OFPOF

En Sık Görülen Psikolojik Hastalık Bipolar Bozukluk Hakkında Bilgiler

-
30.3b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
En Sık Görülen Psikolojik Hastalık Bipolar Bozukluk Hakkında Bilgiler
39.029 izlenme
Ofpofer
-

Toplumsal ve aile içi sorumluluklar beraberinde bazı psikolojik rahatsızlıkları getirebiliyor. Bunlardan en çok rastlananı ise Bipolar Bozukluk.

Peki nedir bu bipolar bozukluk?

Ani ruh değişimlerinden fiziksel saldıralara kadar birçok ruhsal çöküntünün yaşandığı bu hastalık, düşünceleri, duyguları, fiziksel sağlığı, davranışları ve kişinin yaşamını olumsuz yönde etkilemekte. Bipolar bozukluğu bulunan kişiler aşırı yükselmelerden çöküşlere dönen arada normal duygudurum dönemleri bulunan süreçleri yaşarlar. Kişilerin aniden kötüye dönen ruhsal bozuklukları çevrelerine ve ailesine oldukça zor anlar yaşattırabilir. Şimdi bu ruhsal bozukluk hakkında kısaca bilgi verelim.

1. Ne Sıklıkla Görülür

Ne Sıklıkla Görülür

Dünyada her 50 kişiden biri bu hastalığa sahip. Genellikle ergenlik veya erişkinlik dönemlerinin başında başlıyor ve hayat boyu devam edebiliyor. erkek veya kadınlarda eşit oranda gözlemleniyor. Irk, din, eğitim, meslek veyagelir düzeyi sebebi ile farklılık göstermiyor. 

2. Ortaya Çıkma Nedenleri

Ortaya Çıkma Nedenleri

Bipolar bozukluğun sebebi kesin olarak bilinmiyor. Akrabalarının hiçbirisinde bu hastalık olmayanlarda bile görülme olasılığı %1 veya 3 olarak gözlemleniyor. Birinci derece akrabasında görülen insanların etkilenme oranı ise %11 veya 12'ye kadar yükselebiliyor. Bu sorun tek yumurta ikizlerinin sadece birinde varsa %60 veya 80 oranında diğer ikizdede ortaya çıkabiliyor. Aşırı stres altında kalan insanlardada oldukça sık rastlanabiliyor. Kişi aniden değişiyor ve kendiyle beraber çevresine olan zararıda artıyor. Daha sonrasında kişinin durulmasıyla beraber yaşanan olaylar hatırlanmıyor.

3. Mani Halinde Kişi Nasıl Oluyor

Mani Halinde Kişi Nasıl Oluyor

Temel belirtileri şu şekilde sıralanmış: neşeli, bazen öfkeli, coşkulu duygudurumu, düşünce konuşma ve hareketlerde hızlanma, benlik kabarması  gibi. Belirtilerin en az 4-7 gün sürmesi gerektiği gözlemlenmiş. Kişi kendini aşırı mutlu veya taşkın, enerjik hissedebiliyor. Bazende aşırı öfkeli olabiliyor. Zihninde düşünceleri hızla akmaya başlıyor fakat buna engel olamıyor. Dış dünya ile bağlantısı kopuyor. Konsantrasyon kaybı başlıyor, dikkati çok çabuk dağılıyor. Kendini güçlü önemli, diğerlerinden oldukça üstün görüyor. Fazla para harcama, cinsel aktivitede artış, kumar oynama, aşırı miktarda iş yapma gibi davranış değişiklikleri görülebiliyor.
Ani bir değişim sonrası yapılan hertürlü zarardan pişman olma ağlama gibi içgüdüsel duygular kabarabiliyor. 

4. Zorluklar Kolay Gelebiliyor

Zorluklar Kolay Gelebiliyor

Aşırılıktan doğan riskler söz konusu olmaya başlıyor. Aşırı özgüven artışı kişinin ani tartışmalara ve kavgalara girmesine ve hatta 'Nasıl olsa çok başarılıyım kazanırım' diyerek aşırı para harcamaya sebep olabiliyor. Manik dönemde öfke, aşırı şüpheci ve hatta saldırgan davranışlar da ortaya çıkabiliyor. Çok şiddetli mani dönemlerinde kişi halüsinasyonlar görebiliyor. (Orneğin: Umut Işığım filmini izleyenler bu yazdığım durumları daha iyi anlayabilirler.)

5. Tanı ve Tedavi

Tanı ve Tedavi

Bipolar bozukluk öncesi depresyon dönemi ile başlayın mani dönemi ile son bulur. Mani dönemine gelene kadar hastaya bipolar bozukluk teşhişi koymak oldukça zor bir durum. Doğru tanı ve doğru tedavi ile karşılaşılana kadar ise yıllar geçebiliyor. Tedavi şu an için sadece ilaçlarla yapılabiliyor. Hastada belli doz ve düzeyde verilen ilaçlar sayesinde hasta mani dönemlerinde daha sakin olabiliyor. 

6. Erken Uyarı Semptomları

Erken Uyarı Semptomları

Bir mani için erken uyarıları göz önüne alarak tedavi edilmesi daha iyi sonuçlar verebiliyor. Erken uyarı semptomları ise şu şekilde sıralanıyor:
Aşırı sevinç aşırı çoşku
Ani saldırganlık paranoya
Yeni fikirler ve hızlı düşünme
Her zamankinden fazla konuşma isteği
Artan aktivite ve enerji
Değişen algılama ( Başka bir dünyada olma, keskin seslere karşı duyarlılık )
Azalan uyku ihtiyacı
Artan ilişki isteği
Artan cinsel ilgi
Artan para harcama
Önemli olma duygusu
verilebilecek en önemli bulguları bunlardır.

7. Pişmanlık Verebilecek Kararlar

Pişmanlık Verebilecek Kararlar

Ani ve mantıksız kararlar almak sonradan pişmanlık duyulmasına sebep olabiliyor. Çok fazla para harcamak, şans oyunlarına yüklü miktar paralar yatırmak sonradan pişmanlık duyulan sebeplere örnek verilebiliyor. Kişi mani anında bile yaptıklarından çoğu zaman pişman olabiliyor, fakat çoğu zamanda hatırlamıyor. Hatta kişi mani dönemlerinde intihar etme gibi düşüncelerede kapılabiliyor. Tabikide sonradan pişmanlık duyuyor. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.