virüsü bulaştığı zaman ilk karşı koymayı burun ve boğazda bulunan mukus salgısı yapar. Eğer virüs yenilir ise hastalık başlamadan bitmiş demektir. Eğer virüs bu aşamayı geçerse vücuda yayılarak diğer hücreleri de hasta etmeye başlar. 

Virüs bizi nasıl hasta eder?

Virüs bizi nasıl hasta eder?

Virüs canlı hücrelere tutunur ve içindeki genetik bilgiyi, tutunduğu hücreyi delerek oraya aktarır. Sağlıklı hücrelerin rnasını kullarak, protein sentezi yapar ve hücrelerin enzimlerini kullanarak yeni proteinler sentezletir. Bu oluşan yeni yapılarla yeni virüsler oluşturulmaya başlanır ve git gide sayıyı artırarak bağışıklığın zayıflamasını sağlarlar. 

Direnç.

Direnç.

Vücuttaki direnç yine bitmez. Bu sefer akyuvarlar hasta hücrelere akın ederek bu virüslerle savaşırlar. Hastalığın vücuttaki ilk belirtileri zaten bu aşamada başlar. Bu hücrelerden açığa çıkan maddeler nedeniyle ödem,akıntı,tıkanıklık gibi sorunlar oluşur. Artık grip olmuşsunuzdur.

Savaş!

Savaş!

Çoğalan virüsler diğer hücrelere saldırmak için harekete geçerler. Vücut virüslere karşı bir savaş başlatır. Bunun sonucunda vücutta ateş, halsizlik gibi belirtiler görülmeye başlanır. Solunum yollarından giren virüsler buradaki işlevleri de aksatır ve bozukluğa uğratır. Burun akıntısı, boğaz ağrısı ve kulaklarda ağrı gibi bir çok rahatsızlığa neden olurlar. 

Burun.

Burun.

Burun akıntısı yeni gelecek mikroplara karşı koruyarak aslında bir savunma mekanizması oluşturur. Bir grip yaklaşık olarak 8 gün sürer. Bağışıklığı kazandırmak için vücudun çeşitli bölgelerinden savunma hücreleri hazırlanır. Lenf bezleri, timus, bademcikler, karaciğer, dalak, kemik iliği gibi organlar vücudun bağışıklık organlarıdır. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.