OFPOF

Doğum Yapmanın 7 Farklı Yolu

-
388
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Doğum Yapmanın 7 Farklı Yolu
208 izlenme
Ofpofer
-

Anne olmayı düşünenler veya bebek bekleyen anne adayları için doğum yapmanın farklı yöntemlerini inceliyoruz.

anne olmanın pek çok farklı yöntemi mevcut. Hastanede, evde ve hatta doğada bile doğum yapmak mümkün. Genellikle anne adayları, doğum yaklaşırken veya daha öncesinde doğum biçimi üzerine planlar yapar. Ancak işler son dakikada umulanın aksine yönde gidebilir. Vajinal doğum beklentisi içinde olan anne adaylarının doğumu, süreç içerisinde koşullara bağlı olarak sezaryenle sonlandırılabilir. Aşağıda sezaryen ve vajinal doğum dışındaki opsiyonları inceleyelim.

 

 

1. Evde Doğum

Evde Doğum

Hastane şartları altında strese gireceğinizi düşünüyorsanız evde doğum sizin için bir seçenek olabilir. Doğum zamanı geldiğinde, eğitimli ebeler ile riskleri azaltabilir, en özel anlarınızı tüm sevdiklerinizle, en rahat olduğunuz mekanda paylaşabilirsiniz. Evde doğumun diğer avantajları, evin içinde istediğiniz gibi dolaşabilir, yemek yiyebilir, duşa girebilir olmanız. Tabii evde doğumun gerçekleşebilmesi için hamileliğinizin risksiz olması koşuluyla!

2. Suda Doğum

Suda Doğum

Artık yurt dışında çokça tercih edilen bir diğer doğum yöntemi de suda doğum. Ilık suyun rahatlatıcı etkisi, kaldırma kuvvetiyle annenin ağırlığının azalması ve dolayısıyla daha rahat pozisyon alınabilmesi, daha fazla oksijenle uterus kaslarının kolayca gevşeyebilmesi, daha az ağrı gibi avantajları olmakla birlikte, suda doğumda mutlaka eğitimli bir ebenin eşlik etmesi gereklidir. 

3. Hipnozla Doğum

Hipnozla Doğum

Ülkemizde pek yaygın olmayan bu doğum yönteminde, nefes tekniklerinin acıyı azalttığı ve doğum sürecini kolaylaştırdığı gözlemlenmiştir. Doğru nefes teknikleriyle doğum sürecinde gerekli olabilecek tüm ilaç tedavisi ihtiyacı minimuma indirilir. Aynı şekilde etkili masaj teknikleriyle epizyotomi gerekliliği azaltılır.

4. Refleksoloji

Refleksoloji

Refleksoloji özellikle el, ayak ve diğer uzuvlara uygulanan masaj veya baskıdan oluşan tedavi biçimidir. Doğum sırasında vücut üzerinde belli basınç noktalarının aktivasyonu ile anne adayı fiziksel ve psikolojik olarak rahatlar,  ağrı ile baş etmesini ve  yüksek oranda odaklanmasını sağlar.
 

5. Doğal Doğum

Doğal Doğum

Doğum sürecinin tamamen ilaçsız yönetildiği bu yöntemde anne adayı vücudunun kontrolünü tamamen elinde tutma şansına sahiptir ve elektronik görüntüleme gibi rutin müdahalelerin oluşturduğu rahatsızlıkları yaşamaz. Doğum sürecinde annenin aktif katılımı söz konusudur. Doğal doğum yönteminde acıya katlanma söz konusu olsa da, doğum sürecinde anneler genellikle tamamen özgürdür. Yaygın kanının aksine doğal doğum yöntemleri problemlere yol açmaz. Yapılan araştırmalarda doğal doğum yönteminde bebeğin zarar görmesi veya diğer yan etkiler diğer doğum yöntemlerine göre daha azdır. 

 

6. Epidural ile Doğum

Epidural ile Doğum

En yaygın doğum yöntemlerinden biridir. Doğum başladıktan sonra anne adayının sırtına yerleştirilen bir kateter ile ağrı hissi tamamen yok edilir. Doğum kasılmaları başlasa bile anne adayı ayağa kalkıp yürüyebilir fakat ağrı veya acı hissetmez. Bu doğum yöntemi anne ve bebek güvenliği için ameliayathane ortamında tutulur. Doğum süreci uzadığında epidural anestezinin etkisi geçebilir, ve ek dozaj uygulanabilir. 

7. Sezaryen Doğum

Sezaryen Doğum

İlk modern uygulamaların 19. yüzyılda yaygınlaştığı bu yöntem genellikle vajinal doğumda anne veya bebek sağlığının yüksek risk içerisinde olduğu durumlarda uygulanmaktadır. Tamamen cerrahi bir işlem olan bu yöntem, anne karnına gerçekleştirilen bir kesi ile rahim içerisinden bebeğin çıkartılması ile sonuçlanır. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.