OFPOF

Evde Birkaç Aletle Vücut Geliştirme

-
9.7b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Evde Birkaç Aletle Vücut Geliştirme
6.745 izlenme
Ofpofer
-

Eğer spor salonuna gidemeyecek durumdaysanız ve vücudunuzu geliştirmek istiyorsanız bu yazıyı okumanız işinize yarayabilir.

Türkiye'de ki pek çok insan vücudunu geliştirmek istiyor fakat salona gidecek uygun şartlara sahip değil. Bunun üzerine elbette akıllarda tek bir soru oluşuyor , "Acaba evde body building yapabilir miyim? " Bende özellikle genç arkadaşlarımız için evde body building yapma üzerine bir yazı hazırladım.

Öncelikle uygun bir çift dambıl almanız lazım. Bunun yanında mutlaka protein tozu alın ve eğer zayıfsanız kilo aldırıcı almanızı tavsiye ederim. Dilerseniz amino asit ve kreatin de alabilirsiniz fakat bu yazımda bunlara pek fazla değinmeyeceğim, detaylı bilgiye internette uzmanların görüşlerine başvurarak ulaşabilirsiniz.

Şimdi dambıl hareketlerine bakalım. Dambıl hareketlerini sizlere paylaşıyorum, bu hareketleri 3x15 set şeklinde yapabilirsiniz.

Dambıl Kol Kası Hareketleri

Dambıl Curl

Evde Birkaç Aletle Vücut Geliştirme-qztdfq2pxj

Dambıl Concentration Curl

Evde Birkaç Aletle Vücut Geliştirme-vnou06k5hj

Dambıl Hammer Curl

Evde Birkaç Aletle Vücut Geliştirme-2regzcrjoo

 Dambıl Omuz Kası Hareketleri

Evde Birkaç Aletle Vücut Geliştirme-2eovr4mttk

Dambıl Göğüs Hareketleri

Yan Açma ve Göğüs Ezme Hareketleri

Evde Birkaç Aletle Vücut Geliştirme-dp82jg84ko

Evde Birkaç Aletle Vücut Geliştirme-nmf24fduy2

Bu hareketleri zamanla daha kolay yapmaya başlayacaksınız. Dambılınızın ağırlını artırabilir, yeni bir dambıl alabilir veya setleri uzatabilirsiniz.

Şimdi gelelim evde body building çalışmada bizim en yakın 2 dostumuz olacak şınav ve mekiklere. Pek çok kişi şınavın nasıl doğru çekileceğini ve pek çok şınav çekme tekniğini bilmiyor, önce bunlarla başlayalım.

Şınav Nasıl Çekilir - Şınav Çeşitleri Nelerdir

Evde Birkaç Aletle Vücut Geliştirme-i1g8v9bi25

Öncelikle basitçe doğru şınavın çekilişi böyledir. Şimdi sizlere paylaşacağım şınav çekme tekniklerini araştırın ve kullanın.

Counter Push UP

Evde Birkaç Aletle Vücut Geliştirme-3eu0gdqngb

Modified Push UP

Evde Birkaç Aletle Vücut Geliştirme-c4xs518iu7

Narrow Griw Push UP

Evde Birkaç Aletle Vücut Geliştirme-kd71k39wl0

Elbette çok daha fazla şınav çekme tekniği var fakat bunlar belli bir süre size yeterli olur.

Gelelim diğer bir yakın dostumuza, mekiklere. Mekik nasıl çekilir ve mekiklerin önemi nedir?

Doğru mekik için karın kaslarımızın hareketin bitimine kadar kasılı kalması gerekiyor.Oldukça basit bir hareket olan mekikte vücudunuzun pek çok yerini kullanırsınız , karın kası yapmak için kolay ve işlevsel bir yoldur.Fakat karın kası yapmak için aynı zamanda aldığınız besinlere de dikkat etmeniz gerektiğini belirtelim.

Evde Birkaç Aletle Vücut Geliştirme-1novx59nsp

Barfisklerde çok önemli. Sırt ve kol kası için oldukça önemli olan barfiksleri de unutmayalım.

Barfisk özellikle sırt kasları için çok önemli bir harekettir. Peki barfisk nasıl çekilir?

  1. Barfisk için bir adet bara ihtiyacınız var.
  2. Barı iki elinizle omuz hizanızda kavrayın.
  3. Karın kaslarınızı barfisk boyunca kasılı tutun.
  4. Barfiks boyunca gövdenizi dik tutun.
  5. Kendinizi yukarı çekin ve tekrar başlayın.

Evde Birkaç Aletle Vücut Geliştirme-y6svxxw6gr

Genel olarak hareketlere baktık. Dambıl hareketlerine, mekik, şınav ve barfiksin öneminden bahsettik. Geriye beslenme kalıyor.

Evde Body Building İçin Vücut Geliştirme

Karbonhidrat ve proteinler... Body buildingin en önemli safhalarından biri de şüphesiz beslenmedir. İtiraf etmek gerekirse halkımızın en çok zorlandığı yerlerden biri de budur. Düzenli ve dengeli beslenme, body building için şüphesiz çok önemlidir.

Öncelikle günlük harcadığınız kaloriyi belirleyin. Bunun %8 , %9 fazlasını almak zorundasınız. Tabii kilo vermek istiyorsanız, günlük harcadığınız kaloriden biraz daha azını alabilirsiniz. Vücut ağırlınızın yaklaşık 2 , 2.5 katı protein alın. Yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durun fakat elbette arada kendinizi biraz olsun şımartmayı ihmal etmeyin.

En çok protein içeren besinler şunlardır : 

Balık, yumurta, et ve süt ürünleri ve elbette protein tozları takviyeleri.

En çok karbonhidrat içeren besinler şunlardır : 

Bitter çikolata , meyve ve sebzeler , tahıllar , baklagil çeşitleri.Kilo almakta sorun yaşıyor ve ihtiyaç duyuyorsanız , karbonhidrat ağırlıklı beslenmeniz gerekiyor.Karbonhidratlar body building çalışırken bizim enerji depomuz olacaklar.

İnternette alanında uzman kişilerin vücut tiplerine göre hazırladıkları beslenme programları mevcuttur , bakmanızda yarar olabilir.

Evet değerli okurlar, evde body building yapmanız için gerekenleri belirttim.Fakat şunu unutmamakta fayda var , ne olursa olsun salona gitmek daha iyidir.Evde yapılan vücut geliştirme asla bunun yerini tutmayacaktır.

 

 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık