OFPOF

Gribe Ne İyi Gelir? Gribe İyi Gelen Şifalı Bitkiler Hangileri?

-
1.8b
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Gribe Ne İyi Gelir? Gribe İyi Gelen Şifalı Bitkiler Hangileri?
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Grip nasıl geçer? Gribe ne iyi gelir? Hangi bitkiler gribi geçirir? Soğuk algınlığı ve gribe karşı hangi bitkiler tüketilmelidir?

Havalar soğuduğu zaman ya da ani bir hava değişimi yaşandığı sırada birçok insan grip ile karşı karşıya kalıyor. Virüs sebebi ile üst solunum yolları üzerinde iltihap oluşması olarak tanımlanan grip; boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı, yorgun hissetme, yüksek ateş gibi belirtiler ile kendini ortaya koyar. Peki, gribe neler iyi gelir, grip nasıl geçer?

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu Çayı

Asırlardır insanların derdine deva olan bitkilerin arasında olan kuşburnu, C vitamini deposu olması sebebiyle gribe karşı savaşta en büyük yardımcılarımızdan biri olmaktadır. Marmelat ve reçel ile de soflara renk ve tat veren kuşburnu bitkisinin çayını soğuk algınlığına yakalanır yakalanmaz düzenli tüketirseniz virüsleri daha hızlı vücudunuzdan atabilirsiniz. Aynı zamanda kuşburnu çayını hasta olmadan önce de düzenli bir şekilde tükettiğiniz durumda grip virüsleri vücudunuzu kolay kolay esir alamayacaktır. 

Tarçın

Tarçın

Sakinleştirici özelliğe de sahip olan tarçın, beden ısısına olumlu bir etki yapar ve bağışıklık sisteminin çok daha güçlü bir duruma gelmesini sağlar. Güçlü bir bağışıklık sistemi ise virüsler ile savaşta sizin en büyük yardımcınız olacağı için tarçın tüketimi sayesinde grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkları kolayca defedebilirsiniz. 

Ada Çayı

Ada Çayı

Ada çayı önemli miktarda C vitamini içeren bir bünyeye sahiptir. Ada çayı tüketimi sayesinde vücudunuzun günlük normal tempoda yorgun düşmesi ihtimalini neredeyse tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bağışıklık sisteminin gücüne güç katan ada çayı, grip virüsleri ile yapılan mücadelede insanlığın yanında boy gösterir.

Zerdeçal

Zerdeçal

Lipopolisakarit adı verilen ve insan bedeninin bağışıklık sistemini uyarma konusunda önemli yardımı dokunan bir madde içeren zerdeçal sayesinde iltihap ve serbest radikallere karşı bağışıklık sisteminiz daha güçlü bir mücadele vermeye başlar. Güçlü bir bağışıklık sistemi ile sizi soğuk algınlığına karşı koruyan zerdeçal, grip sonrası gelen öksürüğü önleme konusunda da yardımınıza koşacaktır. Grip ve öksürük ile cebelleşirken bir bardak ılık süt hazırlayın ve bu bardağın içerisine yaklaşık bir çay kaşığı miktarında zerdeçal tozu dökün ve sonra süt ile zerdeçalı bu çay kaşığı yardımı ile karıştırın. Daha sonra karışımı için ve kısa bir sürenin geçmesiyle birlikte kendinizi daha hafif hissetmenin vereceği rahatlığı deneyimleyin. Zerdeçal, griple birlikte gelen öksürüğün boğazınızda yarattığı acıyı ve zararı da hafifletecektir. 

Sarımsak

Sarımsak

Grip için şifalı bitkiler listesinde yer bulan sarımsak, her gün düzenli bir şekilde en az bir diş tüketilmesi durumunda vücuda inanılmaz güç katacaktır. Yapısında yoğun miktarda antioksidan bulunduran sarımsak sayesinde bağışıklık sistemi daha kuvvetli bir hal alıp soğuk algınlığı ihtimaliniz minimum seviyeye inecektir. Diğer taraftan hali hazırda gribe tutulmuş ve hastalıktan kurtulmaya çalışıyorsanız da sarımsak tüketimi ile daha hızlı iyileşebilirsiniz.
Grip olan hastalara genelde sarımsak çayı tüketmeleri tavsiye edilir. Daha hızlı bir şekilde sağlığınıza kavuşmanızı sağlayacak olan sarımsak çayını hazırlamak için ilk olarak sarımsaklı minik minik doğrayın ve sıcak su içerisinde birkaç dakika bekletin. Sarımsak taneleri ile sıcak su iyice haşır neşir olduğunda ise suyu süzgeçten geçirin ve sarımsak tanelerini bir kenara koyup sıcak suyu yavaş yavaş için, yararlarını en kısa zamanda göreceksiniz. 

Limon

Limon

C vitamini dediğimiz zaman şüphesiz ki akıllara ilk gelen meyvelerden birisi de limondur. Neredeyse her biçimde tüketilen, her yerde karşımıza çıkan limon, hastalıklar ile mücadele konusunda belki de en ucuz ama en etkili destekçilerimizden birisidir. İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayanların kalabalık kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirmesi ile hastalıkların kişiden kişiye geçmesi artık çok kolay bir hal almışken bağışıklık sistemine güçlendirici takviyeler yapmak kaçınılmaz bir zorunluluk oldu. Gribe yakalanmamak istiyorsanız ya da gripten bir an önce kurtulmak istiyorsanız limonu günlük yaşantınızın vazgeçilmezleri arasına almalısınız. Sıcak çayınıza ya da çorbanıza atacağınız birkaç damla limon ile bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilir, nane – limon ile de grip hastalığından daha erken kurtulabilirsiniz. 

Zencefil

Zencefil

Asya kökenli bir bitki olan zencefil, yüz yıllar boyunca soğuk algınlığı ve grip karşısında önemli bir etki gösterdi. Sadece alternatif tıp tarafından değil, medikal ilaç sektörü tarafından da kullanılan zencefil kuvvetini yakın zamanda yapılan bir akademik araştırma ile de ispatladı. Bu araştırmaya göre iki yemek kaşığı zencefilin gribe karşı inanılmaz bir etkiye sahip olduğu ortaya çıkarıldı. Günde iki veya üç kere zencefil tüketilmesi halinde sağlıklı bünyelerin gribe yakalanma ihtimalleri iyice ortadan kaybolacaktır. 

Lavanta Çiçeği

Lavanta Çiçeği

Ofis, ev gibi kapalı ortamlarda vakit geçirirken havadaki bakterilerde kurtulmak adına bir antibakteriyel olarak karşımıza çıkan lavanta çiçeği hoş kokusunun yanı sıra önemli bir sağlık destekçinizdir. Lavantayı yaklaşık 10 dakika kaynattıktan sonra kendinize yakın bir yerde tutun ve o kokunun havayı temizleyip tazelemesine izin verin. Öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere bunu 2 kere uygulayabilirsiniz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.