OFPOF

Erkeklerde Görülen Cinsel Açlık ''Satiriasis'' Hakkında Bilgiler

-
33.2b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Erkeklerde Görülen Cinsel Açlık ''Satiriasis'' Hakkında Bilgiler
8.628 izlenme
Ofpofer
-

Satiriasis erkeklerde, cinsel doyumsuzluk, hiperseksüalite ve aşırı seks bağımlılığıdır. Başlıca sebeplerinden biri psikolojinin alt üst olmasıdır.

Cinsel davranışın ifade edilmesi, biyolojik, psikolojik ve sosyal etkilerin karşılıklı etkileşimlerinin karmaşık bir sonucudur ve dinsel, tıbbi, kanuni ve sosyal açılardan daima değerlendirilmeyi tabi tutulabilir. Fakat cinsel davranış ve ilgili kavramların kullanımındaki bilgisizlik, özensizlik ve bu konuda sorunu olan kişilerin hakkında sistematik araştırmaların olmaması bu değerlendirmeyi zorlaştırabiliyor. 

Kimler Satiriasis olduğundan şüphe edebilir?

Kimler Satiriasis olduğundan şüphe edebilir?

 Bu tür bireyler cinsel istekleri olmadığı halde kendilerini seks yapmaktan başka şeye odaklayamazlar. Birde fazlasıyla bir istek arzu oluşuyormuş. Arkadaş ortamında Satiriasis bir arkadaşınız var gözler hep üzerinizde olabiliyor. 

Ne kanıtlanmaya çalışılıyor ve bu davranışların altında yatan sebepler ne?

Ne kanıtlanmaya çalışılıyor ve bu davranışların altında yatan sebepler ne?

Kadından kadına koşan veya sürekli sevgili değiştiren erkeklerin gerçekte, kökleri çocukluğa kadar inen büyük sorunları olduğu düşünülüyor. Bu tür erkekler çok sayıda kadınla cinsel ilişki kuraral cinsel güçlerinin çok fazla olduğunu kanıtlamaya çalışıyorlar. Böylece zafer kazanmış gibi görünüyor ve bu yolla altta yatan ''aşağılık''duygularını saklamaya çalışıyorlar. Yalnızlık, öfke veya kendine karşı duyulan nefret gibi duygularla yüzleşmek yerine bunlardan kaçan Satiriasis'ler, seks ve aşkı aradıklarını söyleseler de
aslında seksi ve aşkı zamanlarını öldürecek birer nesne haline getirerek kendi yaşamlarını ihmal ediyorlar. 

Gün içinde kaç saat seks düşünüyorlar ve neler yapıyorlar?

Gün içinde kaç saat seks düşünüyorlar ve neler yapıyorlar?

Satiriasis terimi ilk olarak John F.Kennedy'nin ''Dört saat seks yapmadan duramam'' sözüyle ortaya çıkmıştır. O dönemde böyle bir hastalık bilinmediği için ancak yıllar sonra tanısı konulabiliyor. Kennedy Satiriasis sorunu olan bir erkekti. Kardeşi Edward Kennedy'nin Satiriasis olduğu ise sevgilisiyle kaza yaptıktan sonra ortaya çıkmış ve siyasi hayatı sona ermiştir. Dünyada birçok kadın ile birlikte oluyorlar ve iktidarın kendilerinde olduğunu düşünerek tatmin oluyorlar. Fakat günümüzde normalin dışı bir durum olarak kabul edilen Satiriasis psikolojik bir hastalık olarakta tanımlanıyor.

 

Nereden sonrası hastalık olarak kabul ediliyor?

Nereden sonrası hastalık olarak kabul ediliyor?

Uzmanlara göre bu sınır,  yani Satiriasis sınırı '' 6 aydan uzun bir süre tek eşli ilişkiye dayanamamaktır.'' Konumuz Satiriasis'i biraz daha açarsak, doyumsuzluğa varan aşırı seks düşkünlüğüdür. Cinsel duygu ve isteklerin kişiyi koleleştirmesidir. Argoda ise ''Azgınlık'' olarak tanımlanıyor. Tek bir eşke yetinemeyen, normalin üzerinde cinsel ilişki kuran ve seçiçi olmayan erkekler genellikle sürekli bir ilişkiye sahip değildir. 
 

Sosyal hayattaki zorlukları ve yaş grubu nedir?

Sosyal hayattaki zorlukları ve yaş grubu nedir?

Satiriasis'i olan erkekler kendi sosyal konumuna, saygınlığına veya bulunduğu ortama uygun olmayan cinsel ilişkilere sık girerler ve hayatları boyunca beraber olmayacakları kadınlarla birtakım cinsel ilişkiler yaşarlar ve zamanla bundan suçluluk duymaya başlarlar.

Sapıklık boyutunda bir hastalık mıdır?

Sapıklık boyutunda bir hastalık mıdır?

Son yıllarda Satiriasis'in üzerine olan medya ilgisinin haricinde toplumsal ilgide artmıştır. Ancak aşırı seks düşkünlüğü büyük ölçüde toplumsal ve kültürel ölçütlere bağlı olarak değiştiğinden, bu konuda çok nesnel değerlendirme yapılması zordur. 

Partnerim bir Satiriasis hastası olabilir mi?

Partnerim bir Satiriasis hastası olabilir mi?

Aşağıdaki soruların çoğu ''evet'' ise bir cinsel terapiste danışma görüşmesi yapılabilir.
Cinsel ilişki sıklığı ve içeriği onu tatmin etmiyor mu ?
Daha fazlasını istiyor mu ?
Sizinle seks yapmak konusunda bazen aşırı istekli bazen de isteksiz mi ?
Cinsel konularda görüş ayrılığınız olduğu tartışmalarınız sık mıdır ?
Kendini ifade etmede ve duygusal açıdan yakın olmakla ilgili bir sorunu var mıdır ?
Çabuk demorolize olur mu ? vb. soruların cevapları eğer çoğunlukla evet ise partneriniz bir Satiriasis hastası olabilir.
 

Bu kişilerin özellikleri nelerdir?

Bu kişilerin özellikleri nelerdir?

kadın partner konusunda seçicilik yoktur.
Cinsel birliktelik sonrası orgazm olmazlar ve gerginlikleri devam eder.
Sevişmezler sadece cinsel bir birliktelik yaşarlar.
6 aydan uzun süre tek eşliliğe dayanamazlar.
Bir tür bağımlılık gibi seks yapma ihtiyaçları hiç bitmez.
Cinsel duygu ve istekleri kişiyi köleleştirir.
Makam, mevki ve konum düşünmezler.
Paralı seksi tercih ederler.
Sık sık cinsel fantezi kurarlar.
Sık sık mastürbasyon yaparlar.
Cinsel ilişkiye oranla mastürbasyondan daha fazla haz alırlar. vb. gibi daha birçok kendilerine karşı koyamadıkları özellikleri mevcuttur.

Tedavisi var mıdır?

Tedavisi var mıdır?

Satiriasis tedavisi oldukça zordur. Bu erkeklerde önce dengeli bir ruh hali yaratmak gerekiyor. Yaşanan iç sıkıntısını gidermek ve dürtü kontrolüne yardımcı olmak için birtakım ilaçlar kullanılıyor fakat ne kadar faydalı olabilir o tartışılır. Ardından uzun soluklu ve dinamik yönelimli bir cinsel terapi gerekiyor. Tedavisi minimum 6 ay sürüyor, 6 yıla kadar da uzayabiliyor.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.