OFPOF

Duyguların İnsan Sağlığına Etkisi

-
415
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Duyguların İnsan Sağlığına Etkisi
378 izlenme
-

Uzun süreli duygulanımların insan sağlığına etkisiyle ilgili merakınızı gidermesi dileğiyle...

  Duygularımızın sağlık üzerindeki etkisini çok güzel gösteren bir resim. Resimdeki sarı ve kırmızı alanlar kan akımının hızlı aktığı hücresel aktivitenin artığı alanlar mavilerse akımın ve hücresel aktivitenin azaldığı alanlar. Böylece yüksek kan akımı ile beslenen dokular daha sağlıklı maviler ise iyi oksijenlenemeyen ve zayıflayan dokulardır.

  Ancak bir organın çok kanlanması sağlığı bozan bir etmen çünkü o organ normalden çok çalışacaktır. Mesela duygularını baskılayan tiroitini fazla çalıştırır ve hiper tiroit olabilir. Yada kızgın olan felç geçirebilir. 

  Aynı şekilde kan akımı azalan dokular, yani mavi alanlar iyi çalışmadığı için hastalanırlar. Yani depresif insanların daha çok romatizmal hastalıklar geçireceğini yada aşağılık kompleksi çekenlerin iktidarsızlık yaşayacanı söyleyebiliriz.

  Tabi çok uzun süreli duygularda genel kişilik yapılarında olacak sıhhi değişimler bunlar.

  Bu da demek olur ki bir termal kamerayla hastaların belli aralıklarla resmini çekerek maruz kalabilcekleri risk durumunda oldukları hastalıkları dolaşım bozukluklarını kestirmek mümkün.

  Aslında bu resimler sadece kan akımının neden olduğu aktiviteler değil de bazı hormonların da etkisiyle gelişen durumlar. Örneğin mutlu olan insanların bolca salgıladığı mutluluk hormonu olan seratonin tüm hücreleri adeta canlandıran etkiler silsilesini başlatıyor. 

  Bu resim bize William Reich' in orgon kutularının işlevini aydınlatıyor ayrıca. Kutu 10-20 katman metal ahşap tabakalardan oluşur ve bu kutuya her gün yarım saat girilir. Kutu skaler alanları ve kızıl ötesi ışınımları geri yansıtıcı ve dıştaki skaler alanları içeri hapseden bir özelliktedir. Yani bu kutuya resimdeki hangi kişi girerse girsin 30 dakika sonunda vücudu mutlu olan insandan daha fazla ışınım yüklenecektir. Yani kutu aktif organların kızılötesi ısı ve hayat enerjisini tüm vücuda geri yansıtmaktadır. Ve bu ışınları fazla yayan insanların kolay kolay hastalanmayacaklarını söylemek de mümkün. Çünkü şiddetli kızılötesi ve skaler alana maruz kalan hücreler gençleşirken mikroplarsa hızla ölmektedirler.

  Coşkunun kalp ile bağlantılı bir duygu olduğunu bilmeyen yoktur. Coşku duygusunun tam tersi duygular kalp ve akciğer fonksiyonlarını etkileyebilir. Kalp sorunlarının olası zihinsel nedenleri arasında, çoğunlukla sevgi alış verişinin engellenilmesi, kalbin endişe keder gibi duygularla yorulması gibi etkenler yer alır. Coşku duygusu negatif iken, zihinsel dağınıklık oluşur. Dehşet duygusu ve beraberinde panik duygusu, kalbi etkiler. Hızlı kalp atışı zihinsel telaş ve soğuk ter belirgin özellikleridir. Psikiyatride panik bozukluk ‘panik atak’ olarak tanımlanır.Endişe duygusu dalak üzerinde etkisini gösterir. Bu problem üzerine aşırı düşünmek sıkıntı hissetmek dalak enerjisini bloke eder. Depresyon huzursuzluk iştah azalması, yorgun kol ve bacaklar, karın şişliği ve bayanlarda adet dönemi bozuklukları olarak ortaya çıkabilir.Üzüntü ve Yas akciğerlerin enerjisini bozar ve solunum sıkıntıları ortaya çıkabilir. Örneğin bronşit, astım gibi sorunlar sevilen birinin kaybedilmesiyle ilişkilendirilebilir. Ve bireyin kendisini bastırılmış boğulmuş hissetmesi, bireysel bağımsızlığını hissedememesi durumlarında ortaya çıkabilir. Göğüsten gelen derin öksürükler mutsuzluğun göstergesi olabilir çünkü ciğerlerdeki enerji sıkışmıştır.korku böbreklerin temsil ettiği bir duygudur ve sırt ağrıları idrar yolları problemlerine yol açabilir ve yalnızlık duygusunu körükler.

  Öfke karaciğerin enerjisini bozar. Baş ağrıları, baş dönmesi, sırt ağrıları şeklinde etkisini gösterebilir.

Science Daily sitesinin haberine göre, Finlandiya, İsveç ve Tayvan’da 700’den fazla birey üzerinde yapılan deneyde, araştırmacılar denekleri farklı hislere yöneltti. Ardından, deneklere bilgisayar üzerinde insan vücudu gösterilerek, bedenlerinin neresinde hislerin artıp azaldığı soruldu.

Duyguların İnsan Sağlığına Etkisi-xq0ed57vl1
 

Denekler, birçok duygu halinde hislerin vücutlarındaki yayılımını gösterdi ve hislerin topografik haritası oluşturuldu.

Araştırmacılar, yeni bulguların, duyguları ve bendensel temellerini anlamak konusunda önemli bilgiler sunduğunu, böylece duygusal bozukluklara yeni tedaviler geliştirebileceklerini ifade etti.

 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık